E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Nöro Pazarlama Nedir? Nöro Pazarlama Örnekleri Nelerdir?

Nöro pazarlamadan ne anlıyoruz? – Herkes için Nöro pazarlama

Son zamanlarda herkes nöro pazarlama ile ilgili bir şeyler söylüyor. Şöyle yapılıyor, şu cihazlar kullanılıyor, şunlar ölçülüyor vs. vs… Ancak bunlar çoğu zaman nöro pazarlamanın herkes tarafından anlaşılması ve farkındalık yaratması konusunda yetersiz kalabiliyor. Öyle bilimsel detay içeren yazılar, konuşmalar var ki, nöro pazarlama hakkında fikri olmayan biri baksa muhtemelen bilimsel bir makale okuduğunu zannedip es geçebilir.

Sorun şu ki; nöro pazarlama Türkiye için yeni bir pazarlama yöntemi ve anlaşılması diğer pazarlama dallarına ve yöntemlerine göre daha zor. Böyle bir kavramın psikolojik, nöro bilimsel ya da istatistiksel detaylarına inilirse insanların nöro pazarlamayı anlamaması gayet doğaldır. Eğer kişi, nöro pazarlamaya özel ilgisi olan biri, öğrenci ya da akademisyen değilse, muhtemelen nöro pazarlamanın bilimsel detaylarıyla ilgilenmeyecektir. Hele de nöro pazarlamayı şirket sahiplerine ya da şirketlerin pazarlama uzmanlarına anlatmak istiyorsanız emin olun ki kimse dorsolateral prefrontal korteksin tüketicilerin satın alma isteği olduğunda aktif olabileceği ile ilgilenmeyecektir.

Korkmayın, bu yazıda bunlardan bahsetmeyeceğim Çünkü, eğer amacınız pazarlama aktivitelerinizi nasıl iyileştirebileceğinizi ve satışlarınızı nasıl arttırabileceğinizi anlamak ise, nöro pazarlamanın artıları, eksileri ve neden tercih edilmesi gerektiği daha çok ilginizi çekecektir. Daha önce hiç nöro pazarlamadan faydalanmadınız ancak ne işe yaradığını ya da işinize nasıl katkısı olabileceğini merak ediyorsanız yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

noro-pazarlamaNöro pazarlama basitçe, insanların zihinlerinin tüketicilerin satın alma kararına olan etkisini inceleyen ve araştıran bir pazarlama dalıdır. Pazarlama iletişiminde tamamlayıcı bir rolü vardır. Diğer pazarlama araştırma yöntemleri ile kullanıldığında en güvenilir ve en doğru sonuçlara ulaşılabilir. Yani çoğu nöro pazarlama ile ilgili anlatılanların aksine, nöro pazarlama araştırmaları tek başına yeterli değildir. Diğer araştırma metotlarıyla desteklenmelidir.

Nöro pazarlama, pazarlamanın bir dalı olarak araştırmalardan çok daha öte, geniş bir kavramdır. Sosyoloji, bilişsel psikoloji, tüketici davranışları, nörobilim gibi bazı dalları içeren bütünsel bir kavram olarak düşünülmelidir. Beynin çeşitli beyin görüntüleme cihazları ile taranarak tüketicilerin gerçek duygu ve düşünceleri ile ilgili bulgulara ulaşılması nöro pazarlama araştırmalarının kapsamına girmektedir. Bu araştırmalar, bir pazarlama dalı olan nöro pazarlamanın bir parçasıdır. Dolayısıyla Türkiye’de faaliyet gösteren birçok nöro pazarlama şirketi aslında “nöro pazarlama araştırma” şirketleridir.

Gelelim nöro pazarlama araştırmalarının ne ifade ettiğine… Nöro pazarlama araştırmalarında amaçlanan, insanların bir uyaran karşısında beyinlerinin satın alma motivasyonu, hafıza, haz ve ödüllendirme gibi duygulardan sorumlu bölgelerindeki hareketlenmeleri ölçümlemek ve tüketicilerin satın alma kararlarının ardında yatan zihinsel nedenleri anlamaktır. Böylece, klasik pazarlama araştırmaları yöntemlerinde edinilen bazı yanıltıcı cevaplar nöro pazarlama ile doğrulanabilir ve gerçek duygular ortaya çıkarılabilir. Örneğin, bir tüketici bir anket araştırmasında A laptop markasını B laptop markasına sadece kaliteli olduğu için, güçlü grafik performansı sunduğu için tercih ettiğini ifade edebilir. Ancak nöro pazarlama araştırmaları A laptop markasını tercih nedeninin aslında tüketicide yarattığı duygusal bağdan, markanın tüketicide oluşturduğu güven duygusundan kaynaklandığını ortaya çıkarabilir.

nöromarketingPeki, şirketler nöro pazarlamadan neden faydalanmalı?

Nöro pazarlama araştırmaları yukarıda bahsettiğim üzere, tüketicilerin sözlü ya da yazılı olarak ifade ettiği düşüncelerinin aksine zihnindeki gerçek düşüncelerini açığa çıkarmakta. Yani, tüketicinin ifade etmek istemediği, belki de farkında olmadığı duyguların neler olduğunu ortaya koyabilir. Bir reklamın satın alma anlamında etkili olup olmadığını ve reklamın nasıl daha efektif hale getirilebileceği konusunda sonuçlar sunabilir. Websitesi, e-ticaret sitesi optimizasyonlarında oldukça etkilidir. Yalnız araştırmalar genelde yüksek bütçelidir. Her şirketin araştırmaya ayırabilecek bütçesi olmayabilir. Peki, böyle şirketler hiç mi nöro pazarlamadan faydalanamayacak? Elbette faydalanabilir. Güzel bir haber vereyim ki, nöro bilimin ve daha önceden yürütülmüş nöro pazarlama araştırmalarının bize tüketici ve satın alma kararları ile ilgili sunduğu pek çok yöntem, pek çok sonuç vardır. Dolayısıyla bütçesi olmayan ya da az olan şirketler de tüketicilerini daha yakından tanıyarak araştırma yürütmeksizin pazarlama aktivitelerini iyileştirebilirler. Yani, sanılanın aksine ucuz ve daha efektif bir yöntem olarak karşımıza çıktığını söyleyebiliriz. Ancak tabi ki, araştırma yürütülebilirse daha spesifik, net sonuçlara ulaşabilirler.

Nöro pazarlama farkındalığı olmayan şirketler bir yana, birçok şirket de nöro pazarlamadan faydalanmak istese de, operasyonel yoğunluktan ya da nereden başlayacaklarını bilemediklerinden nöro pazarlamayı ikinci plana atabilmektedir. Ancak, nöro pazarlamanın operasyonel işleri de kolaylaştırdığı bilinmelidir. Dolayısıyla yapılması gereken; ya şirket içindeki pazarlama uzmanlarının nöro pazarlama konusunda eğitim almaları ya da bu konuda dışardan danışmanlık hizmeti almalarıdır. Danışmanlar ve araştırma şirketleri pazarlama aktivitelerinizle ilgili yapılan yanlışları göstererek tüketicilerinizle ve müşterilerinizle daha iyi ilişkiler kurmanıza, sadakat yaratmanıza ve satışlarınızı arttırmanıza yardımcı olabilir.

Bu arada belirtmek gerekir ki, nöro pazarlama sadece şirketler için değildir, bireyler de nöro pazarlamadan pek güzel faydalanabilir. Bir blog yazarı olabilirsiniz, sosyal medyada takip edilmek ve daha çok insanın dikkatini çekmek isteyebilirsiniz, viral içerik yaratıp çok kişiye ulaşmak isteyebilirsiniz. Yine nöro pazarlama metotları ve uygulamaları ile bunu başarmak mümkündür.

Son olarak, nöro pazarlamanın bir beyin yıkama yöntemi ya da bir yalan makinası olmadığını belirtmek lazım. Elimizde sihirli bir değnek yok Beyin 100 milyar civarında nörondan oluşan mükemmel bir organdır ve günümüz teknolojisi ile beyni tamamen okumak da mümkün değildir. Beyin görüntüleme cihazları sadece tüketici duygu ve düşünceleri ile ilgili bazı fikirler verebilir. Nöro pazarlama, bu doğrultuda pazarlama aktivitelerini iyileştirmek için oldukça etkili ve efektifdir. Ancak unutulmamalıdır ki, etik konular ve araştırmaların güvenilirliği oldukça önemlidir. Nöro pazarlama araştırmaları yürütmek istiyorsanız, çalışacağınız şirketin kullandığı cihazların güvenilirliğini, araştırma ortamının uygunluğunu ve sonuçların doğruluğunu sorgulamanız gerekir. Her cihaz aynı kalitede olmayıp yanlış sonuçlar verebilir. Dolayısıyla, araştırmaların büyük bir titizlikle yürütüldüğünden emin olmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir