Onitsuka Tiger ilk artırılmış gerçeklik spor ayakkabı yapmak için çalışmalara başladı.

damattween

Toplumlar olarak hayatımızdaki her şeyi olabildiğince akıllı hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun en güzel örneklerinden biri: ‘Artırılmış Gerçeklik (AR).’ Özellikle teknoloji dünyasında rastladığımız artırılmış gerçeklik eğilimi spor dünyasına da sıçramıştır.

Geçtiğimiz günlerde Japon ayakkabı markası Onitsuka Tiger dünyadaki ilk artırılmış gerçeklik spor ayakkabı çifti olan Anrealage Monte Z’yi yaratmak için moda markası Anrealage ile çalışmalara başladı.

Ayakkabı, AR uygulamasıyla bakana kadar sıradan bir siyah-beyaz spor ayakkabı gibi görünüyor. Ancak sihir, özel akıllı telefon uygulamasıyla baktığınızda gerçekleşiyor.

300MB olan uygulamayı indirip ardından ayakkabılarınızı bir fotoğraf çekiyormuş gibi taradığınızda Japon rock grubu Sakanaction’un müziği arka planda oynarken Anrealage logosu ortaya çıkıyor.


AR uygulaması sadece sol ayakkabı da çalışıyor ve logonun düzgün açılabilmesi için birkaç kez taramak gerekiyor.

Kırışıklık, parlaklık, gölge, açı ve mesafe gibi faktörlere aşırı duyarlı olduğu için ayakkabıyı ne kadar çok giyerseniz logonun ortaya çıkması o oranda azalıyor.

‘Sadece bir logo oynuyor ne var ki bunda?’ diye düşünülebilir. Ancak artırılmış gerçeklik yeni bir kavram ve bu bebek adımların atılması gerçekten önemli. Ayrıca Nike’ın SNKRS uygulaması da spor ayakkabı markalarının AR’yi izlediğini gösteriyor.

AR temelini oturtana kadar birkaç daha dikkat çekici ürünle karşılaşırsak şaşırmamalıyız derim ben 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir