23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
Pazarlama Karması Nedir? Pazarlama Karmasının 4P'si Nedir?

Pazarlama Karması Nedir? Pazarlama Karmasının 4P’si Nedir?

Pazarlama Karması Nedir?

Birçok pazarlamacının endüstride başladıkları şekilde öğrendikleri tanım şudur: Doğru ürünü doğru zamanda, doğru fiyata, doğru zamanda koymaktır.

Sadece belirli bir grup insanın istediği bir ürünü yaratmanız, aynı insanların düzenli olarak ziyaret ettiği bir yere satışa çıkarması ve bunu çıktıklarını düşündükleri değere uyan bir fiyatla fiyatlandırmanız gerekir; ve hepsini bir anda satın almak isteyebilen müşteri potansiyeli olacaktır.

Bu fikirde çok fazla gerçek değer var. Bununla birlikte, birçok zor iş, müşterilerin ne istediğini bulmak ve onların alışverişlerini nerede yaptığını tespit etmek zorundadır. Öyleyse, öğeyi değerlerini temsil eden bir fiyata nasıl üreteceğini ve kritik zamanda bir araya gelmesini sağlamanız gerekir.

Pazarlama karması, bir ürün veya hizmet için planlarınızı düşündüğünüzde başlamak için iyi bir yerdir ve bu tür hataları önlemek için size yardımcı olur.

Pazarlama Karması Nedir? Pazarlama Karmasının 4P'si Nedir?
Pazarlama Karması Nedir? Pazarlama Karmasının 4P’si Nedir?

 

Pazarlama Karması 4 P’si :

Ürün: Ürün, tüketicinin istediği işe uygun olmalı, çalışmalı ve tüketicilerin almayı umduğu şey olmalı.

Yer: Ürün, hedef tüketicinizin alışverişi en kolay bulduğu yerde bulunmalıdır. Bu, Mail Order, e-ticaret veya bir çevrimiçi mağaza aracılığıyla daha güncel seçenek olabilir.

Fiyat: Ürün her zaman paranın karşılığını en iyi şekilde temsil etmelidir. Bu, en ucuz olanın olması gerektiği anlamına gelmez; Pazarlama konseptinin ana ilkelerinden biri, müşterilerin kendileri için gerçekten iyi çalışan bir şey için biraz daha fazla ödeme yapmaktan mutluluk duymalarıdır.

Promosyon: Reklamcılık, Halkla İlişkiler, Satış Promosyonu, Kişisel Satış ve daha yeni zamanlarda, Sosyal Medya bir organizasyon için tüm önemli iletişim araçlarıdır. Bu araçlar, kuruluşun mesajını doğru izleyicilere duyurmak için en çok duydukları şekilde, ister bilgilendirici isterse de duygularına hitap edecek şekilde yerleştirmek için kullanılmalıdır.

70’lerin sonlarında pazarlamacılar tarafından Pazarlama Karması’nın güncellenmesi gerektiği yaygın bir şekilde kabul edildi. Bu, 1981 yılında Genişletilmiş Pazarlama Karması’nın, 4 P Prensip’e 3 yeni unsur ekleyen Booms & Bitner tarafından oluşturulmasına yol açtı. Bu, artık genişletilmiş Pazarlama Karması’nın yalnızca fiziksel şeyler değil, hizmetleri de içeren ürünleri içermesine izin verdi.

 

Genişletilmiş 7 P :

İnsanlar: Tüm şirketler, ön satış ekibinden Yönetici Direktöre çalışanlara güveniyor. Doğru insanlara sahip olmak çok önemlidir, çünkü sunduğunuz ürün / hizmet olarak iş tekliflerinizin bir parçasıdırlar.

Süreçler: Servisinizin teslimatı genellikle müşteri tarafından yapılır, böylece servisin nasıl sunulduğu, bir kez daha tüketicinin ne için ödeme yaptığıdır.

Fiziksel Kanıt: Neredeyse tüm hizmetler, tüketicinin ne için ödeyeceği somut olsa bile, bazı fiziksel unsurları içerir. Örneğin, bir kuaför salonu müşterisine tamamlanmış bir saç tokası sağlar ve bir sigorta şirketi müşterilere bir çeşit basılı malzeme verir. Materyal fiziksel olarak basılmasa bile (PDF’ler söz konusu olduğunda) bu tanımla “fiziksel ürün” almaya devam ediyorlardır.

1980’li yıllardan beri 7 Ps, pazarlama ortamındaki sağlam mantığa ve pazarlamacılara, pazarlama karmasını sosyal medya, iletişim yapabileceğiniz yerlerdeki güncellemeleri de içerecek şekilde uyarlama becerilerine uyum sağlamaları nedeniyle hala yaygın olarak öğretiliyor. Sürekli değişen bir ticari ortamda bir ürün/hizmet veya müşteri beklentileri olacaktır.

 

8 P var mı?

Bazı düşünme alanlarında, Pazarlama Karması’nda 8 Ps vardır. Son P Verimlilik ve Kalite. Bu eski Hizmetler Pazarlama Karması’ndan geldi ve bazı pazarlamacılar tarafından Genişletilmiş Pazarlama Karması’na katlandı, bu ne anlama geliyor?

Pazarlama Karması ve 8. P’si:

Verimlilik ve Kalite: Bu P, “müşterinize iyi bir anlaşma sunuyor mu?” Diye soruyor. Bu, maliyet yönetimi için kendi üretkenliğinizi artıran bir şirket olarak ve şirketinizin bunu müşterilere nasıl geçirdiği hakkında daha az şey sorguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir