E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Satışları Arttırmak İçin 5 İpucu

Satışları arttırmak için 5 ipucu hemen her şirketin isteği…  Şirketin karlılığı, çalışanların maaşı, ekonominin canlılığı kısacası her şey günün sonunda satışlara bağlı.  Craig Worthmann’ın dediği gibi “ Satış Olmadan Hiçbir Şey Olmaz” Bu yüzden satış tekniklerini bilmek hangi meslek dalında olursanız olun hayatınıza artı değer katacak..

İşte satışları artırmanızı sağlayacak Beş İpucu

1- Müşteri & Kullanıcı Her Şeydir

“Eğer siz müşterilerinizi umursamazsanız rakipleriniz umursar” der ünlü satış uzmanı Bob Hooey. Rekabetin bir hayli fazla olduğu bu dönemde müşteri memnuniyetini birinci önceliği yapmayan hiçbir firmanın uzun vadede kazanma şansı yoktur. Zarar bile etseniz müşteri memnuniyeti ve müşteri hakkını korumak uzun vadede satışlarınızı arttıracaktır.

2- Satışları Arttırmak İçin Satmaya Çalışmayı Bırak

Bir diğer ünlü satış uzmanı David Meerman Scot’un dediği gibi “Satmaya çalışmayı bıraktığınızda daha fazla satacaksınız” İnsanların özellikle satış temsilcilerine karşı ya da kendilerine bir şey satılmasına karşı bir ön yargısı vardır. Kendisine bir şey ısrarla satılmaya çalışıldığında, müşteriler kazıklanıyor hissiyle olumsuz cevaplar verebiliyor. O yüzden insanlara bir şey satıyormuş algısını ortadan kaldırın. Lori Richardson’ın da dediği gibi “ Satış insanlarla iyi ilişkiler edinmek ve onların şirketlerinin ya da hayatlarının daha iyi olması için yardım etmektir.”

3– Optimize Et Ve Dönüştür

Web siteleri ve mobil uygulamalar günümüzdeki en önemli satış kanallarından. Geçtiğimiz yıllarda bu araçlara kaç kişinin girdiği ve kullandığı en önemli prestij göstergelerinden biriydi.  Şimdilerde ise ziyaretçilerden kaçının bir satın alma eylemine girdiği en önemli konu. Hatta sırf bu alanda  uzmanlaşmış dünyaca ünlü bir Türk şirketimiz bile var: Insider.  Web sitesi ve mobil app’leri kullanıcı davranışlarına göre düzeltmek ve kullanıcıların satın alma eylemine daha kolay geçeceği aksiyonlar alarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

4- Karşılık İlkesini Kullan

İkna’nın Psikolojisi kitabının yazarı Robert Cialdini’nin de ikna için üzerinde en çok durduğu konu ‘Karşılık’ ilkesidir.  Siz potansiyel müşterilerinize hiçbir karşılık beklemeden bir iyilik yaptığınızda ya da ona bir şey verdiğinizde müşterinizin sizden satın alma olasılığı artacak. Çünkü yapmış olduğunuz iyilik karşısında kendisini mahcup hissedip o da size bir iyilik yapacak. Böylelikle satış yapma ihtimaliniz artacak.

5– Potansiyel Müşterileri Sınırlandır

 Hemen herkese ulaşmak yerine potansiyel müşterileri iyi analiz etmek ve potansiyel müşteriler için daha fazla çaba sarf etmek satışlarınızı bir hayli arttıracaktır. O yüzden analiz ve araştırmalara daha fazla yatırım yapıp potansiyel müşterilerinizi sınırlayın. Potansiyel müşterilerinize yönelik kampanyalar ile satışlarınızı hızlıca arttırın.

Yukarıda saymış olduğum 5 özellikle satışları hızlıca arttırabileceksiniz. Hem de müşterilerinizle daha iyi iyi ilişkiler içinde olacaksınız. Satış konusunda aklınıza takılan herhangi bir konuda bana Linkedin adresim üzerinden ulalşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir