E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlamada Mobil Çözümler…

Son 10 yılda teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte internet’in her evde bırakın evi, her cepte bulunuyor olması yeni pazarlama fikirlerinin ortaya çıkmasına yol açtı. O yeni pazarlama fikri mobil pazarlamaydı. Çok hızla yayıldı ve büyüdü. GSM operatörleri bile (bakınız) mobil pazarlama çözümleri sunmaya başladı.

Yine son yıllarda çokça rastladığımız özellikle bankaların çok kullandığı ,çok sayıda firmanın vazgeçilmez pazarlama faliyeti olan SMS pazarlamasından bahsediyorum. Bankaya ait bir hesabınız varsa, hele birde  o bankanın kredi kartını kullanıyor iseniz gün içerisinde bankanın ürünleriyle ve kampanyalarıyla ilgili mesajları hepimiz alıyoruzdur. Ya da herhangi bir mağazadan daha önce alışveriş yaptıysanız o mağazanın kampanyalarıyla ilgili cep telefonlarımıza SMS’ler  geliyordur. İşte mobil pazarlamanın bunları da kapsayan, mobil cihazlar ile herhangi bir ağ üzerinden kullanıcılarla iletişime geçilen uygulamaları kapsamaktadır.

Mobil pazarlama yapan şirketlerin izlediği yöntemlerden de biraz bahsetmek isterim; Hangi işe başlarsak başlayalım öncelikle planlama yapmaz mıyız?  İşte mobil pazarlamada da planlı hareket önemli ,planlama yaparsak yaptığımız planlamada amacımızı belirleyip, Pazar araştırması yapıp ,Mobil reklam uygulamalarının ne şekilde kullanılacağını belirleyip, hedef kitleye vereceğimiz mesajı seçip ,sonuca ulaşamaya  çalışırız.

Amacımız ;Başarılabilir, gerçekçi, sonuç alabileceğimiz şekilde planlanmalı.

Pazar araştırması; Pazar araştırmasında mobil pazarda almak istediğimiz yer ve rekabet edeceğimiz firmaları iyice araştırmalı.

Mobil reklam uygulamalarını da nasıl kullanacağımızı,  SMS, MMS ,Mobil Web sayfaları, sosyal medya gibi mecraların hangilerinin kullanılacağına karar verilmeli,

Mobil reklam seçimini yaptıktan sonra hedef kitleye hangi mesajı vereceğimizi, ürün ve kampanya tanıtımlarının verilecek mesajla bağlantılı olmasına dikkat edilmeli.

 

Kampanyaların mobil Pazar içerisinde kullanıcılar tarafından paylaşılır olmasına da dikkat ederek, Mobil pazarda kalıcı olmak istiyorsak da sürekli güncellemeler yapmalı ,yeni kampanyalarla güncelliğimizi korumalıyız. Mobil pazarlamanın avantajlı yönü; takip edilebilir ve analiz edebiliyor olmasıdır.

Mobil pazarlamada çeşitli projeler yürütülmekte, bu projelerle tüketiciye ulaşmanın en marjinal yöntemleriyle diğer firmalardan farklı olduklarını hissettirerek, tüketicileri kendilerine çekmekteler. Peki neler yapıyorlar, nasıl kampanyalarla tüketiciye ulaşmaya çalışıyorlar, birazda onlardan bahsedelim.

Mobil pazarlamada ‘’katıl kazan kampanyaları, içerikli kampanyalar, kullanıcı kaynaklı içerik’’ şeklinde çeşitli kampanyalarla projeler hazırlanmakta ve tüketiciye ulaşılmaktadır.

Katıl kazan kampanyasında; Ürün satışını tetikleyen, aynı zamanda kullanıcının marka tarafından ödüllendirildiği dönemsel kampanyalar ve sadakat programlarının yürütülmesinde etkin bir pazarlama aracıdır diyebiliriz. İçerikli kampanyalar ise SMS,MMS, IVR, WAP çözümleri ile son kullanıcıya ulaşmak mümkündür. Kampanyanın reklam stratejisine bağlı olarak, ürün ve reklamdan yola çıkan cep telefonuna yüklenebilir içeriklerin hediye edilmesi sağlanır. kullanıcı kaynaklı içerik kampanyalarında ise; Markalar, tanıtmak istedikleri ürünler ile tüketiciler arasında duygusal bir bağ kurmak isterler. Ürünün tüketici tarafından sahiplenilmesi için tüketicinin kampanyaya kendi yorumunu, ürünle olan bağını aktarması, hem marka hem de tüketici adına değerlidir. Mobil platformdaki kampanyalarda, tüketicinin “ürünü kullanırken çektiği fotoğraf ya da videolar”, “marka ile ilgili sesli mesajı” iletmesiyle marka ve son kullanıcı arasında interaktif bir iletişim sağlanır.

Mobil pazarlama sektörünün 2015 yılı civarında, dünyanın en büyük sektörlerinden biri olacağı   öngörülüyor.Bunun farkında olan firmalar çoktandır bu yönde yapılaşmalarına başladı. Büyümek istiyorsak teknolojiye ayak uydurmalıyız,ayak uyduramıyorsak,teknolojinin gerisinde kalırsak kar oranlarımızla birlikte, yeni nesil müşterileri de  diğer şirketlere kaptırabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir