E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Sevgililer Günü güzel de “Sevgi neydi?”

Aşkın kokusu: 39.99

Aşkın tatili: 67

Aşkın elektrikli süpürgesi: 150

 

Özel günlerde markaların mesaj bombardımanı ve ukela reklamları uzun süredir beni rahatsız ediyor. Bir şeyi(ve bence çok önemli bir seyi) pas geçiyorlar, bu günleri “özel” kılan anlamlar, değerler var. İnsanlar bu yüzden bu günleri önemli kabul ediyor, kutlama yapıyor. Markalar yaptıkları reklamlarda özel günün önüne geçmeye çalışıyor, ürünlerini gözümüze sokarak özel güne verilen anlamın bir noktada içini boşaltıyor.

Sevgililer Günü’nde reklam yapmak için illa bir ürünü, fiyatını gözümüze sokmaya gerek yok. Bu kadar ürün odaklı iletişim yapmanız insanları rahatsız ediyor,  daha duygu içeren imaj reklamları yapmanız markanız için daha hayırlı olacaktır.

Selvi boylum Al Yazmalım, sevgi deyince herkesin aklına kazınmış repliği ve görsel ikonlarıyla beynimize yer etmiş bir film. Belki de onu sevgiyi anlatan onlarca diğer filmden ayıran daha sahici ve duygulara dokunur olması. Filme izlediğinizde gerçekten gözlerinizin dolması, duyguları hissedebilmemiz…

 

Markalar özel günlerde “Küçük hesaplar” peşinde koşarak hem markalarına hem de tüketiciye zarar veriyor. Günü kurtarmak adına yapılan yanlış iletişim uzun vadede markaya ciddi zarar verecektir. Sevginin önüne “fiyat” koymadan da Sevgililer Günü reklamı yapılabilir. Ürüne odaklı reklamlardan daha çok imaj reklamcılığı yapmak, tüketiciyle markanın bağ kurmasını daha da kolaylaştıracaktır. İnsanlara bir şey anlatmak istiyorsanız ya deneyim yaratın ya da gerçekten anlatmak istediğiniz duyguyu hissettirecek temas noktaları yaratın.  Ünlü reklamcı David Ogılvy şöyle der: “Eğer bir yangın söndürücü reklamı yapacaksanız, yangınla başlayın.” Reklamcılığın babasının çıkış noktasından gidersek, eğer Sevgililer Günü reklamı yapıyorsanız işe sevgiyi anlatarak  başlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir