Digital Age Summit’te Fake News Paneli


Digital Age Summit’in ilk gününden bir diğer yazı ise; ‘Fake News’
Moderatörlüğünü Serdar Kuzuloğlu’nun yaptığı ‘Fake News’ panelinin konukları Gazeteci ve teyit.org kurucusu Mehmet Atakan Foça, Journo, Yazı İşleri Müdürü ve Kadir Has Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sarphan Uzunoğlu, Yalansavar Yazarı ve Developi Genel Müdürü Serdar Başeğmez’di.
Yıllardır hayatımızda olan sahte haberlerin, 90’lı yıllarda bile hızlıca internette yayılıp silinmelerine rağmen ana haber bültenlerine konu olması ile cümlelerine başlayan Serdar Kuzuloğlu, Sakallı Bebek örneğini de vererek herkesin anılarını canlandırdı.
Panelden aldığım notlar ise şu şekilde:
Başeğmez, sahte haberleri amaçlarına göre 3’e ayırdı; eğlendirici sahte haberler, yanıltıcı haberler ve sansasyonel haberler. Yanıltıcı ve sansasyonel haberleri kelime, fotoğraf, başlık vs. kullanımı ile doğru olan bir haberi çarpıtmak olarak belirten Başeğmez, haber sitelerinden ziyade bir şahıs tarafından paylaşılan haberlerin daha etkili olduğunu da ekledi. Partilerin de bu şekilde kitlelere ulaşmaya çalıştığını belirten Başeğmez’e, Uzunoğlu da katılarak partilerin küçük organizasyonlarla kendi hakikatlerini insanlara dayatmaya çalıştıklarını ve bunu etkili bir şekilde yaptıklarını ekledi.
Mehmet Atakan Foça ise sosyal medya kullanımının artışı ile, sahte haber artışının doğru orantılı olduğunu vurguladı. Türkiye’de ise insanların gerçeğe ulaşamadıkları için her gördüğünü paylaştığını, kendi ön yargısı ve ideolojisi ile uyumlu olduğu sürece de incelemeden paylaştığını belirtti.


Emine İpekçi
Orjinalinde Marmara Üniversitesi Endüstri mühendisliği mezunu, gerçeğinde Dijital Pazarlama’ya gönül vermiş bir beyaz yakayım. Kurumsal hayatta kariyer hedefleyen ancak yine de içindeki “bir sürü şeyi aynı anda yapma isteğine yenik düşmek için” kendi kendine söz vermiş, seyahat aşığı, hayatın anlamının “an”larda saklı olduğuna inanan biriyim. Şu anda ise bir telekomünikasyon şirketinde Dijital Pazarlama departmanında profesyonel hayatına devam ediyorum.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Digital Age Summit’te Fake News Paneli

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.