E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Öğrenci Kulüplerinde Yer Almak İçin En Önemli 6 Sebep

İnsan doğar, büyür, okula gider, sonra bir daha okula gider, sonra bir daha, bir daha… Ölene kadar devam eder aslında bir okulda okuyor olmak. Çünkü insan öğrendikçe gelişir ve istediklerine ulaşır.

Bilgiden daha değerli bir şey varsa o da tecrübedir. Günümüz teknolojisinin bize sunduğu belki de en önemli imkan bilgiye çok hızlı ulaşabiliyor olmamızdır. Bu imkana hemen hemen herkes sahip olduğu için rekabet ortamlarında ayırt edici özellik tecrübedir.

Ülkemizde, üniversite ve üniversite öğrencisi sayısının gün geçtikçe artmasıyla birlikte insanlar sıkı bir rekabet ortamında buldu kendilerini. Yıllar geçtikçe bu rekabet artıyor ve insanlar ayırt edici özelliklerini artırmak, çeşitli yetenek ve beceri edinmek için çalışıyor.

Artık siyasi partilerin milletvekili aday seçiminde yapılan mülakatlarda bile hangi üniversitede/hangi not ortalaması ile mezun olduğuna dikkat edilmiyor. Dikkat edilen en önemli konu üniversite okurken bulunduğu şartlarda neler yapabildiği oluyor. Bulunduğu şartlarda bir şeyler yapabilenler yeni dönemde ayırt edici özellikleri ile ön planda yer alıyor.
Ayırt edici özelliklerden en önemlileri yabancı dil, staj ya da gerçekleştirilen projeler olurken öğrenci kulüplerinde çalışmış olmak da iş hayatında büyük fayda sağladığı için önemli bir ayırt edici özellik olarak ön plana çıkıyor. Öğrenci kulüpleri iş hayatının simülasyonu olarak görüldüğü için buradaki başarının doğrudan iş hayatını etkileyeceği insan kaynakları uzmanlarının ortak görüşlerinden birisi.

İşte Öğrenci Kulüplerinde Yer Almak İçin En Önemli 6 Sebep

1- Takım Çalışmasına Yatkın Tecrübeli Personel Aranıyor

İş hayatında bireysel başarı elbette ki çok önemlidir. Fakat çok yüksek oranda çalıştığınız ortamda sizinle aynı konumda ya da ast/üst konumunda bulunan diğer insanlarla birlikte çalışıyor olacaksınız. Bu takımda uyum içerisinde ve başarıyla çalışmak için doğuştan yetenekli olmanıza gerek yok. Üniversitede hemen kendine uygun bir öğrenci kulübü bul. Yoksa bile kendine uygun bir kulüp kur. Takımlarda bulun ya da takımını oluştur. Hedef belirle ve çalışmaya başlaaa

2- Sen Kimsiniz?

 

Takım içerisindeki çalışmalarda en önemli faktör elbette ki iletişim. Bir öğrenci kulübünde bulunarak kendine katacağın en büyük beceri iletişim becerisidir. Çünkü diğer insanlarla farklı biçimlerde iletişimde bulunuyor ve etkili iletişim konusunda çeşitli tecrübeler edinilebiliyor. Aynı zamanda düzenlenen programların konukları ya da kulübün iletişim halinde olduğu “godoman” insanlarla da iletişimi sürdürüp her makamdan ve karakterden insanlarla iletişimde bulunup bu becerine büyük katkılarda bulunuyorsun.

3- WORK+WORK+WORK = NETWORK

Bir öğrenci kulübünde çalışmanın belki de sağladığı en büyük fayda. Network. Yani sizinle aynı sektörde ya da farklı sektörlerde tanıyacağınız onlarca insan. Genellikle de başarılı insanlarla dolu bir network ağı. Edindiğiniz bu network ağı ile ulaşabileceğiniz insanların sınırı yok. Yardıma ihtiyacınız olduğunda her zaman ulaşabileceğiniz tecrübeli bağlantılar bulunacak ve hem öğrencilik hayatında hem de iş hayatında başarılı olmak için karşınıza çıkan tüm sorunları daha hızlı ve etkili çözümler ile ortadan kaldırabileceksiniz.

4- “Olsun, Yine Yenil, Bir Daha Yenil, Daha İyi Yenil!”

“Hep denedin.
Hep yenildin.
Olsun,
Yine dene.
Yine Yenil.
Daha iyi yenil. ”

Nasıl? Güzel, motive edici bir söz değil mi? İşte iş hayatında bu söz pek etkili olmayabiliyor. Çünkü iş hayatında her başarısızlık kolay şekilde atlatılmıyor. Hatta bazı başarısızlıkların yıkıcı etkileri de olabiliyor. Durun, başarısız olmaktan hemen korkmayın. Çünkü başarısız olma ihtimalinizi en az indirmek yine sizin elinizde. Bilginin elbette önemli olduğundan bahsettik ama tecrübe daha önemli dedik. Sizler de öğrenci kulüpleri içerisindeki hedefleriniz için çalışırken  bu simülasyon içerisinde hatalar yapıp kaybedeceksiniz. Öğrenci kulüplerinin en güzel taraflarından birisi de kaybedecek pek bir şeyinizin olmamasıdır. Bu yüzden hatalardan ders çıkarıp, yeniden denemek, hedefleriniz için çalışmaya devam etmek için gerekli motivasyonu kaybetmemiş olacaksınız. Edineceğiniz en güzel tecrübeler işte bu hatalarınızdan elde ettiğiniz çıkarımlar olacaktır.

5-  “To be or not be”

“Olmak ya da olmamak. İşte tüm mesele bu.” demiş pek değerli Shakespeare abimiz. Öğrenci kulüplerinin size sağlayacağı en büyük faydalardan bir tanesi de kulüp içerisinde ilerleyen aylarda sizlere neleri yapıp yapamayacağınızı gösteriyor olmasıdır. Aslında A. Maslow’un ihtiyaçlar hiyerarşisinde de en tepede bulunan kendini gerçekleştirme ihtiyacınızı da karşılayabileceğiniz en güzel ortamlardan birisidir öğrenci kulüpleri. Çünkü burada sınırlarınızı keşfediyor ve o sınırları zorlayıp ötesine geçebilmek için yapmanız gereken işlerin fikirlerini kazanıyorsunuz. Bu da sizin iş hayatında ulaşabileceğiniz başarı merdivenlerine basamak eklemek anlamına geliyor. Yani kapasiteniz genişliyor ve ufkunuz açılıyor.

6- “Ankara’da dayım var, adı Referans Torpiloğlu”

Günümüz rekabet dünyasında her zaman yetenekli ve becerili insanlar hak ettiği yerlere gelemiyor malesef. Bazen [-ki ülkemizde genellikle 🙁 ] torpilli olan her zaman bir adım önde oluyor. Hatta torpil, torpili eziyor malesef. Aa, pardon! referans demeliydim. Malum torpilin yeni adı referans oldu. Peki, rekabet içerisinde sizi ön plana çıkaracak gerekli beceri ve yeteneklere sahip oldunuz. Öğrenci kulüplerinde de yeterli tecrübeyi edindiniz. E hani referans nerede? İşte burada da sizin yapmanız gereken ince bir tüyo var. Üniversite içerisinde yer aldığınız aktif kulüpler ile sadece alanınızla alakalı insanlarla değil sizlere referans olabilecek insanlarla da iletişiminizi geliştirmeniz gerekiyor. Hayır, size bir dayı edinin demiyorum. Sadece özgeçmişinizin sizin referansınız olduğunu gerçekten bilen ve size bu konuda bir teminat mektubu verebilecek akademisyenler ile tanışmış oluyorsunuz. Bu genellikle kulübünüzün akademik danışmanı oluyor. Öğrenci kulüplerinde aktif olmak size bir referans mektubu verebilecek akademisyen sağlıyor. ( Bazen de sınavlarda +10 puan ekliyorlar 🙂 )

Üniversite hayatınızda ve kulüp deneyiminizde başarılar !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir