Real Time Marketing : Royal Wedding Rekor Kırdı!

Bir süredir magazin dünyasının konuşulan isimleri Prens Harry ve Amerikalı oyuncu Meghan Markle, görkemli bir kraliyet düğünüyle 20 Mayıs’ta evlendi. Royal Wedding adı verilen bu düğün, tüm gün canlı yayınlar ile büyük medya kuruluşları tarafından izleyicilere aktarıldı. Markaların yapmış olduğu çalışmalar Real Time Marketing örnekleri arasında yer aldı.

Düğünde adeta bir yıldızlar geçidi yaşandı. George-Amal Clooney, David-Victoria Beckham, İdris Elba, Elton John, Serena Williams, Tom Hardy,  James Corden, Oprah Winfrey ve Suits dizisinden oyuncu arkadaşları konuklar arasındaydı.

Meghan Markle, düğünden önce gizli bir törenle vaftiz edildi. Kraliyet Kuralları gereği, güvenlik nedeniyle Kraliyet Ailesi Üyesi’nin bireysel hesap kullanamamasından dolayı Meghan Markle, mart ayı içinde tüm sosyal medya hesaplarını sildi ve bu resmi olarak duyuruldu.

Sosyal medya analiz şirketi Talkwalker‘un verdiği rakamlara göre; 24 saat içerisinde sosyal medya platformlarında 5.3 milyon mention ile kraliyet düğününden bahsedildi. Bu rakamın 2.2 milyonluk kısmı ise ABD’den geldi. Bu rakamları 244 bin ile Prens Harry’nin annesi Prenses Diana ve 142 bin ile Markle’ın gelinliği izledi.

Düğüne katılan ünlü davetliler de sosyal medyada konuşulanlar arasındaydı. David Beckham 111 bin, George Clooney’in eşi Amal CLooney 23 bin, ünlü tenisçi Serena Williams ve Victoria Beckham 17 bin mention ile sosyal medyanın en çok konuşulanlarıydı.

Görkemli kraliyet düğünü için markalar da Realtime Marketing ’i değerlendirerek kampanyalar düzenledi.

Real Time Marketing Örnekleri

British Airways

British Airways, ismi sadece Harry ve Meghan olan ekip üyeleriyle 19 Mayıs saat 13:10’da  (Kraliyet düğünü sabah saat 12’de başlıyor.) Londra‘dan Toronto‘ya  uçuş yaptı.

Uçuşun Londra’dan Toronto’ya olmasının sebebi ise; Prens Harry ve Markle’ın, Markle’nin Britanya’ya taşınmasından önce sırasıyla Londra ve Toronto’da yaşamış olmaları.

British Airways, bu özel ekibi birinci sınıf hizmetle ağırladı. Uçuş boyunca Markle televizyon dizisi, çiftin tanıştığı belgeseller ve podcastler ve kraliyet düğünün klipleri gösterildi, pastalar kesildi ve şampanyalar içilerek eğlenildi.

Kentucky 

Reklam ajansı Iris ile fastfood zinciri Kentucky, çini porselenlerinden yapılmış bir kova olan “Kentucky Fine China” yı piyasaya sürdü. Harry ve Meghan’ı sembolize eden kampanya, “İngiliz geleneğinin ve Amerika’nın favorisinin evliliği” ni yansıtmaktadır.

Legoland 

Legoland, düğünün yapıldığı yer olan Windsor Kalesi‘ni sembolize eden, 39.960 Lego tuğladan minyatür yaptı.

Dunkin Donuts

Marka, kraliyet düğünüyle ilgili bir kampanya için Arc ve Leo Burnett’ın tüketici pazarlaması koluyla birlikte çalıştı. Bu kalp şeklindeki çörekler, Harry ve Meghan’ın kraliyet aşkını simgeliyor.

 

Sosyal medya üzerinden de oldukça konuşulan düğün, #RoyalWedding2018, #royalwedding #HarryandMeghan hashtagleriyle Türkiye’de de espri konusu oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir