23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Paypal Nedir? Başarı Hikayesi

PayPal nedir diye sorulduğunda ödeme işlemcisi olarak hizmet veren şirket olarak tanımlayabilir. Max Levchin, Peter Thiel, Luke Nosek ve Ken Howrey tarafından bir para transfer hizmeti olarak 1998 yılında kuruldu. Şirket, ödeme işlemcisi olarak hizmet vermektedir. Şirket, verdiği hizmet karşılığında bir ücret kesmektedir.

Paypal Nedir ve Nasıl Kuruldu?

Max Levchin, Ukrayna doğumlu olan Chicago’lu bir bilgisayar bilimcidir. Mezuniyetinden önce çeşitli start-up’lar kuran Levchin, kurduğu bu şirketlerin satış işlemleri devam ederken Silikon Vadisine doğru yola çıkar. Bu arada tamamen parasız olan Levchin, bir arkadaşının evinde kalmaya başlar.

Bu periyotta Levchin, Stanford Üniversitesinde Amerikalı iş adamı, politik aktivist ve yazar olan Peter Thiel tarafından verilen bir konferansa katıldı. Thiel’e iş teklifinde bulunan Levchin, Thiel ile birlikte Field Link adlı bir girişim kurdular. Çeşitli değişikliklerin ve beyin fırtınalarının ardından ikili, PayPal’ı kurdu.

eBay ile Tanışma ve Büyüme

eBay satıcılarının, para transferlerini yapmak için daha iyi bir para transfer sistemlerine ihtiyaçları vardı. Böylece, para transfer için PayPal, eBay sitesinde kullanılmaya başlandı. Bu sayede, PayPal büyük bir ilerleme ve popülarite kazandı.

Paypal Nedir – Elon Musk’ın Girişi

PayPal, bu hizmette tek başına değildi. PayPal gibi Dotbank, PayMe ve X.com da benzer para transfer hizmetleri sunuyordu. Bunların içinden X.com, Elon Musk tarafından yönetiliyordu. Paypal’ın girişimleri X.com tarafından takip ediliyordu. İki şirket arasında bir rekabet başlamıştı.

X.com ve Paypal’ın Birleşmesi

Bu iki şirket Mart 2000’de birleşmeye karar verdiler. Bu birleşmiş yeni şirketin başında Bill Harris bulunuyordu. Musk başkan, Thiel ise baş finans sorumlusuydu. Bu birleşme daha sonra iki şirketin farklı fikirlere sahip olmasından dolayı olumsuz bir sürece girdi.

Yeni Şirkette Çekişmeler

Thiel ve Harris arasında başlayan ateşli tartışma, nihayetinde Thiel’in şirketi bırakmasına sebep oldu. Ama şirkette sular durulmamıştı. Artık, şirkette Musk CEO olmuş ve Thiel de başkan olarak göreve dönmüştü. Ama sular bununla da durulmamıştı. Musk, kademeli olarak X.com’un öne çıkması için Paypal’ı durdurmak istiyordu. Ama anketler, kullanıcıların X.com’u daha az sevdiğini gösteriyordu. İpleri eline alan Levchin, adeta şirket içinde bir isyana kalkışmıştı. Levchin ve eski yönetim takımı, Musk’ın gitmesi gerektiğini, değilse kendilerinin işi bırakacağını yönetim kuruluna bildirdi. Plan işe yaramıştı. Yönetim kurulu Musk’ı CEO’luk görevinden aldı, Thiel geçici CEO olarak atandı.

eBay, PayPal’ı Satın Alır

Başarısına başarı katan PayPal, çeşitli pazarlıkların ardından, 2002 yılında eBay’e 1.5 milyar dolar karşılığında satıldı.

2016 yılında PayPal, 10.84 milyar dolar gelir, 197 milyon aktif müşteri ve 6.4 milyar ödeme işlemini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir