Sanal Asistan; Alexa!

ds-damat

Kullanıcısını tanımaya çalışarak, onun isteklerine karşılık veren sanal asistanlardan biri de Alexa!

Son zamanlardaki yapay zeka popülerliğinin, dev teknoloji şirketleri arasında oluşturduğu rekabet, şirketlerin kendi geliştirdikleri teknolojilerin çeşitlenmesine zemin hazırlıyor. Apple’ın “Siri”si, Google’ın “Google Now”ı , Microsoft’un “Cortana”sı ve Amazon’un “Alexa”sı derken sektörün hızlı ve çeşitli sirkülasyonlara şahit olması kaçınılmaz hale geliyor.

İnsanların zamanla kişiselleştirdikleri sanal asistanları ile duygusal bağ kurmaları dahi günümüz tartışma konuları arasına girdi. Hal böyle iken teknoloji devlerinin her geçen gün sanal asistanları üzerinde geliştirdikleri özellikler, yapay zeka teknolojisine sıçramalar yaşatıyor.

Amazon, kısa süre önce Alexa için geliştirilen yeni özellikleri duyurdu. Bu heyecan verici özelliklere değinmeden önce biraz Alexa’dan bahsedelim.

Alexa, akıllı telefonlarda ve Amazon’un Eko serisinde kullanılabilen bir sanal ses asistanıdır. Uzay Yolu serisinden esinlenilerek oluşturulduğu söylenen kişisel asistan Alexa, ismini Mısır’daki Antik İskenderiye Kütüphanesi’ne ithafen aldı. Cihaz, telefon kullanım zorunluluğuna bir alternatif olmak adına piyasaya sürüldü. “Amazon Echo” olarak da bilinen teknoloji ürünü, silindir bir yapıya sahip ve üzerinde hassas mikrofonlar mevcut. Sizi verdiğiniz komutlarla çeşitli online kaynaklara ulaştıran, istediğiniz tarzda müziği bulup çalan, adınıza liste hazırlayan ve not tutan, rezervasyon yapan ve birçok bilgiye ulaşmanızı sağlayan cihaz, “hayatı kolaylaştırma” mottosu ile hizmet veriyor.

Whisper Mode”, Amazon’un duyurduğu yeni özellikler arasında yerini aldı. Alexa, bu özellik sayesinde fısıltınızı komut olarak algılayabilecek ve size yine fısıltı ile cevap verebilecek. Bu durum, sanal asistanına komut vermek adına bağırmaktan usanan kullanıcıları oldukça sevindirdi. Kullanıcıları mutlu ve özel hissettirecek diğer bir özellik ise; “Hunches”. Bu özellik sayesinde Alexa, evinizdeki akıllı cihazları nasıl kullandığınızı gözlemleyerek, hayatınızda ve evinizde her şeyin normal olup olmadığını size bildirebilecek. Örneğin uyumadan önce “İyi geceler, Alexa!” dediğiniz sırada cihaza tanımlanmış akıllı ev hizmetlerinizden biri olarak kapı kilidiniz açık kalmış ise, Alexa size iyi geceler diledikten sonra bu bilgiyi aktararak kapınızı kapatma önerisinde bulunacak!

Amazon bunların dışında bir de “Alexa Guard” özelliğini öne sürerek etkileyiciliğini ve beklentiyi iki katına çıkarmış oldu. Bu özellik kullanıma sunulduğunda evinizin güvenliğini arttırmayı hedefliyor. Evden ayrılırken Alexa’ya bunu bildirdiğinizde, evdeki tüm akıllı sensörler devreye geçiyor ve içerde olup bitenleri gözlemleyerek size bildiriyor. Örneğin bir bardağın kırılma sesi veya duman dedektörü size anında bildiriliyor. Daha da fazlası Alexa, davetsiz misafirleri evin çevresinden uzak tutmak adına belirli aralıklarla evin ışıklarını açıp kapatarak evde birileri varmış havası yaratıyor. Diğer ilgi çekici bir özellik olarak “Local Voice Control” listeye giriyor. Yeni Echo Show ve Echo Plus cihazları normalde internetsiz kullanılamayan bazı özellikleri kullanılabilir kılarak akıllı cihazlarınızı kontrol edebilecek ve size Cuma günü havanın nasıl olacağının bilgisini verebilecek.

Bakalım beklentilerimiz daha ne derece çoğalacak ve onları karşılamak adına devlerin piyasaya sürdüğü yenilikler hayatlarımızı nasıl yönlendirecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir