E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Nike: Çözüm Bulma Azminin Sonucu!

Nike’ın dünyadaki en kârlı şirketlerden biri olması serüveni, bir saha antrenörü olan Bill Bowerman’ın orta mesafe koşucusu olan Phil Knight’ın performansını arttırmak istemesiyle başladı. Boş zamanlarında ayakkabı tasarlamaya çalışan Bowerman, pek çok kombinasyon denese de pek başarılı olamadı.

Ayakkabılar İçin Japonya!

Öğrencisi Phil Knight, Stanford Üniversitesi’nde eğitimini sürdürürken, Alman markalarının sağlamlığıyla rekabet edebilmek için perakendecilere ayakkabılarını Japonya’da üretmesini öneren bir ödev hazırladı.

Önerileri dikkate alınmayan Knight, bu işi kendisi yapmaya karar verdi. Japonya’ya giden ve orada ayakkabı üreten Knight, ilk ürettiği ayakkabıları koçu Bowerman’a satmak istedi. Ancak Bowerman ondan ayakkabı satın almak yerine ona katılmayı kafasına koyunca ortak olmaya karar verdiler.

Bir Dünya Devi Doğuyor!

İlk olarak  Blue Ribbon Sports (RBS) adıyla kurulan Nike 1964 yılında kuruldu. İşleri  başlarda çok iyi olmasa da 1965 yılında 20,000 dolara kadar çıktı.

Kuruluşundan itibaren kendi ayakkabı serilerini satmayı deneseler de bu isteklerini nihayet 1971 yılına geldiklerinde başardılar. Dış tabanında ızgara tipi çıkıntılara sahip hafif bir antrenman ayakkabısı ürettiler. Bu ayakkabılar 1972 yılında U.S. Track & Field Trials’da tanıtıldı.

Nike’ın İlk Spor Ayakkabısı

İlk marka temsilcisi olan Steve Prefontaine üniversite kariyerinde tam 7 adet rekor kırdı.

Air teknolojisını piyasaya sürmeleri rekabeti artırırken, başarılı olmalarına ve ileriye yönelik güçlerini artırmalarını sağladı. Nike’ın tanınması o kadar hızlıydı ki kısa zamanda tüm sporla ilgilenenlerin dikkatini çekti.

Bunun bir sonucu olarak 1982’de Amerika’daki antrenman ayakkabılarının en önemli tedarikçisi oldu.

Nike’ın Logosu: Vınlamak!

“Just Do It” sloganını kullanan Nike’ın logosu “Vınlamak” ile tanınabilirliğini en üst düzeye çıkarttı.

1985’te Michael Jordan için özel tasarım ayakkabı üreten Nike, bu ayakkabılarla birlikte satışlarında rekorlar kırdı.  Daha sonra ayakkabılarla birlikte kıyafet tasarımı ve spor aksesuarların üretimi konusunda da çalışmalara başladı.

O artık bir imparatorluk!

Nike, kendi simgesiyle antrenman ayakkabılarını üretmeye devam ederken, 2000 yılında tüm dünyada oldukça övgü alan Nike Shox’ı geliştirdi.

Bugünlerde tenis, beyzbol, futbol, kriket ve atletizm gibi pek çok sporu destekleyen Nike muazzam bir imparatorluk haline geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir