E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlama Dünyasının 6 Makro Eğilimi

Pazarlama dünyası sürekli evrim geçiriyor. Bahsedeceğimiz bu 6 eğilim de önümüzdeki birkaç ay içinde daha da önem kazanacak.

Live Video

Canlı video, sosyal medya platformlarında küresel bir trend. Ancak Facebook bu konuda rakiplerinden sıyrılıyor. Son 12 ayda Facebook Live dört kat büyüyerek diğer çevrimiçi videolardan % 25 daha fazla etkileşim üretiyor.

Stories

Hikayeler, Snapchat tarafından başlatılsa da Instagram Hikayeleri bu konuda açık ara önde gidiyor.

Hikayelerin süresi sadece 24 saat olmasına rağmen hikayeler, çevrim içi olarak en yüksek etkileşim oranını üretiyor. Sebebi ise kısa süreli olduğu için kullanıcıları daha fazla şey paylaşma konusunda teşvik ediyor.

Al

Günümüzün tartışma konularından biri olmakla beraber yapay zekanın gelişimi yadsınamaz. Tüketicilerin% 47’si bir chatbot aracılığıyla öğeleri satın almaya sıcak bakıyor.

Çevrim içi tüketicilerin % 40 ise müşteri hizmetlerinde bir botla mı yoksa gerçek bir kişiyle mi sohbet edip etmedikleri konusunda karar veremiyor.

Influencer

Sürekli kendinden bahseden insanlar nasıl itici bulunuyorsa, markalarında aynı şekilde kendinden sürekli bahsetmesi de insanları olumsuz etkiliyor. Ancak sosyal medyada etkileme gücüne sahip insanlar sayesinde bu durum ortadan kalkıyor.

Geçtiğimiz yılda 9.7 milyon markalı mesaj sosyal medyada paylaşıldı.

Bu yıl, Influencer pazarı değerinin 1 milyar doların üzerine çıkacağı düşünülüyor. Artık Youtube’da değil Instagram’da sık sık bu mesajlara rastlayacağız.

Subscription Boxes

Abonelik kutuları hakkındaki Google aramalarının son 3 yıl içinde % 3.000 arttığını biliyor muydunuz? Her şey için tek bir veri noktası haline gelen bu kutuda güzellik, gıda, konfeksiyon, fitness hatta evde beslenen hayvan malzemeleri mevcut.

On-Demand Content

İsteğe bağlı içerik, 22,4 milyondan fazla tüketici ve 57,6 milyar dolar değere sahip. Elbette ki Uber, Netflix veya Spotify gibi büyük pazar liderlerini de içeriyor.

İçerik artık arka planda olmayıp kullanıcıların nereye ve ne zaman hazır olduklarına dikkat çekilecek. Podcast’ların 2015’ten bu yana % 20’lik bir yükseliş eğilimi göstermesi sürpriz değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir