Apple’dan 70 Yeni Emoji Alarmı


5b519ea2a88e6_appledan_yeni_emoji_alarmi_kapak.jpg

Geçtiğimiz günlerde dünyanın birçok ülkesinde kutlanan Dünya Emoji Günü, birbirinden renkli ve yaratıcı işler görmemizi sağladı. Teknoloji devi Apple ise, emojiseverlere müjdeyi vererek, İOS 12 güncellemesi ile birlikte gelecek 70’den fazla yeni emojinin ön duyurusunu yaptı.

Günlük yaşantımızda neredeyse yazıştığımız herkes ile her cümlemize mutlaka bir emoji ekliyor, sohbetlerimizde emojileri bolca kullanıyoruz. Üzüntümüzü, mutluluğumuzu, sinirimizi neredeyse tüm duygularımızı uzun uzun ifade etmek yerine bir emojiyle bile anlattığımız zamanlar oluyor.  Bazen bilinçli bazen el alışkanlığı ile kullandığımız hatta bazılarının ne anlama geldiğini bile doğru bilmediğimiz emojiler, kendilerini bir şekilde sevdirtiyor. Hayatımızda bu kadar yer edinen emojiler için Jeremy Burge, geçtiğimiz yıllarda 17 Temmuz tarihini Dünya Emoji Günü olarak ilan etmişti.Bugünün doğmasındaki en temel fikir ise, dünyadaki her şeyin emoji ile anlatılabileceğiydi. Dünden beri birçok markanın yaratıcı ve eğlenceli içerikler ile kutladığı emoji gününde teknoloji devi Apple, ‘’ online selfie’’ olarak bilinen memojiler ile kutladı ve yeni çıkacak 70’i aşkın emojinin bir kısmını açıkladı.

Yeni gelecek emojiler arasında nazar boncuğundan turuncu, gri ve kıvırcık saçlı insanladan, kanguru, tavus kuşu, papağan ve ıstakoz gibi hayvanlara kadar birçok yeni ifade yer alıyor.

Apple, bu yeni seçenekleri oluştururken çeşitliliğe vurgu yapmak “ duygu ve düşünceleri daha iyi temsil etmek” adına yapıldığını da vurguluyor.

 

Zeliha Şit
2011 yılında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nü kazandı. Lisans eğitimi sırasında, Anadolu Üniversitesi (AÖF) Marka İletişimi bölümünü tamamlayarak 2016 yılında çift diploma ile mezun oldu. Aynı yıl Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Öğrencilik yıllarında Ege Üniversitesi PRatik Halkla İlişkiler Topluluğu'nda genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı görevlerinde yer aldı. Sivil Toplum Kuruluşları'nın toplum faydasını gözeten, önemli kuruluşlar olduğunu düşünerek ''Let's Do it Akdeniz'' Projesi'nin iletişim takımında yer alarak aynı dönem Konak Belediyesi'nde öğrencilere gönüllü İngilizce dersleri verdi. Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş'nin, Ege Üniversitesi Marka Elçiliği görevini yürüterek, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen önemli etkinliklerin gönüllü olarak yer aldı. Aynı dönemlerde Türkiye Halkla İlişkiler Derneği ( TÜHİD) tarafından düzenlenen 13.Altın Pusula Ödülü ve Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışması ‘’Beni Geri Döndür’’ projesi ile 2 ayrı ödülün sahibi oldu. Pegasus Hava Yolları Misafir İlişkileri ve Kredi Kayıt Bürosu Stratejik Planlama ve Kurumsal İletişim Departmanları'nda stajlar yaptı. Denge Koleji, The English Academy gibi firmalarda da yarı zamanlı olarak çalıştı. Mezun olduktan sonra Keel Billed Interactive'de ve Brandistanbul İletişim Danışmanlığı'nda çalıştı. Şu an GoodWorks İletişim Danışmanlığı'nda temsilcisi olduğu markaların iletişim çalışmalarını yürütmekte, çeşitli platformlarda pazarlama iletişimi, halkla ilişkiler ve dijital üzerine yazılar yazmaktadır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Apple’dan 70 Yeni Emoji Alarmı

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.