E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
pegasus vize

Pegasus ile Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Vize, bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat edildiğinde gösterilmesi gereken bir izin belgesidir. Bu belge, ülkelerin konsoloslukları tarafınca pasaport ya da benzer belgelere yapıştırılır. Vizesiz seyahat ise, kişilerin pasaportları için vize istemeyen ülkelere rahatlıkla seyahat edebilmeleri demektir. Vize istemeyen ülkelere giriş yaparken; konsolosluğu gitmeye, evrak toplamaya ya da herhangi bir ücret ödemeye gerek kalmaz. Bunun yanı sıra gezi tutkunları, vize başvurusunun kabul edilmemesi gibi endişeler de yaşamazlar. Vizesiz ülkelere seyahat etmek için sadece bavulunuzu hazırlayıp yola çıkmanız yeterlidir.

Vizesiz Ülkelere Seyahat Edeceklerin Bilmesi Gerekenler

Vizesiz gidilebilen ülkeler, gezi tutkunlarının öncelikleri arasında yer alır. Bu ülkelere seyahat edecek kişiler vize masrafı ödemezler. Vizesiz ülkeleri keşfetmek isteyenlerin bilmeleri gereken belli başlı detaylar vardır. Seyahat sırasında ve sonrasında sorun yaşamamak için bu konuları bilmek büyük önem taşır. Peki, vize istemeyen ülkelere seyahat edecek kişilerin mutlaka bilmesi gereken detaylar nelerdir? İşte, en çok merak edilen konular ve daha fazlası…

Vize istemeyen ülkelere seyahat ederken yanınızda muhakkak pasaportunuzun bulunması gerekir. Ülkeler arası geçişlerde, pasaportun 6 aylık bir geçerlilik süresinin olması şartı aranır. Vizesiz ülkelere seyahat edecek kişiler, pasaportlarını mutlaka yanlarında bulundurmalı ve geçerlilik süresine dikkat etmelidir. Seyahat edilecek ülke, kişilerin orada seyahat amacıyla bulunduğunu bilmek ister. Bunun için kişilerin ülkelerine dönüş biletlerinin çıktısını da yanlarında bulundurmaları gerekir. Seyahat edilecek ülkede hangi adreste kalınacağı bilgisi de önemlidir. Otel tercih edildiyse, rezervasyon yapılan otelin adres bilgileri gibi detaylar pasaport memurlarının soracağı bilgiler arasında yer alır. Vizesiz gidilebilen ülkelere girişte, kişilerden gümrük formunu doldurmaları istenir. Bu formu dikkatli bir şekilde doldurmak şeffaflık açısından büyük önem taşır.

Türkiye’den Vize İstemeyen Ülkeler

pegasus
pegasus

Dünyanın farklı ülkelerini keşfetmek isteyenler için vizesiz seyahat etmek büyük bir kolaylıktır. Türk gezginlerin, en çok merak ettiği konulardan birisi de 2021 yılında hangi ülkelerin Türkiye’den vize istemediği konusudur. Türkiye’den vize istemeyen Avrupa ülkeleri; Andorra, Arnavutluk (Balkanlar), Belarus, Bosna Hersek (Balkan ülkeleri), Karadağ, Kosova, KKTC, Makedonya, Moldova, Sırbistan ya da Ukrayna. Pegasus ile vizesiz ziyaret edebileceğiniz Avrupa ülkeleri; Makedonya, Ukrayna, Kosova, Arnavutluk, Sırbistan, Kuzey Kıbrıs ve Bosna-Hersek’tir. Makedonya ve Arnavutluk’ta vizesiz olarak 90 gün, Sırbistan ve Bosna – Hersek’te 180 gün içinde 90 gün, Kosova’da 6 ay içinde 90 gün, Ukrayna ve Kuzey Kıbrıs’ta ise süresiz olarak kalmak mümkün.

Vizesiz Balkan ülkeleri, keşfedilmeyi bekleyen en nadide mekanlarıyla gezginleri kendine hayran bırakmayı başarır. Gerek kültürü gerekse doğa turizmiyle ilgi odağı olan Arnavutluk, vizesiz seyahat etmenin tadını çıkarmak isteyenlerin tercih ettiği adreslerden biridir. 90 güne kadar vizesiz kalma imkanı sunan Arnavutluk, eşsiz sahilleriyle göz kamaştırır. Vizesiz ülkeler arasında yer alan bir diğer Balkan ülkesi de Bosna-Hersek’tir. Doğal, tarihi ve kültürel güzellikleriyle ön plana çıkan ülke, Osmanlı kültürünün en yoğun yaşandığı yerlerden biridir. Burada 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz seyahat etmek mümkün. 90 güne kadar vizesiz gezme imkanı sunan Kosova ise kış mevsiminde seyahat etmek isteyenler için idealdir. Kışların soğuk yaşandığı Kosova’da, gezginler kayak merkezlerinde keyifli vakit geçirebilir. Kosova’da birçok müze, tarihi türbe ve tekkeler gezilmesi gereken yerler arasındadır. 90 güne kadar vizesiz seyahat imkanı sunan bir diğer Balkan ülkesi de Makedonya’dır. Doğal ve kültürel birçok güzelliğe sahip olan ülke, seyahat tutkunlarını kendine hayran bırakır. Sırbistan ve Karadağ ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edilebilen ülkeler arasında yer alır. Sırbistan gerek tarihi gerekse kültürel güzellikleriyle dikkat çeker. Eğlence merkezlerinin bulunması, keyifli vakit geçirmek isteyenler için önemli bir detaydır. Karadağ ise büyüleyici kumsallarıyla hafızalara kazınır. Karadağ’da dalış, rüzgar sörfü ve yelken gibi sporların keyfini çıkarmak mümkün.

Asya kıtasını merak edenler için vize istemeyen veya sınır kapısında ve online vize ile seyahat edilebilen Asya ülkeleri arasında; Azerbaycan (Bakü’ye girerken vize istiyor.), Bahreyn (Sınır kapısında vize), Doğu Timur, Endonezya (Sınır kapısında vize), Filipinler, Gürcistan, Hong Kong, Irak (Sınır kapısında vize), İran, Japonya, Kamboçya (Sınır kapısında vize), Katar (Sınır kapısında vize), Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore, Lübnan, Makau Özel İdare Bölgesi, Maldivler, Malezya, Moğolistan, Singapur, Sri Lanka (Sınır kapısında vize), Suriye, Tayland, Tayvan, Ürdün yer alıyor. Ürdün’de 90 gün, Kırgızistan’da 1 ay, Lübnan’da 180 gün içinde 90 gün, Kazakistan’da 30 gün, İran’da 90 gün, Gürcistan’da 1 yıl vizesiz seyahat etmek mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir