23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Rusya’dan Korkutan Yüz Tanıma Sistemi

Rusya’daki NTechLab adında olan teknoloji şirketi yeni yaptığı yazılım sayesinde, insanların neler hissettiklerini yüzlerinden anlayabilecek.

Geçtiğimiz yıllarda bu şirket çıkarttığı FindFace uygulamasından sonra adından çokça bahsetmişti. FindFace’in amacı ise “Siteye yüklenen yüzleri tarayıp ona en benzer kişiyi bulup onun hakkında bilgi verme” olarak açıklayabiliriz.

FindFace datasını VKontakte’tan alıyor. VKontakte Rusların Twitter ve Facebook’u diyebiliriz. Neredeyse bütün Rus halkı bu sosyal platformu kullanmakta. Burada yüklü olan insanların fotoğraflarını kullanıp FindFace’e aktarıyorlar ve 10.000 sorgulamada %93 başarı sağlıyorlar.

Gelelim FindFace’i yapan şirketin NTechLab’ın yeni uygulamasına. Bu uygulama ise FindFace’in üzerine konmuş bir uygulama, sokak kameralarının sizleri izlemesi ile alakalı. Daha da açmak gerekirse, sokak kameraları sizi FindFace ile tanıyor, üstüne bir de sizin duygularınızı anlıyor. “Bu nasıl oluyor?” diye soruyorsanız eğer, hemen anlatayım. NTechLab’ın mühendisleri FindFace uygulamasını geliştirmek istiyorlar. Ne yapabiliriz diye düşünürken, “Madem insan yüzlerini tarayıp onların kim olduğunu biliyoruz, o zaman bizde surat ifadelerinden nasıl hissettiklerini de anlayalım.” diyorlar ve geliştirmeye başlıyorlar. Bunun sonucunda programa insanların duygularını kodluyorlar ve kamerada sizin nasıl bir modda olduğunuzu anlıyorlar.

Bu programa destek verenlerden biri ise Rus Hükümeti. Bu programı şu an da 150.000 CCTV kamerasında kullanıyorlar. Bunu kullandıkları yer ise geçtiğimiz FIFA Konfederasyon Kupa’sı. Buradaki kullanma amaçları ise bir saldırı veya bir sıkıntı olmaması. Bu uygulamayı gelecek sene Dünya Kupası’nda da kullanmak istiyorlar. Ayrıca bu uygulamayı kullanmakta olan 2.000’den fazla müşterileri de var. Örnek olarak ise Birleşik Krallık, ABD, Çin. Bunun yanı sıra ofis açmak istedikleri iki tane ülke var. Bunlar ise Avustralya ve Hindistan.
Uygulamanın kullanış amacı kısaca özetlemek gerekirsek eğer, kamu, buluşma, güvenlik, bankacılık, ticaret, eğlence ve etkinlikler.

Bu uygulama sayesinde şirketler, çalışanlarının mutluluğunu ölçebilecekler.

NTechLab’s CEO’su Mikhail Ivanov’un açıklamalarına baktığımızda, bu program sayesinde işe alacağınız kişilerin mülakat sırasında duygularını anlayabileceksiniz. Aynı zamanda bir konserde veya kalabalıktaki olan bir etkinliği bu program sayesinde insanların nasıl hissettiğini anlayacaksınız. Bu sayede de şirketinizin eksikliklerini görüp daha iyisini yapabileceksiniz.

Ancak bu programın şöyle sıkıntıları var, ABD polisi Amazon kullanan insanların bu program sayesinde yüzlerini taratmış ve 117 milyon Amerikalıyı veri tabanına koymuştur. Akıllara şu soru gelmiştir:”Bu program yani yüz tanıma sistemi özel hayatın gizliliğini etkilemez mi?” Bunun için çeşitli eleştiriler gelmiştir.

NTechLab’s CEO’su Mikhail Ivanov ise konuya şu şekilde cevap vermiştir: “Biz dünyada özel hayatın olmadığını düşünüyoruz. Her yerde kamera var ve herkes izlenmekte. Özel hayat eskiden vardı. Bizlerin dedelerinde ancak günümüzde özel hayat diye bir şey kalmadı.”

Mikhail Ivanov geliştirdikleri programı şu şekilde savunuyor: “Bizlerin bu programı yapma sebebimiz kamusal düzeni korumak ve şiddet vb. olayları azaltmak.”

Bu yazılım daha ileriye götürmeden, çeşitli STK’ların ve Devlet liderlerinin ortak fikri alınıp nerelerde nasıl kullanılacağı belirlenmeden piyasaya çıkması yanlış olmuştur. Eğer ki bu eksiklikler giderilirse bu uygulama, dünya çapında çok başarılı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir