Hedefini Paylaş


Takım çalışması, ekip ruhu, motivasyon. Bunlar hepimizin yakından bildiği kelimeler, cümleler.

 

Özellikle Pazarlama ve Satış departmanlarının sıkıştıkça değindiği konular. Yöneticilerin yıllık hedeflerini tutturabilmeleri için gereken şey, ekiplerin daha çok, daha çok çalışması…

Peki ya asıl gereken daha çok çalışmanın ötesinde, nitelikli çalışmak ve ortak hedefler koymak ise?

Kimse sizin kişisel hedefleriniz ve kişisel çıkarlarınızı gözetmek için fazladan 3 saat mesai yapmak istemez. Sizin de istemeyeceğiniz gibi… Bu hem adaletsiz, hem de nitelikli çıktılar alınamayacak türden bir beklentidir.

 

Hedefinizi ekip arkadaşlarınızla paylaşın, bölüşün. Sizin hedefiniz onlara da hedef olsun, onların da çıkarlarına hizmet etsin. Hedeflerinizi ekiple bölüşmenin çok motive edici yolları var. Ekipte yer alan bireylerin her birine zaman ayırın. Bunu işinizin parçası olarak görün. Her birinin işe dair kişisel kaygılarıyla, beklentileriyle gerçekten ilgilenin. Göreceksiniz ki hemen hemen herkesin farklı kaygıları ya da beklentileri var. Her birinin ayrı patikası var. Tüm ekibi aynı patikadan kişisel hedefinize yürütmeye çalışmak kendi hedefinize ulaşmanızı da zorlaştırır ya da engeller. Sadece başka birinin fayda sağlayacağı bir amaç için çalıştırılıyormuş hissine kapılır. Mutsuz olmaya başlar. Verimi düşer.

Buradaki senaryoda önceliğinizin kendiniz olduğunu düşünmeniz çok normal. Hepimiz için bu geçerli. Öncelik elbette kendinizsiniz. İşte asıl bu yüzden başka insanların gelişimine katkı koymak önemli olmalı sizin için. Birlikte çalıştığınız insanlar tarafından sevilmemek pek tatlı bir his olmasa gerek. Saygı ve itibar kazanılan bir şeydir. Bir işi çok iyi yapmanız sizi başarılı yapabilir. Ancak size saygı ve itibar kazandıran şey işi yapma biçiminizdir.

Senaryoya yeniden dönelim. Ekip mutsuz, verimsiz çalışıyor. Siz de hedefinize yaklaşmakta zorlandıkça stres altında kalıyorsunuz ve üst yönetimin baskısı daha da artıyor. Aslında siz de ekibinizdeki arkadaşlarınızdan farksız değilsiniz. Ekibinizdeki her bir bireyle ayrı ayrı konuşun. Hedefinizi bölüştüğünüzü, onların da kendi hedeflerine ulaşmalarını sağladığınızı anlasınlar. Hedefi olmayanların hedef koymalarını sağlayın. Devamında ekibi toplayıp ortak bir hedef üzerine konuşun. Bu, takım oyununu benimsemelerini, bir parçası olmalarını sağlar.

Şunu unutmayın; Bu sizin takımınız, sizin oyununuz. Maçı alıp alamamak sizin elinizde. Soyunma odasında takımını motive eden bir teknik direktör saha kenarında oyuncusunun ilk hatasında hırsına yenilip onu utandıracak biçimde yeriyorsa o maçı kazanma şansı azalır. Ya da oyunu bir biçimde kazansa bile oyuncusunun ona olan saygısını kaybeder. Sahada da aynı desteği vermek zorundasınız o oyuncuya, hata yapsa da. Ekibiniz hata yapacak, tökezleyecek. Bu hataların tüm çıktılarını (rakamsal veriler, kimleri, neleri etkilediği vb.) en yalın haliyle onlarla paylaşıp tecrübe olarak ceplerine koymayı sağladığınızda hayatlarına dokunacaksınız, tehlikelerin ve risklerin kokusunu alabilmelerini sağlayacaksınız ve işte o zaman ”lider” olacaksınız. Aksi halde sadece bir yöneticisiniz.

Rahşende Afakoğlu Atay
Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesinde Görsel İletişim Tasarımı Bölümünden mezun oldu. Üniversitenin ilk yıllarında muhabirlik yaptı. Okulu bitirdikten sonra Bunu Konuşalım(Haber&Siyaset içerikli) programının Haber Müdürlüğünü yürüttü. Çimen Yapım’ın Televizyon yapımları ortağı olarak çalışma hayatına devam etti. Televizyon sektöründen yumuşak bir geçişle mevcutta birlikte çalıştığı firmalar için Marka, Pazarlama ve iletişim çalışmaları yürütmeye başladı. Mustafa Seven’in ajansı Seven Plus’ta Pazarlama Yöneticisi olarak çalıştı. Devamında Art’Npars isimli interaktif medya üretimi yapan bir firmada Pazarlama Direktörü olarak çalıştı. Bu noktaya gelene kadar Türkiye’nin önde gelen kurumsal şirketleri için çok sayıda yurt içi ve yurt dışı pazarlama&satış projeleri hayata geçirdi. Ardından MCG Holding’in Pazarlama ve Satış Direktörlüğünü yürüttü. 2017 itibariyle kendi firması olan MarcomBase’i kurdu. Öte yandan Pazarlama, Satış, Ekip Liderliği ve İletişim üzerine yazılar yazıyor ve eğitim programları hazırlıyor.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hedefini Paylaş

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.