Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /home2/u8330582/public_html/wp-content/plugins/seo-by-rank-math/includes/replace-variables/class-post-variables.php on line 521
Satış-Pazarlama, Elma-Armut | Pazarlama Türkiye
Okuduğunuz Yazı
Satış-Pazarlama, Elma-Armut

Satış-Pazarlama, Elma-Armut

Pazarlama bir bütün, satış ise bu bütünün büyük bir parçasıdır. Yıllarca satış ve pazarlamanın aynı kavramlar olmadığını anlatmaya çalışanlar olsa da bunu anlamak istemeyen kurumlar,yöneticiler ve çalışanlar da mevcut. Ama satış ve pazarlama, en az elma ve armut kadar farklı birbirinden.

Pazarlama;  ürünü satışa hazırlamak, satış sırasında ihtiyaç olacak tüm verileri belirlemek, müşterinin isteklerine cevap verebilmek içindir. Satış ise birebir ürün odaklıdır. Pazarlamacının görevi satış sonrasında da devam eder, müşteri memnuniyetini takip ederek ilerler. Satış elemanı ise ürünü sattıktan sonra farklı müşterilere yönelmek durumundadır. Pazarlama; bünyesindeki  reklam, grafik, etkinlik, sosyal medya, dijital mecra, pr vb. birçok kolu satışın gerçekleşmesi için etkin bir şekilde kullanmak durumundadır. Satış ile birlikte yürüyerek kurumu başarıya götürecek en önemli departman olan pazarlama departmanının yetkin ve dinamik kişilerden olması ve yeniliklere açık beyinler olması gereklidir. Sürekli yapılan beyin fırtınalarını sonuçlandırabilecek ve hayata geçirebilecek bir ekip başarının anahtarını yakalamış demektir.

İşverenler az elemanla çok iş mantığından, çalışanlar ise kartvizitinde dolgun göründüğünden satış ve pazarlama departmanlarını bir tutarlar. Oysa pazarlama kocaman bir pastayken satış bunun en büyük dilimidir.

 Satış                                                                              Pazarlama

Ürün satar.                                                                    Fayda satar.

Ürün odaklıdır.                                                               Müşteri odaklıdır.

Taktik içerir.                                                                  Yaratıcılık içerir.

İlginizi Çekebilir

Satış sürecinde etkindir.                                                  Tüm süreçte etkindir.

Kısa vadeli stratejiler içerir.                                            Uzun vadeli stratejiler içerir.

Ürünle başlar.                                                                Ürün olmadan başlar.

Yorumu Görüntüle (1)
  • ülkemizde maalesef satış ve pazarlama oldukça birbirine karıştırılıyor, özellikle deneyimsiz ve algısı kapalı şirketler, bu kanalları birbirine bağlayarak büyük hatalar yapıyorlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.© 2020 Pazarlama Türkiye. Tüm Hakları Saklıdır.

Hosting Sponsoru: Turhost