Ikea’dan Gerilla Pazarlama


Ikea’dan Gerilla Pazarlama

Ikea‘nın Manhattan’da yapmış olduğu gerilla pazarlama çalışmasında 10 ton ikea ürünü ve 670 bireysel taktik kullanılmıştır. 600 şehir bloklarında bu çalışma gerçekleşmiştir. 5 gün süren bu uygulama Manhattan sokaklarında alışılmamış bir görüntü bırakmıştır.

Gerilla Pazarlama Nedir ?

Anafikri en düşük maliyetten en yüksek karı çıkartmak.

Jay Conrad Levinson, Gerilla Pazarlama’yı şöyle tanımlıyor; ” Bütçesi küçük hayalleri büyük girişimciler için …”

Geleneksel pazarlama anlayışında pazarlama için para yatırmak gerekiyor. Gerilla Pazarlama’da ise önemli olan para değil hayal gücü. Tüketicilerle, daha doğrusu müstakbel tüketicilerle beklemedikleri bir anda ve beklemedikleri bir şekilde karşılaşmak ve böylelikle akıllarında kalmak bu işin esasını oluşturuyor.

Gerilla pazarlama de önemli olan bir noktada esnekliktir. Şirketler yayılma alanlarının, karlarının, aktivitelerinin azalmasını önlemek için her duruma karşı tıpkı bir gerilla gibi esnek olmalıdırlar. Kaynaklarını yeni fırsatlara hızlı ve en etkin bir şekilde yönlendirebilmelidirler. Pazar da oluşabilecek her türlü durumu önceden tahmin etmek, sonsuz rekabet ortamında ayakta kalabilmek içinde bulundukları durumu iyi analiz etmelidirler.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ikea’dan Gerilla Pazarlama

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.