E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlamada Teknolojik Bir Kamçı; Facebook Analytics

Üretim ve hizmetleriyle hayatlarımıza çeşitli katma değerler kazandıran pek çok firmanın, teknoloji araçlarından faydalanmalarının gerekliliği zaten her platformda gündeme getiriliyor. Teknolojinin taze taze inşa ettiği yollarda, topladıkları kamçılarıyla ağır ağır veya süratle yolculuk eden her pazarlamacının (şirketin, bireysel varoluşların vs.), taşlara takılmadan rahatça ilerlemesi adına oluşturulan kurtarıcı araçlardan biri “Facebook Analytics”. Birlikte inceleyelim mi?

FB Analytics Nedir?

Sosyal medya, hedefleriniz doğrultusunda kitlenize ulaşmak ve onlarla iş birliği yapmak adına oldukça güçlü bir araç. Bu yolda ulaşmak için stratejiler uyguladığınız kitleye, sahip olduğunuz kitle ile ulaşıyorsunuz. Çeşitli sosyal medya mecralarını kullanıyor ve iletişim stratejileri kurguluyorsunuz. Hâl böyle iken; gönderdiğiniz iletilerin içerik olarak anlamsız, seslenmeye çalıştığınız kitlenin çeşitli bağlamlar açısından yanlış olduğunu düşünün. Kaos? Bu durumun sebep olduğu olumsuz çalışmaların ardından, kullandığınız sayfanın gücünü ve geleceğini ölçebilmek adına Facebook Analytics oluşturuldu. Sistem, müşterilerinizin sayfanız üzerinden tüm kanallardaki yolculuğunu eksiksiz bir deneyimle analiz etmenizi sağlıyor. İçeriğindeki çeşitli gözlem ve araştırma teknikleri sayesinde marka farkındalığı yaratabiliyorsunuz. Bunun yanında, Facebook sistemi içerisinde sayfanızın ve dolayısıyla markanızın büyümesine yardımcı olan pek çok unsurun analitik sonuçlarını inceleyebiliyorsunuz. Bu sonuçlar size doğru kitlenin, mesajın ve amacın algoritmalarını sunuyor, böylece oluşturacağınız yeni stratejiler doğrultusunda faydalı bir iletişim çalışması yaratmış oluyorsunuz. Facebook Analytics sayesinde elde edilen verilerin sağladığı olanaklar bunlarla sınırlı kalmıyor. Analitik veriler, Facebook sayfanızı tıpkı detaylı bir karakter analizi gibi tanımlıyor. Ortaya çıkan tanımlamalar; insanların web siteniz ile olan etkileşimini, siteniz ve sayfanızdaki her bir aktiviteyi detaylı kümeler halinde grafikleştirerek geniş bir analiz sunuyor. Sayfanıza hangi bağlantıdan gelindiğini, hangi sürelerde nasıl aktivitelere girildiğini, yorumlamaların ve görüntülemelerin analizlerini elde etmiş oluyorsunuz.

Mikro seviyede detaylandırılan bu tarz verilerin yalnızca tek bir amacınıza hizmet etmesini veya daha otomatik içgörüler oluşturmasını da diliyor olabilirsiniz. Facebook Analytics ile Google Analytics arasındaki fark da bu noktada ortaya çıkıyor. Google Analytics daha kapsamlı ve derin veriler sunarken, Facebook Analytics aktivitelerin oluşturduğu veya oluşturacağı fırsatları sizlere sunuyor. İnsanların sayfanız üzerinden gerçekleştirdiği eylemlerin demografik şekilde çözümlenmiş tanımını sunan uygulama; yarattığınız etkilerin nasıl dönüşümler sağladığını anlamak için “Hunileri”, görüntüleme/kayıt eylemlerinin dağılımını ölçmek için “Kohortları”, detaylıca belirlenen hedef kitleleri anlamak için ise “Segmentleri” ve “Demografik Bilgileri” kullanıyor.

Tüm bu raporlamalar sonucunda insanların işletmenizle nasıl etkileşime geçtiğini detaylı olarak görüyorsunuz. Facebook Analytics bu sayede yeni bir ürün, hizmet, marka oluşturmanızdaki stratejiniz, farklı kitlelere ulaşmanız, gelir arttırmanız veya adınızı duyurmanız doğrultusundaki her türlü amacınıza yardımcı oluyor.

Birkaç başarı hikayesine göz attıktan sonra konuya daha hakim olacaksınız;

IFood; Kullanıcı davranışlarının mobil ve internette gösterdiği farklılıkları analiz etmek istedi.
Sonuç; Pazarlama konusundaki stratejilerini, sipariş tekrarı olasılığının yüksek olduğu segmentlere ve kanallara göre özelleştirdi. (Segmentler ve Huniler kullanıldı)

Skyscanner; Kullanıma başlama ve iletişim/mesajlaşma süreçlerini iyileştirmek adına harekete
geçildi.
Sonuç; Kullanıcı kazanımı için ilgi arttıracak içerikler yayınlandı ve 2 kat fazla giriş sağlandı.(Kohort analizleri kullanıldı.)

Musixmatch; En iyi müşteri tutma davranışlarını tespit etmek istedi.
Sonuç; Huniler, Tutma ve Segmentler analizleriyle en yüksek tutma davranışları belirlendi ve çalışmalar yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir