Tenor’dan Artırılmış Gerçeklik Alanındaki Geliştiricilere Yeni Araç


Aylık 250 milyon kullanıcıya hizmet sunan popüler hareketli resim (GIF) arama motoru sitesi Tenor, geliştiricilere hareketli resimleri, artırılmış gerçeklik (AR) alanına taşımak için yazılım geliştirme aracı (SDK) sundu.

Yukarıdaki klip, GIF’lerin herhangi bir iletişim ortamında nasıl kullanılabileceğini örneklemek amacıyla Dift Stüdyoları tarafından hazırlanmış. Klibin bir bölümünde, barda bir grup insan fotoğraf çekiliyor ve kameraya sadece gülümseyerek bakmak yerine fotoğraf, film, TV ve pop kültüründen çeşitli GIF’ler ile süsleniyor. Başka bir bölümün de ise telefonun kamerasını iş ortamındaki arkadaşlarına yönelterek onları, telefon ekranında GIF’lerle iç içe getiriyor.

Özellikle “İletişimin %93’ü sözsüz olarak gerçekleşmektedir” denilen günümüzde, AR tekniğinin hızlı bir şekilde olgunlaşması da göz önüne alındığında, emoji ve resimleri bir adım öne taşıyan GIF’lerin çok hızlı bir şekilde AR alanında ana akım haline gelmesi şaşırtıcı olmaz.

Taha Serhat
İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Lisans dönemi boyunca pazarlama alanında çeşitli yarışmalarda elde ettiği ödüller ve kazandığı deneyimler sonucu, bu alanda kariyerini devam ettirmeye karar verdi. Şu anda da FMCG sektöründe Pazarlama Departmanında çalışmaktadır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tenor’dan Artırılmış Gerçeklik Alanındaki Geliştiricilere Yeni Araç

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.