23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Nike ve Reebok Savaşında Kazanan Kim Oldu?

33 yıl önce sektöre giren Nike ve Reebok arasındaki savaşta tıpkı Coca Cola ve Pepsi , Marvel ve DC, Burger King ve Mcdonalds gibi pek çok dünya devi marka arasında devam eden rekabet gibi sürüp gitmeye devam edecek. Tarihçeleri oldukça esli bir zamana yayılan Nike ve Reebok spor markalarının Reebok firmasını Adidas’ın satın alması ile durumu biraz daha değişmiş görünüyor.

İki marka arasında yıllardır süren mücadelede en göze çarpan farklardan birisi ikisinin de müşteri portföyüne olan yaklaşımlarıdır. Nike daha çok erkek müşterilerine hitap eden reklamlar yayınlarken Reebok ise daha çok kadın ve çocukları kendisine hedef alır ve zaten satış anlamında da kadınlar ve çocuklar tarafından Reebok Nike markasına göre daha çok tercih edilir. Nike reklamlarında Michael Jordan ile çalıştığı zamanlarda Reebok’ta kesinlikle boş durmadı ve o da Shaquielle O’Neal ile anlaşma yaparak kendisinin reklam yüzü yaptı.

Adidas ve Nike Arasındaki Savaş Reebok’ı Bitirdi Mi?

Her sektörde olduğu gibi spor giyik konusunda da dünya devi olan firmalar arasındaki rekabet savaşı da yıllardır hiç bitmiyor. Bu anlamda sektörde pazar payı en yüksek, adını en çok duyuran markalar arasında Nike, Adidas ve Reebok bulunuyor. Reebok bu pazarda biraz gerilediği anda Nike tarafından satın alınmıştı aslında ancak daha sonra Adidas tarafından Reebok satın alınınca işler biraz daha değişti. Reebok bu konuda artık şampiyonları takip etme konumunda kalırken Adidas ile Nike arasındaki bu rekabet ciddi anlamda halen devam ediyor.

Adidas Reebok firmasını satın alarak böylece özellikle Amerika Birleşik Devletlerindeki pazar payını biraz daha genişletmeyi hedeflemişti. Böylece kendi piyasa değerini de artırmış olacak olan Adidas bu savaşta Nike sporu da geçmeyi hedefliyordu. Son yıllarda cirosu 9.6 milyar Euro olduğu bilinen Adidas halen 10.5 milyar Euro ciro yapan Nike yakından takip etmeye devam ediyor. Nike Amerika pazarının yüzde 36’sını elinde tutuyor ve bu birinciliği kolay kolay kimseye kaptırmayacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir