Marka ve Üründe Kişiselleştirilmiş Pazarlama


Ticari faaliyetler için ortaya çıkardığımız bir ürünün en zevkli ve aynı zamanda yorucu kısmı, ürünü ortaya çıkardıktan sonra pazarlamasının nasıl, nerede ve hangi şekilde yapılacağıdır. Ürün üzerine bir şirket kurup pazarlama faaliyetleri yapmak istiyorsak ürünün kalitesi kadar pazarlama yollarını da iyice araştırmamız gerekir. Elinizde anahtar olması demek o anahtarın her kapıyı açacağı anlamına gelmez ama doğru bir strateji tek bir anahtarla her kapıyı açar.

Marka ve ürün pazarlamasında en önemli nokta belirlediğimiz hedef kitleye karşı ürünü sempatik ve satın almaya yönlendirici tanıtımlarla sunmamızdır. Ürünümüzü sempatikleştirmenin en iyi yollarından birisi kişiselleştirme yapmamızdır. Örnek verecek olursak Arçelik markasının logosunu değiştirdikten sonra yapmış olduğu ilk reklam olan “Ben Çelik Arçelik” reklamı çok ses getirmiş ve herkesin diline dolanmıştı. Arçelik yeni logosunun tanıtımını “Çelik” diye bir uzaylı ortaya çıkartarak ve bu uzaylıyı konuşturarak kişiselleştirme yoluna gitmiş, başarılı bir reklam çalışması ile Arçelik isminin halkın arasına daha fazla karışmasını sağlamış, marka bilinirliği arttırmış ve tüketicilerin gözünde olumlu bir imaj bırakmıştır.

Yine başarılı bir kişiselleştirilmiş marka stratejisi ise Coca Cola’nın isme özel çıkarmış olduğu ürünlerdi. Tüketicilerin oldukça ilgisini çeken bu kampanyanın bir diğer önemli özelliği ise viral etkisinin olmasıydı. Kola şişelerinde ismi yazan herkes Kolası ile fotoğraf çekerek bu fotoğrafları sosyal medyada paylaşmış ve Coca Cola kendi ürününün reklamını tüketicilere viral marketing yolu ile yaptırmıştı. Bir marka için en önemli olan şey şüphesiz ki müşterilerine kendi reklamını ücretsiz bir şekilde yaptırmasıdır ve Coca Cola bu kampanya ile birlikte bu stratejiyi çok başarılı bir şekilde hayata geçirmiştir.

Bir ürünü ve markayı kişiselleştirmek, doğru stratejiler ile birlikte uygulandığında çok başarılı sonuçlar vermekte ve tüketici gözüyle bakıldığında müşteriler kişiselleştirilmiş ürünü daha çok sahiplenmektedir.

Göktuğ Gürleyensoy
Göktuğ Gürleyensoy 1991 yılında İstanbul'da doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümünü bitirdi. İzmir TRT'de staj yapıp, çeşitli etkinlik ajanslarında görev aldı, ulusal yayın yapan bir Ekonomi Gazetesi ve bir internet gazetesinde gazeteci olarak çalıştı. Fenerbahçe Spor Kulübü'nde Dijital ve Sosyal Medya Sorumlusu olarak 2.5 yıl görev yapıp daha sonra yine kulüp bünyesinde yer alan Fenerbahçe Spor Kulübü’nün bağlı şirketi Fenercell’de Pazarlama Uzmanı olarak profesyonel iş hayatına devam etmektedir.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Marka ve Üründe Kişiselleştirilmiş Pazarlama

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.