23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Renk Algısı Kültürden Kültüre Farklılık Gösterir Mi?

Kültür hislerimizin, düşüncelerimizin ve davranışlarımızın temelinde yatan bir formdur. Her toplum birbirinden kültürel değerleriyle ayrılır ve bireylerin algıları içinde yaşadığı toplumun kültürü ile şekillenir. Kişilik de doğuştan gelir ancak kültür ile yoğrulur. Dolayısıyla benzer kişiliğe sahip bireylerin aralarındaki kültürel farklılıklar aynı mesajın farklı şekillerde algılanmasına sebebiyet verebilir.

Renkler konusunda da bu böyledir. Renk algısı ve renklerin verdiği mesajlar her toplum için aynı olmayabilir. Dolayısıyla pazarlama iletişimi uzmanlarının özellikle yurtdışı pazarlama aktivitelerinde ve glokalizasyon çalışmalarında kültür unsurunu göz önünde bulundurmaları gerekir.

Bazı kültürler birbirini yakınsasa da, bazı kültürler arasında oldukça fark vardır. Özellikle doğu-batı kültürlerinde bu farklılıklar daha net görülebilir. Örneğin; kırmızı renk yaygın kültürlerde her ne kadar aşkın rengi gibi görülse de, Suudi Arabistan’da daha farklı çağrışımlar yapmaktadır. Özellikle sevgililer gününde, sıkça görülen kırmızı güller, kırmızı hediyeler vs. Suudi Arabistan’daki hediye dükkanlarında ve çiçekçilerde yasaktır. Çünkü inanışlarına gore sevgililer gününün evlenmemiş kadın ve erkekleri ahlak dışı ya da yasa dışı diyebileceğimiz ilişkiye yönlendirdiği düşünülmektedir. Çin’e baktığımızda ise aynı renk hayatın ve yaşamın sembolüdür. Bu nedenle Çin’de evlenme merasimlerinde gelinlerin kırmızı giydiğini görürsünüz.

Mavi renk de Doğu Asya toplumlarında soğuk, nazar gibi anlamlar teşkil ederken, İrlanda’da ölüm, Hollanda’da ılımlılık gibi anlamlar ifade edebilmektedir. Çin’de ve Hindistan’da beyaz ölüm iken, siyah mutluluktur. Batılı toplumlara baktığımızda ise siyah yasın, bazı toplumlarda da otoritenin ve lüksün rengidir. Emirates havayolları çıktığı ilk uzak doğu seferinde yolcuların herbirine beyaz karanfil sunmuştur. Ancak gözden kaçırdıkları şey, beyaz rengin uzak doğuda ölümle ilgili çağrışımlar yapmasıydı. Tahmin edeceğiniz üzere daha ilk seferden yolcular üzerinde olumsuz bir algı yaratılmış oldu.

Bu gibi örnekleri çoğaltmak mümkün. Renklerin kültürel anlamları, tüketici algısı üzerindeki etkileri ve doğru kullanımları ile ilgili detaylı bilgi için Renklerin Bilinçaltına Fısıldadıkları sunumunu ve içinde yer alan “Colours in Culture” grafiğini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir