23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlama’nın Gizli Kahramanı

Etkili olarak kullandığımız bir çok pazarlama yöntemi bulunuyor; reklam, doğrudan pazarlama,internetten pazarlama gibi. Bunların hepsini neredeyse bütün firmalar aktif olarak kullanıyor.

Bizim kahramanımız bu yöntemlerin en başında geliyor. Ancak kimse onun ismini bilmiyor…

En etkili pazarlama yöntemi olarak kullanılan; insanlık tarihi kadar eski ve diğer pazarlama stratejilerine yön veren gizli bir kahramandan söz ediyoruz!

Word of mouth marketing

Tüketicinin aldığı hizmetin/ürünün faydasının yahut içeriği ile ilgili öğrenilenlerin bir başka kişiye anlatılması word of mouth marketing yöntemini ortaya çıkarıyor.

Ne kadar zengin bir bütçe ile reklam yaparsanız yapın, yapmış olduğunuz reklam çalışmasının ikinci planında sizin markanızı insanlar arasında taşıyan, konuşturan bir pazarlama stratejisi oluyor.

Birçok kişiye rahatlıkla ulaşma imkanı ile kulaktan kulağa pazarlama stratejisi de markalar tarafından sıklıkla kullanılıyor. Günümüzde markaların çıkarmış olduğu ürün/hizmet kalitesinin vomm etkisi yaratması ön plana çıkıyor. Zira tüketiciler konuşmalarının birçoğunda; ürün/hizmet özellik ve niteliklerinin haricinde duygu ve düşüncelerini karşısındaki kişiye aktarıyor.

Kulaktan klavyeye!

Gelişen teknoloji womm stratejisine farklı bir yön verdi. Milenyum ile birlikte her eve, ofise giren internet ile yeni bir çağ başlamış oldu. 

Tüketici herhangi bir ürün/hizmet alırken; ürünün özelliklerinden çok, kullanıcıların yorumlarını dikkate aldığından, kulaktan kulağa stratejisi yön değiştirmiş oldu. 

Tüketiciler aldığı ürün/hizmetler için internet üzerinden aracılığı ile portallara,forumlara ve sosyal medya kanallarına yorumlar ekleyerek markanın pazarlamasını gerçekleştirmiş oluyor. 

Birçok pazarlama stratejisine göre daha uygun bütçeler ile gerçekleştirilebilen womm tüketicileri, ürün/hizmet hakkında fikir beyan ediyor. Konuyla ilgilenen tüketici, deneyim ve görüşlerini paylaşarak firmaların pazarlama yöntemine destek veriyor.

Stratejideki gizli özne

Womm etkisi ile tüketicileri konuşturan firmalar; sundukları ürün/hizmet kalitesine ve müşteri memnuniyetine dikkat ediyor. 

Womm etkisi ile yayılan markanız hakkında olumlu yorumların yanında müşteri memnuniyetinin sağlananaması durumunda; gelebilecek olumsuz bir mesajla marka prestijinizin tehlikeye girme ihtimali oluşuyor.  

Unutmamak gerekir ki marka prestijinde oluşacak en ufak bir leke birçok müşteri için soru işareti olurken, markanız için belirlediğiniz gelişim sürecini sekteye uğratacaktır. Bu tür problemlerle karşılaşmamanızı umuyor, markanız için attığınız her adımın başarılarla dolması ümidiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir