Reklamda Mecra Kullanımı “Abi gazeteye reklam koyarız”dan daha fazlası

damattween
thy-bu-reklamla-dunyada-alay-konusu-oldu-514548
THY’NIN YANLIŞ MECRA KULLANIMI

Reklam mecrası, herhangi bir reklam mesajının iletilmesi için kullanılan herhangi bir platformdur. Bu platform, gazete olabilir; radyo, billboard, DVD, bir otobüsün yanı, stadyumdaki tabelalar, tişörtler, sosyal medya olabilir. Mecranın parçaları ise mecrayı oluşturan öğelerdir. Gazetenin kağıt, mürekkep, baskı, fotoğraflar, kat yerleri olduğu gibi.

Mecra kullanımı reklamın yapı taşı gibidir. Küçümsemeye gelmez. Ülkemizdeki gibi: “Abi veririz gazeteye 4 gün reklam  kalır işte” den daha fazladır. Ya da “Yaparız bir broşür veririz çocuğa dağıtır”dan daha yaratıcı olması gerekir mecra kullanımının. Bunu yaparken doğru taktikleri kullanarak hedef kitleye yönelmek gerekir.

Bunlardan biri Segmentasyondur. Segmentasyon, hangi mecranın seçileceğine ve nasıl kullanılacağına yol gösterebilecek ölçütlerden biridir. Örnek vermek gerekirse; bir televizyon kampanyası planlanırken, reklamcı  Pazar segmentlerinin seyrettiği programlara göre zaman satın alır. Hedef kitlesi kadın izleyici olan bir ürünün kadın programlarının yayınlanma saatinde reklam vermesi gibi. Bir başka örnek, Amerika’da bir insan kaynakları kuruluşu olan CareerBuilder  verilebilir. Bir otobüsün tepesine “don’t jump”(atlama) yazarak camdan bakan ; işinden mutsuz kişileri hedefleyen şirket hedef kitlesine doğrudan seslenmiştir.

Bazı durumlarda da mecrayı mesaj nedeniyle seçmek   zorunda kalırız. Bunu hedef kitlenin denemesini sağlayarak gerçekleştirebilirsiniz.  “Yokuş aşağı inmek neye benziyor, keşfetmek üzeresiniz.” Mesajını yürüyen merdiven önüne bir tabela koyarak reklam yapan Land Rover markasının yaptığı gibi. Burada da mesaj mecra kullanımını etkilemiştir. Hedef kitlenin bir benzetme  yapmasını sağlayarak ürünü hayal etmesi sağlanmıştır.

Örneklerden de anlaşıldığı gibi, ilk önce ürün- hizmet vaadini veya mesajı titizlikle tanımlamamız gerekiyor. Kullanılabilecek her mecra için bir kaynaklar listesi oluşturmamız gerekiyor. (Reklam için otobüsü seçtiğimizde kaynakları camlar, kapılar, renk, biçim oluyor) Her kaynağın geleneksel işleyişine bakıp mesajı destekleyecek yeni bir görev tanımlamaya çalışmak lazım ve mesajı en ikna edici bir biçimde vereceğine inandığınız görevi seçerek hareket etmek gerekiyor.

Reklam mecrasını doğru seçmek başarıya giden yolda en önemli basamaktır. Onun için, “Abi veririz gazeteye 4 gün kalır” demeden önce doğru bir strateji izlemek gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir