Pazarlamanın En Etkin Hali Deneyimsel Pazarlama

damattween

Dünyamız son yıllarda büyük değişim içerisine girdi. Bunlar,  teknolojik gelişmeler, globalleşen pazarlar, artan rekabet, ürün çeşitliliğinin artmasıyla birlikte tüketicilerin seçim şanslarının artması, tüketici alışkanlıklarının değişimi …. Bu değişimler ile birlikte de eskiden kral olan markalar yerini tüketicilere bırakmak zorunda kaldı. Markalar, yeni kralın yani tüketicilerin kendilerini tercih etmeleri içinde yeni yollar aramaya başladılar ve işte tamda burda Deneyimsel Pazarlama ortaya çıktı. Deneyimsel pazarlama, tüketici markayı daha satın almadan ona markanın sağlayacağı faydayı tüketiciye yaşatmaya odaklanan bir pazarlama şeklidir. Geleneksel pazarlamayla deneyimsel pazarlama arasındaki en büyük ve en önemli fark ise geleneksel pazarlama ürün ve fayda odaklıyken ; deneyimsel pazarlama marka ile müşteri arasında duygusal bağ oluşturmayı hedefler.

Deneyimin duygusal, sosyal ve psikolojik bağlatılarını unutmamak gerekir. Deneyim, bu bağlantılar ile birlikte insanların hafızalarında kalan izlerdir. Bu bağlantıları sağlamada da 5 duyu organımız büyük önem taşır. Bizler duyduğumuz bir sesi, tattığımız bir tadı, hissettiğimiz bir şeyi, gördüğümüz bir görüntüyü ve son olarakta kokladığımız bir kokuyu bir ürün ile bağdaştırabilirsek hafızamızda bir yer edinir. İşte markalar bu bağdaştırmada başarılı olur bizlere deneyim yaşatabilirler ise tercih edilir hale gelirler. Örneğin Starbucks, kahve kokusuyla, arka planda çalan müziğiyle, kahve bardağının şekliyle ve tasarımıyla bize eşsiz bir deneyim sunar.

Deneyimsel Pazarlamayla, markalar ürünü daha satın almadan  tüketiciye ürünü hissetme, dokunma ya da zihninde onunla ilgili bir hatıra oluşturma imkanı sağlıyor. Deneyimsel pazarlama sayesinde, insanlar sadece ürüne bağlı hale gelmiyor, markayada bağlılık göstermeye başlıyorki her markanın hayali de tüketiciyle bu bağlılığı oluşturmak. Deneyimsel Pazarlamanın en başarılı örnekleri;

 Sprite-Sprite Shower

 

59. Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde altın aslan ödülü alan Sprite Shower başarılı örneklerden biri. Yaz mevsiminde Brezilya’da yapılan kampanya Sprite’ın serinletici ve canlandırıcı özelliğini insanlara farklı bir şekilde deneyimletmiştir. Spirte Shower yapmış olduğu bu kampanya ile hem ürünün özelliklerini tüketiciye deneyimletmiş hem de insanları mutlu eden bir kampanyaya imza attı.

Carlsberg-Buddy Cup

Bu yıl Carlsberg Londra’da bu başarılı deneyimsel pazarlama örneğine imza attı. Londra’nın en işlek caddelerinden birinde billboard’un üzerine “Probably the best poster in the world” (Herhalde dünya daki en iyi poster) yazan marka,  bu yazının altına koyduğu aparat ile insanlara Carlsberg’i deneme fırsatı sundu.

Nike-Chalkbot

 Nike bugüne kadar yaptığı kampanyalar ile pazarlamaya yön veren bir markadır. Yaptığı çalışamalar ile diğer markalara da ilham veren Nike, 2013 yılında deneyimsel pazarlamaya da örnek olabilecek başarılı bir çalışmaya imza attı. Kampanya, Nike’ın Tour de France güzergahındaki yollara yarışmacılara cesaret verici mesajlar yazması ile gerçekleşiyor. Lance Armstrong Live Strong kapsamında kullanılmak üzere yola sarı tebeşir ile kişileştirilmiş metin ve çevrimiçi mesajları boyaması için  bir “Chalkbot” programlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir