Silikon Vadisine Ünlü Akını

damattween

Amerika’nın eğlence ve teknoloji sermayeleri göz önüne alındığında, Hollywood ile Silikon Vadisi’nin birbirlerine ilgi duyması hiç de şaşırtıcı değil. Türkiye’de ünlüler genellikle gayrimenkul, mekân ve inşaat gibi işlere yatırım yapsalarda aslında gelecek farklı yöne doğru gidiyor. Dünyaca ünlü sanatçılar, aktörler ve sporcular girişimciliğin gelecekte sahip olunacağı bir noktada ilerliyor.

Gelin girişimciliğe yatırım yapan bazı sanatçıları inceleyelim. Nelere nasıl yatırım yapmışlar?

Tuttuğunu bırakmıyor!

ABD’li hiphop şarkıcısı Snoop Dogg, hızlı yatırımcılar arasında. Snoop Dogg’un en çok dikkat çeken özelliği ise ilk yatırımdan sonra bir yatırım daha yapması. Yeni nesil kahve zinciri Philz Coffee’ye 2012’de ilk yatırımını yapan Snoop Dogg, daha sonra aynı girişime 2015 yılında bir yatırım daha gerçekleştirdi. Online mesajlaşma platformu GameOn, Snoop Dogg’un iki kez yatırım yaptığı girişimler arasında. Ayrıca Robinhood ve Reddit isimli yatırımları ve uyuşturucu maddeleri konu alan birkaç girişime yatırımı bulunuyor.

Daha yeni başladı!

Beyonce şu ana kadar 2 girişime yatırım yaptı. Bunlardan biri ünlülerin tişört ve poster gibi ürünlerini internetten satan SidestepBeyonceSidestep’e şu ana kadar 1.7 milyon dolarlık yatırım yaptı. Şirketin ne kadar değerlendiği ise henüz bilinmiyor. Ünlü şarkıcının diğer bir yatırımı da meyve aromalı su üreten ‘WTRMLN’a gerçekleşti. Özellikle 2015 yılında hızlı büyümesiyle dikkat çeken girişimin ürünleri şu anda 7 bin 500 noktada satılıyor.

Ortak olduğu şirketi Disney aldı!

Çoğumuza kendini ‘Iron Man’ , ‘Sherlock Holmes’ , ‘The Judge’ gibi filmler ile sevdiren, Hollywood’un parlayan yıldızı Robert Downey Jr aynı zamandaHollywood’un en aktif teknoloji yatırımcılarından birisi. 2011 yılında Downey Ventures fonunu kuran aktör, 2012’de bir grup yatırımcıyla beraber Youtube videoları hazırlayan Maker Studio’ya 36 milyon dolarlık yatırım yaptı. Maker Studio 2014 yılında Disney tarafından 500 milyon dolara satın alındı.

Ayrıca atletler, aktörler ve şarkıcılar da dahil olmak üzere alanında ün yapmış isimler tarafından öğretilen, etkileşimli video dersleri sunan bir site olan Loot Crate ve Masterclass‘a para yatırdı.

Kuruluşunda yer aldı değeri aldı başını gitti!

Bazen ünlüler hazır şirketlere değil fikirlere de yatırım yapabiliyor. Güzel oyuncuJessica Alba 2011’de ünlü teknoloji girişimcisi Brian Lee ile The Honest Co.isimli e-ticaret sitesini kurdu. Sitede zehirli madde içermeyen bebek ve kişisel bakım ürünleri satılıyor. Şirketin değeri 1.1 milyar dolar olarak tahmin ediliyor.

En taze girişimci!

Pop yıldızı Justin Bieber, yaptığı yatırımlar hakkında biraz gizli hareket ediyor ama yakayı ele veriyor. 2009 yılında ilk girişimine yatırım yaptı ancak şirketin adını açıklamadı. O günden bu yana anlık ileti uygulaması Tinychat, derecelendirme uygulaması Stamped ve Spotify‘dan bir hisse aldı. Ayrıca Bieber’in öncülük ettiği bir selfie paylaşım uygulaması olan Shots var. Justin Bieber kendi fotoğraflarını yüklemek için kullanmaya başlayınca Shotsuygulamasının popülerliği de haliyle arttı. Verilen rakamlara göre Shotsuygulamasının tam 3 milyon kullanıcısı bulunuyor ve 3’te 2’sinin 24 yaş altında kadınlardan oluştuğu söyleniyor.

Coco Madonna!

MadonnaVita Coco adlı Hindistan cevizi suyunu her gün tüketiyormuş. 2010 yılında ise bu ürüne 1.5 milyon dolarlık yatırım Madonna yapan, hindistan cevizi suyunun popülaritesinin arttığı bu son yıllara baktığımızda ne kadar da mantıklı bir hareket yapmış diyebiliyoruz. Vita Coco‘nun Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık yüzde 40’lık bir pazar payı var. Wall Street Journal’a göre, marka dünya çapında 30 ülkede satılıyor ve 421,1 milyon dolarlık küresel perakende satış gerçekleştiriyor.

Uber’e de yatırım yaptı!

İlk yatırımını 2005 yılında gerçekleştiren ABD’li Rapçi Jay-Z, kozmetik şirketiCarol’s Daughter’a yapılan 10 milyon dolarlık tura katıldı. Uzun bir süre sessiz kalan ünlü şarkıcı, daha sonra araç çağırma uygulaması Uber’e yaptığı yatırımla dikkatleri üzerine çekti. Jay-Z’nin son yatırımları ise özel jetleri paylaşıma açanJetSmarter’a geldi. Ünlü isim JetSmarter’a yapılan 110 milyon dolarlık iki yatırım turuna katıldı.

Hobiden Start-up’a!

Modellik yaparken pilatesle ilgilenmeye başlayan Ebru Şallı, hobisini girişime dönüştürmeyi başaran isimlerden biri. Televizyonda program yapan Ebru Şallı, pilatesle ilgili DVD, güzellik ve yemek üzerine kitaplar çıkarttı. Ayrıca pilates ürünleri için Ebruli markasını yarattı.

En seri yatırımcı!

Startuplara yatırım konusunda en seri isimlerin başında Leonardo DiCapriogeliyor. Şu ana kadar 10 farklı girişime yatırım yapan DiCaprio, ilk yatırımını 2011’de yaptı. Mobli, Cue, Zuli, Casper, Rubicon Global, Diamond Foundry, Runa Tea, Qloo, LoveTheWild ve Hippeas yıldızın yatırım yaptığı girişimler arasında.DiCaprio’nun en büyük yatırım yaptığı girişim ise web sitesi üzerinden özel tasarımlı pırlanta satışı gerçekleştiren Diamond Foundry’e oldu. DiCaprio’nun katıldığı turda 100 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirildi.

Tükenmeyen Kozmetik!

Kozmetik belki de ünlü isimlerin en çok ilgi gösterdiği alanlardan biri. Son dönemin sevilen oyuncularından Meryem Uzerli kendi kozmetik markasını yarattı. Meryem Cosmetics adını taşıyan ürünleri ile kozmetik sektörüne yeni bir soluk getirmeyi amaçlıyor.

 

Hem girişimci hem yatırımcı, 10 parmağında 10 marifet dediğimizden!

Sahnelerin en çok beğenilen isimlerinden Justin Timberlake, startup ekosistemine en meraklı isimler arasında yer alıyor. Hem girişimci hem de bir yatırımcı olan Timberlake, şu ana kadar 3 girişime yatırım yaptı. 2010 yılında görüntü algılama teknolojilerine odaklanan Stipple’a yatırım yapan Timberlake, o tarihten 2 yıl sonra aynı girişime bir yatırım daha yaptı. TimberlakeMiso Media’ya 600 bin dolarlık yatırım turuna katılarak yatırımcılığa devam etti. Ayrıca şarkıcı, ‘AfterMaster Audio’ adındaki girişiminin kurucu ortakları arasında yer alıyor.

Kobe Bryant emekli oldu şirket avına çıktı!

NBA efsanesi Kobe Bryant basketbol kariyerini noktaladı ve hemen teknoloji şirketi avına çıktı. Jeff Stibel ile bir araya gelen ünlü yıldız 2013’te Stibel Bryant Fonu’nu kurmuştu.Ayrıca Kobe restoran rezervasyon platformu Reserve.comve eğitim platformu VIPKid’e destek verdi.

Sosyal Medya’ya Kanuni desteği!

Türkiye’de melek yatırımcı yönüyle öne çıkan isimlerden Halit Ergenç ve yeğeni Aziz Akgül tarafından Pondr ile start up yatırımcılığına adım attı. Pondr, Instagram, Facebook ve Twitter benzeri ağların kimi özelliklerini ve kendine has yeniliklerini bir araya getirerek yeni bir ara yüzde kullanıcılarla buluşturuyor.Pondr’ın ana işlevi fotoğraf paylaşımı, ancak diğer servislerden ayrılan özellikleri var. Bir paylaşım yapmak istediğinizde galeriden bir fotoğraf seçebiliyor ya da yeni bir fotoğraf çekebiliyorsunuz. Kullanıcılarla doğrudan sohbete de imkan veren servis ilk aşamada dünya çapında kullanılan bir sosyal ağ olmayı planlıyor.

İkinci el tutkusu işe dönüşürse!

Vintage ve ikinci el kıyafetler giymeyi, onları günümüz kıyafetleriyle kombinlemeyi, aksesuarlarla tamamlamayı seven Ahu Yağtu, tutkusunu işe dönüştürmek amacıyla ilk mağazası Second Chance açmış.

Vintage ve ikinci el ürünlere talebin artmasıyla 2012 yılının sonunda online alışveriş sitesi auvintage.com’u açıldı.

Hollywood’un başarılı internet yatırımcısı Ashton Kutcher!

Ashton Kutcher’ın A-Grade Investments adı altında yatırım kurucu ortakları arasında yer alıyor. Kutcher, Skype, Foursquare, Airbnb, Flipboard, Path veFab.com gibi şirketlere yaptığı yatırımlarla gündeme gelmişti. İşin online alışveriş tarafında bulunanlardan biri de Airbnb. Online konut kiralama hizmeti olan Airbnb’ye yatırım yapmasının yanı sıra ayrıca, küresel pazarlama ve marka konuları hakkında da danışmanlık yapan Ashton Kutcher’ın yatırım yaptığı bir diğer şirket ise Fab.

Gördüğünüz gibi ‘Celebrity Investors’ kapsamında dünyada startuplara önem veren ünlü örnekleri çok. Umarım Türkiye’de de yakında bu tür girişimler sık sık görüyor hale geliriz. Liste de gördüğünüz üzere listenin lokal ayağı biraz ıssız. Artık vinç, gayrimenkul, inşaat, oto galeri gibi yatırım işlerinden ünlüler vazgeçmeli, bu alana yönelmeli Zaten PR güçleri, pazarlama avantajları, geniş bütçeleri ve iş/sanat dünyasındaki önemli insanlara yakınlıkları ile bu alanda en önemli konumdalar. Bir başka deyişle, her girişimcinin hayalini süsleyen melek yatırımcı statüsündeler. Artık geleceğin öngördüğü ve ilerlediği bir vizyonda yatırım yapma zamanı geldi de geçiyor…

Ve son olarak listede benim unuttuğum, bu da yer almalı dediğiniz startupları yorum bölümünden paylaşın lütfen 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir