Pazarlama 4.0 ve İnsan Dokunuşu Zirvesi, Pazarlamadan Sorumlu Üst Düzey Yöneticiler 23 Kasım’da İstanbul’da!


Turkcell, Ingbank, Türkiye İş Bankası, 360derece Pazarlama, Yemeksepeti, Pisano, Yenibiris.com, HOPİ, Tanı Pazarlama (Koç Holding) ve birçok firmanın Müşteri Deneyiminden ve Müşteri Sadakatinden sorumlu üst düzey yöneticileri bu konferansta konuşmacı…

Günümüzde tüm sektörlerde hemen hemen her firma müşterilerini tutundurma konusunda bir mücadele vermektedir. Temel sebepleri ise yükselen rekabet ortamı ve endüstri 4.0’ın yoğun etkisiyle hızla değişen beklentileri karşılamaktır.

Bu konferansta; firmaların son inovatif gelişmeleri yakalamaları, müşteri deneyimi yönetiminin etkinliğini ölçmeleri, çoklu kanallarda müşteri deneyiminin önemini kavramaları, müşteri sadakati yaratma ve geliştirme konusunda yapılan başarılı uygulamaları tanımları amaçlanıyor.

25 Nisan 2018’de İstanbul’da yerel ve global 100’ün üzerinde katılımcı ile gerçekleştirilecek bu interaktif konferansa sponsorların yanı sıra Userspots, Ceres Yayınları ve Pazarlama Türkiye destek vermektedir.

Endüstri 4.0 çağının etkileri gün geçtikçe hem iş hem de sosyal hayatta daha da hissediliyor. Nesnelerin interneti, pazarlama otomasyonu, Omnichannel yaklaşımlar iş hayatında pazarlama süreçlerinin vazgeçilmez bileşenleri olarak karşımıza çıkıyor.

Bu Zirvenin hedefi; Pazarlama 4.0’ın gelişimini, firmalardaki uygulamalarını incelerken insan doğasının, duygularının pazarlama teknolojileri ile dengelenmesi ile ortaya çıkacak başarılı sonuçları katılımcılarla paylaşmaktır.

Jr Editör
Jr. Editörler tarafından yazılmıştır.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pazarlama 4.0 ve İnsan Dokunuşu Zirvesi, Pazarlamadan Sorumlu Üst Düzey Yöneticiler 23 Kasım’da İstanbul’da!

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.