Pazarlama Bölümü İş imkanları , Pazarlama Bölümü Maaşları

ds-damat

Pazarlama bölümü İş imkanları

Günümüzün en çok tercih edilen bölümlerinden biri de pazarlama bölümüdür. Pazarlama bölümü iş imkanları açısından aslına bakıldığından çok zengin bir bölümdür. Fakat mezun olan öğrencilik, okul döneminde kendilerini geliştirmelerinde fayda olacaktır. Bu bölümde okumak için belirli şartları taşımak gerekmektedir. Öyle ki ülkemizde pazarlama bölümünden mezun olan öğrencilerin mesleklerini icra etmeleri için sadece kişisel becerilerinin olması yeterli olmamaktadır. Her şeyden önce bu alanı sevmek, bu işi gerçekten yapabileceğiniz konusunda kendinizi ikna etmeniz gerekmektedir. Pazarlama bölümünden mezun olan kişiler kapı kapı gezip satış yapmamaktadır. Aksine ofis için çalışma imkanları daha çoktur. Fakat bu bölümü okuyan öğrencilerin her şeyden önce bir başka insana ya da topluluğu karşı hitap etme yeteneğinin olması gerekmektedir. Bir ürünü satmak için onu iyice tanımak, bilmek gerekir. Bu nedenle de müşteriyi ikna edebileceğine inanan kişiler için daha uygun bir meslek olduğunu söylemek mümkündür. İyi bir pazarlamacı iletişim yönü güçlü olan kişilerdir. Bu kriterler karşılandığı takdirde pazarlama bölümünün iş imkanları hem özel sektörde hem de kamu sektöründe çok fazladır. Bölümü bitirdikten sonra mezun olan öğrenciler asla işsiz kalmaz. Kendilerinde uygun iş bulmaları diğer bölümlere nazaran çok daha kolaydır. Pazarlama bölümü iş imkanları sektörün bir hayli geniş olması nedeniyle mezun sayısı çok olmasına rağmen herkese kapısını açabilmektedir.

 Pazarlama Bölümü Maaşları

Pazarlama bölümü için iki yıllık ve dört yıllık bölümler üniversitelerde mevcut olarak bulunmaktadır. Devlet olanaklarında iş imkanız, özel sektöre göre çok daha azdır.Ancak bir şekilde devlet içi kurumlarda pazarlamacı olarak işe girmek, çok daha fazla para ve sabit maaş olanaklarını da beraberinde getirecektir. Özel sektörde ise maaş imkanları ne yazık ki çokta iç açıcı değildir. Mezuniyet öncesinde öğrencilerin edindikleri tecrübeler daha kolay iş imkanı elde etmenize vesile olacaktır. Özel sektördeki iş imkanlarından faydalanarak işe girmiş olan kişiler yaklaşık 1500 ile 2500 arasında değişen maaş imkanlarına sahip olacaktır. Pazarlama bölümü maaşları çok fazla olmasa da edinilen tecrübe ve iş sahasında kalış süresinde göre değişkenlik göstermektedir. Bu meslekte en önemli unsur ise şüphesiz ki kişilerin kendilerine olan özgüvenleridir. Özgüveni tam olan kişiler daha yüksek maaşlarla da iş imkanlarında sahip olabileceklerdir.

Pazarlama Bölümü Mezunu Ne İş Yapar

Pazarlama bölümünden mezun olup çeşitli sektörde işe atılan kişiler yani pazarlamacılar bir işletmenin üretmiş olduğu ürünlerin pazarda satışının artmasını, rekabet etmesini ve marka değerinin yükselerek, karlılık oranının artmasını, eğer uygun bulunursa ürün imajında değişiklikler yapılması ve pazarlanmak istenilen ürünün tanıtımının yapılaması gibi işleri gerçekleştirmektedir. “Pazarlama bölümü mezunu ne  iş yapar?” özellikle de pazarlama bölümünden mezun olmak üzere olan son sınıf öğrencileri ve bu bölümü okumayı düşünen kişiler tarafından sıkça yöneltilmektedir. Bölüm mezunu pazarlamacılar işlemlerin ürettiği ürünlerin satışında etkili olan elemanlardan biri olarak görev yapmaz, sadece ürün geliştirilmesinde ve müşteri ile şirket arasında iyi iletişim kurulmasında pazarlamacılar devreye girmektedir.

 

Pazarlama Bölümü Mezunları Nerelerde Çalışabilir

Pazarlama sektörü çok geniş bir alandır. Bu nedenle “Pazarlama bölümü mezunları nerelerde çalışabilir?” sorusu bir hayli merak konusu olmuştur. Mezunların her türlü ürün üretip piyasaya süren firmalarda çalışma imkanları bulunmaktadır. Mesela tekstil üzerine satış yapan firmalar, teknolojik ürünleri pazarlayan şirketler ve otomotiv sektöründe faaliyet gösteren kurumlarda iş imkanları daha fazladır. Genel anlamda bakıldığında ise ürün üretip satan firmalar pazarlama sektörü için en iyi imkanlarını sağlamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir