Mevsimsel Pazarlamada Örnek Uygulama – Starbucks


Mevsimsel pazarlama, mevsimsel ya da dönemsel taleple arzı eş düzeyde tutabilmek amacıyla gerçekleştirilen  pazarlama etkinlikleri olarak tanımlanmaktadır. Mevsimsel pazarlama, yeni müşterilerle tanışma açısından önemli fırsatlar barındıran bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mevsimsel pazarlama ile tüketiciler ve hedef müşteriler için önemli olan günler ve zaman dilimleri dikkate alınarak promosyonlar yapılmakta, döneme özel ürünler sunulmaktadır.

Mevsimsel pazarlamayı en başarılı şekilde uygulayan şirketlerden biri Starbucks’tır. Starbucks, dünya çapında faaliyet gösteren bir kahve zinciridir. Starbucks, 1971 yılında kurulmuş, çekirdek ve öğütülmüş kahve ve çay çeşitleri yanında  perakende ürün sunan bir şirket haline gelmiştir. Bugün Starbucks milyonlarca sayıda tüketiciye 70 ülkede 24.000’den fazla mağazasıyla hizmet vermektedir.

Starbucks yılın belirli dönemlerini karşılarken o döneme özel içecekler ve yiyeceklerin yanı sıra tüketicilere döneme özel baskılı kupalar, termoslar gibi ürünler sunmaktadır.

Ayrıca, Starbucks torbaları ve bardak koruyucu kılıfları da döneme özel olarak değişmektedir. Örneğin sevgililer gününe, yılbaşına özel bardak koruyucular ve torbalar basılmaktadır.

Starbucks’ın  her yıl sonbahar dönemini karşılamada geleneksel hale gelen balkabağı aromalı içecekleriyle 2013 yılı itibariyle 80 Milyon ABD Doları tutarında gelir elde etmiştir. Bu içecekler, döneme özel olarak sonbahar aylarında çıkarılan Pumpkin Spice Latte ve Pumpkin Spice Frappuccino’dur. Bunlar artık sonbaharın habercisi konumuna gelmiştir.

Döneme özel Starbukcs pazarlama uygulamalarından biri de yılbaşı dönemine özel olarak çıkarılan ürünlerdir. Bu ürünler arasında hem yılbaşı dönemine özel içecekler hem de bu döneme özel olarak tasarlanan kırmızı bardaklar yer almaktadır.

Bu dönemde çıkarılan içecekler,  sadece yılın bu döneminde tüketicilere sunulmaktadır. Özellikle yılbaşı dönemine özel tatlar içeren bu içecekler zencefil ve karamel aromalı sütlü kahveler içermektedir. örneğin Toffee Nut latte, Gingerbread Latte.

 

Starbucks kahve çekirdeklerini de döneme özel olarak çıkarmaktadır. Böylece tüketiciler yılın belirli dönemlerini o kahve çekirdeklerini alabilmek için beklemektedir. Yılbaşına özel Christmas Blend, bahar dönemine öze Kati Kati Blend ve yıldönümüne özel Anniversary Blend, kahve tutkunlarının o dönemleri bekleyerek tükettikleri kahve çekirdekleridir.

 

Starbucks başarılı mevsimsel pazarlama uygulamaları, dünyanın en tanınmış ve saygı duyulan markalarından biri olma hedefini başarmaya katkı sağlamaktadır.

Starbucks’ın örneğinden hareketle, model alınabilecek mevsimsel pazarlama taktikleri şöyle sıralanabilir:

1- Ürün ya da hizmet sunulan pazarda mevsimsel pazarlama uygulamasına konu olabilecek dönemsel bir fırsat bulun.

2- Döneme uygun olarak vereceğiniz mesajı belirleyin.

3- Mevsimsel pazarlama uygulamasını hayata geçireceğiniz dönemi belirlemek için bir zaman çizelgesi oluşturun.

4- Mevsimsel pazarlama uygulamasının bileşenleri için gerekli kaynaklarınızı hazırlayın.

5- Uygulama sonuçlarını takip edin ve diğer dönemler için gerekli yenilikleri yapın.

Nilay Şahin
1978 Ankara doğumlu Nilay Şahin ilk, orta ve lise öğrenimini Özel Yükseliş Koleji'nde tamamladı. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans öğrenimini Avrupa Birliği'nin Jean Monnet bursuyla University of Buckingham'da Uluslararası İşletme alanında yaptı. Çalışma hayatına Türkiye İş Bankası'nda başlamış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda Avrupa Birliği Uzmanı olarak sürdürmüştür. Halen Ankara Sanayi Odası'nda çalışmaktadır. Aynı zamanda doktora çalışmalarına Çankaya Üniversitesi İşletme Bölümünde pazarlama ve marka yönetimi alanlarında devam etmektedir.

Mevsimsel Pazarlamada Örnek Uygulama – Starbucks

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.