E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Nil Karaibrahimgil’siz Reklam Olur mu ?

Reklam müziği’nin (şimdi cingıl diyorlar) satın almada ve hatırlanmada etkisi artık yadsınamaz bir gerçek. Bazen markayı değil, melodisini hatırlıyoruz hatta. Gün içerisinde kendimizi nakaratı söylerken buluyoruz çoğu zaman. Tabii bu melodi, markayı hatırlatıyorsa ne ala.. Reklamcılar olarak “tamam” diyoruz. “Zor olan kısmı geçtik.” Çünkü satın almaya giden yolda yap bozun parçalarından biridir müzik. Alışveriş merkezlerini düşünün. Orada çalınan hareketli müzikler sizce tesadüf mü? Çalışanların müzik keyfine göre mi çalınıyor sizce? (ne varsa Carrefoursa demiyorum hiç)

Ülkemizde de Nil Karaibrahimgil’siz bir reklam düşünemez olduk. Neredeyse her iki reklamdan birinde ya kendisi oynuyor ya da seslendiriyor. Öyle ki; artık kendisi albüm çıkarmayı da düşünmüyor artık. Pazarı ele geçirmiş gibi görünüyor. Peki bu tüketici tarafında nasıl bir izlenim bırakıyor? Bazı kişiler, Nil Karaibrahimgil’in reklamın müziğini seslendirdiğinin farkında bile olmuyor. Bazıları ise, farkında olup diğer reklamları arasında karşılaştırma bile yapıyor.

Sormamız gereken soru da burada başlıyor. Birbirinden farklı reklamlarda oynayan ve markaları temsil eden Nil Karaibrahimgil ne kadar inandırıcı olabiliyor? Kimi zaman aynı sektördeki markaların bile reklamında bulunan Nil Karaibrahimgil’i seçen firma yöneticileri ne düşünüyor? Ünlü kullanımı reklamda kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Ama sırf ünlü diye birini reklamda oynatmak ne kadar doğru? Hedef kitleniz bu ünlüyle ne kadar uyuşuyor? Çok enerjiğim çok, cildi güzel çok. Sağlıklıyım çok. Neşeliyim çok gibi “nadide” sözlere sahip bir maden suyu reklamının sözlerini yazan Nil Karaibrahimgil, tüketici gözünde nasıl bir etki yaratıyor?

Reklamın amaçlarından biri, marka bilinirliğini sağlayarak satın almaya yöneltmektir. Bunu yaparken de doğru bir iletişim stratejisi izlemeniz gerekir. Reklam verenler yönünden bakacak olursak, “herkes bu kişiyle bu işin içine bu  giriyor, biz de girelim” anlayışı ne kadar doğrudur? diye sormalıyız. Tüketici tarafından bakacak olursak, bu kişiye ne kadar güvenebilirim? bakışıyla bakmalıyız. Bir de Nil Karaibrahimgil tarafından bakarsak ( o kadar kendisi hakkında yazdık) bu kadar göz önünde olması kariyeri açısından doğru mudur? diye düşünmeliyiz.

[message_box title=”E-Bültenimize abone olun:” color=”red”][wysija_form id=”1″][/message_box]
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir