link ile odeme alma

Sanal POS Almak İçin Şirket Kurmak Gerekli mi?

Bazı ülkelerde sanal POS kullanımı için şirket kurmak gerekli olmayabilir ancak bu durum Türkiye’de geçerli değildir. Türkiye’de sanal pos almak isteyenlerin işletme sahibi olmaları gerekiyor. Ülkemizde uygulanan yasal düzenlemeler ve finans politikalarına bağlı olarak sanal POS alabilmenin ön koşullarından biri ticari bir işletme sahibi olunmasıdır. Kişisel olarak ödeme alabilmek için sanal POS kullanımı mümkün olmaz. 

Vergi ve Ticaret Kanunlarına Uyulması

Türkiye’de faaliyet gösteren ticari işletmelerin gelir ve giderlerinin ilgili yasa ve yönetmelikler kapsamında izlenmesi gerekir. Çünkü işletmeler vergi ve ticaret kanunlarına tabidir. Yasal yükümlülüklerini yerine getirmek ve gerekli vergileri ödemek durumundadır. Gelir ve giderlerin izlenmesi gerekliliği işte bu noktada devreye girer. Pek çok vergi, işletmelerin gelir durumunda göre düzenlenir. İşletmelerin yasal yükümlülüklere uyması gerekir ve bu nedenle sanal POS kullanmak için öncelikle bir işletme kurulmalıdır. 

Başka Şirket Bilgileri Üzerinden Sanal POS Kullanılır Mı?

Öncelikle bunun yasal olmadığını belirtmeliyiz. Başka bir şirketin bilgilerini kullanarak sanal POS almak yasa dışıdır. Sanal POS kullanmak için bazı bilgi ve belgeleri sunmanız gerekir. Bu kapsamda vergi levhasındaki şahıs ismi ve firma ismi ile ödemenin yapılacağı hesaptaki bilgilerin uyuşması gerektiğini unutmamalısınız. Eğer ödemenin aktarılacağı hesap ile vergi levhasında yazılı olan hesap ismi uyuşmazsa ödeme hesaba aktarılmaz ve askıda kalır. Dolayısıyla başka bir şirketin bilgileri kullanılarak sanal POS alınması mümkün değildir. 

Sanal POS Kolaylıkları Neler? 

Günümüzde çok sayıda işletmenin artık sanal POS kullanmanın konforunu keşfettiğini söyleyebiliriz. Özellikle iyzico sanal POS tercih edildiğinde sadece tek bir entegrasyon ile tüm kredi kartlarından ödeme almak mümkün olur. Bu sayede web site sahipleri müşterilerine tüm banka kartlarıyla ödeme yapma imkânı sunabilir ve ödeme aşamasında müşteri memnuniyetini arttırabilir. 

Farklı para birimlerinden ödeme alma imkânı sunuyor olmasını da unutmamalısınız. Euro, Sterlin, Dolar ya da Ruble gibi farklı para birimlerinden ödeme alma imkânı da müşteri memnuniyeti bakımından önemlidir. Daha da önemlisi yurt dışından da ödeme almanıza olanak tanır. Bu arada yurt dışından ödeme almak için mutlaka kredi kartı kullanılması gerekmiyor. iyzico sanal POS ile Qiwi, Sofort, Giropay ve ideal ile ödeme alma imkânı da bulunuyor. 

Bu arada güvenli kart saklama özelliği de bulunuyor ve müşterilerin kart bilgilerini tekrar tekrar yazmalarına gerek kalmıyor. Gayet kolay bir ödeme formu sunulduğundan ödeme aşamasında müşterilerin uzun süre zaman kaybetmesine gerek kalmıyor. Bu sanal POS yapay zeka tabanlı olmasıyla da ön plana çıkıyor. Sahteciliğe geçit vermeden, hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde ödeme almayı mümkün kılıyor. iyzico internet sitesinde sanal POS avantajları hakkında tüm bilgiler mevcut. 

iyzico Sanal POS Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler? 

Sanal POS başvurusu yaparken online olarak şu belgeleri sisteme yüklemeniz gerekiyor: 

  • İmza sirküleri 
  • Vergi levhası 
  • Kimlik fotokopisi (Varsa tüm şirket ortakları için) 
  • Adınıza ya da şirkete ait banka hesabına dair IBAN numarası 
  • Findeks risk raporu

Şirket Sahibi Olmayanlar Sanal POS Dışında Nasıl Ödeme Alabilir? 

Eğer online olarak ödeme almak istiyorsanız ancak bir işletme sahibi değilseniz, işletme kurmaya sıcak bakmıyorsanız bu durumda “link ile ödeme alma” seçeneğine yönelebilirsiniz. Bu hizmeti sunan iyzico oluyor ve işletme sahibi olmayanlar link ile ödeme alma imkânından faydalanabiliyor. Kişisel olarak bu hizmetten faydalanmak için ne yapmanız gerektiğini iyzico internet sitesinden öğrenebilirsiniz. Sadece birkaç adımda link ile ödeme alma hizmetinden faydalanmaya başlamak mümkün oluyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir