E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Seri Üretimin Mucidi Henry Ford’u Başarılı Kılan Neydi?

Henry Ford yalnızca Ford fabrikasının sahibi ve otomobili yaygınlaştıran kişi olarak tanınsa da bu başarısının arkasında büyük bir çalışma ve değişim süreci yatıyor. Henry Ford  kullandığı yöntemler ile üretim süreçlerinde fark yaratmış bir isim.

Büyük Başarılar Zorluklarla Başlar

Kafasında otomobil konusunda büyük projeleri bulunan Henry Ford’un hayatı düşünüldüğü kadar kolay geçmemişti.  Ford’un 1903 senesinde projesini tanıtarak bankaya yaptığı kredi başvurusu kabul edilmemişti. Gerekçe olarak da otomobilin kalıcı olmayacağı düşüncesi ve ulaşımda fazla bir etkisi olmayacağı inancıydı. 🙂  Kimsenin ona inanmamasına rağmen Ford projesini devam ettirdi.

Üretim Tercihlerindeki Değişiklik

Üretim süreçlerindeki değişiklik Ford’u başarılı kılan unsurlardan sadece birisiydi. Daha önce kullanılan ve daha yavaş üretim teknikleri yerine seri üretim sistemini kullanmak Ford’un fikriydi. Henry Ford’un bulduğu üretim bandı sistemi sayesinde daha fazla ve daha hızlı üretim yapılmasını sağlayarak otomobilin yaygınlaşmasında büyük rol oynadı.

Üretim Değil İşçi Odağı Tercihi

Üretim sistemi değişikliklerinin yanında daha farklı bir uygulamaya giden Ford işçiyi temel alan bir yaklaşım benimsedi. Buna göre daha yüksek olan çalışma saatlerini 8 saat olarak sabitleyerek işçilerin yorgunluğunu azalttı. Çalışma saatindeki düşüşe rağmen çalışma ücretlerine zam yaparak işçilerin motivasyonunu arttırdı. Daha az çalışma daha çok para mantığı ile üretim miktarı ve kâr büyük ölçüde arttı.

Herkese Uygun Otomobil

Çok lüks olarak kabul edilen otomobili hızlı ve daha az maliyetli olarak üretmesi sayesinde otomobil fiyatları ortalama bir ailenin alabileceği miktarlara kadar geldi. Talebe uygun olarak yapılan üretim sayesinde pek çok insan araba sahibi olmakta zorlanmadı ve üretilen otomobillerin neredeyse hepsi satıldı.

Başarı İçin Kararlılık

Bu kadar başarıya rağmen Henry Ford’un hayatı sıkıntılarla doluydu. Otomobil projesi başarıya ulaşana kadar 5 kere iflas eden ve elindeki her şeyi kaybeden Ford asla pes etmedi ve sonunda başarılı oldu.  Başarı için en önemli adımın inanmak olduğunu belirten Ford der ki “Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız, haklısınız. Yapamazsınız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir