Nanovatif’in Genç Girişimcisi Doğa Doğanay ile Röportaj Yaptık

damattween

Geçtiğimiz günlerde Mercedes Benz Türk’ün 50. kuruluş yıl dönümünde düzenlediği “50. Yılda 50 Startup” yarışmasının kazananları belli oldu. İlk 50 Startup’a girerek hibe kazanan NANOVATİF ile girişimleri üzerine konuştuk:

1)Kendinizi ve ekip arkadaşlarınızı tanıtır mısınız?

Merhaba, öncelikle Pazarlama Türkiye ekibine ufuk açıcı yazıları için teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Ben Doğa Doğanay, Nanovatif Malzeme Teknolojileri’nin üç kurucu ortağından birisiyim. Lisans ve yüsek lisans eğitimimi ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği’nde tamamladım, aynı bölümde doktora öğrencisiyim. Doç. Dr. H. Emrah Ünalan ve Şahin Coşkun da Nanovatif’in diğer kurucu ortaklarıdır. Üç malzeme bilimcisinden oluşan ekibimiz, nanoteknoloji konusunda toplam 30 yıllık tecrübeye sahip ve bu alanda 200’ün üzerinde bilimsel makalemiz ve bildirimiz bulunmaktadır. Özellikle gümüş nano tellerin üretimi ve uygulamaları konusunda dünyada da öncü ekiplerden olduğumuzu söyleyebilirim.

2)Projeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Projemiz, nano malzemeler kullanılarak geliştirilen Isıteks ismini verdiğimiz giyilebilir ısıtıcılardır. Isıteks, gümüş nano tellerin her tipten (pamuk veya sentetik) kumaşlara geleneksel yöntemlerle kaplanmasıyla üretiliyor ve uygulanan doğru akım altında kontrollü bir şekilde ısı üretmeye başlıyor. Bu kaplamalar kumaşın nefes almasını ve esnekliğini hiç bir şekilde etkilemiyor. Mevcut ürünlerden farkı ise, ısıtma işlemini çok daha verimli şekilde gerçekleştirmesidir. Bu da kumaşların daha küçük bataryalarla daha uzun süre ısı üretmesine olanak sağlıyor. Isıteks’in, mevcut ürünlere karşı bir diğer avantajı ise, ekstra bir yatırım gerektirmeden, tekstil sektöründe kullanılan üretim yöntemleriyle üretilebilmesidir.

                                                                   

Projemizi anlattığımızda, “Üretimde gümüş kullanıyorsunuz pahalı olmuyor mu?” sorusuyla karşılaşıyoruz. Aslında bu sorunun cevabını nanoteknoloji veriyor. Gümüşler nanoboyutta olduğu için 1 metrekare kumaş, birkaç gram gümüş nanotelle kolaylıkla kaplanabiliyor.

Hedefimiz; Isıteks sayesinde kalın veya kat kat giyinmeden de sıcak tutacak kıyafeler üretmek. Satışa sunmayı planladığımız ilk ürün ayakkabı tabanı olacak. İlk ürün olarak ayakkabı tabanı seçmemizde, yaptığımız potansiyel kullanıcı/müşteri görüşmeleri çok etkili oldu. Özellikle soğuk iklimlerde/ortamlarda uzun süre çalışmak zorunda kalanlar ayaklarını sıcak tutma konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını söylediler. İlerleyen yıllarda ise ısınabilen eldiven ve mont geliştirerek satışa sunmayı hedefliyoruz.

3)Projenizin kuruluş hikâyesi nedir?

Ekip olarak gümüş nanotellerin üretimi ve uygulamaları üzerine çalışmalarımız 2009 tarihine kadar gidiyor. 2014 yılında gümüş nanotellerin uygulanan doğru akım altında ciddi miktarda ısı ürettiğini gözlemledik. 2015 yılında ise nanotel kaplamalı ısınabilen tekstiler için ODTÜ Teknoloji Transfer Ofisi (ODTU TTO) ile birlikte patent başvurusunda bulunduk. 2015 yılında teknoloji hazırlık seviyesi 3 olan teknolojimizi lisanslamak için firmaların sıraya geçeceğini düşünüyorduk. Birkaç görüşme sonucunda henüz yolun başında olduğumuzu anladık ve ürünü geliştirmek için kendi firmamızı kurup finansman yaratmamız gerektiğini fark ettik. Bu amaçla hem gerekli eğitimleri almak hem de başlangıç sermayesini bulmak için, ODTÜ Teknokent’in düzenlediği Yeni Fikirler Yeni İşler 2016 hızlandırma programına başvurduk. Program boyunca çok değerli eğitimler aldık ve daha önce yabancısı olduğumuz pek çok şey öğrendik. Programı başarıyla tamamlayıp yarışmanın birincilik ödülü olan ve sadece bir projeye verilen Elginkan Vakfı Büyük Ödülü’nü ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı Özel Ödülü’nü aldığımız zaman gerekli başlangıç sermayesine ve motivasyona sahip olduk.

4)Bu yarışmaya hangi beklentilerle katıldınız?

Yarışmaya katılmaktaki temel motivasyonumuz yeni insanlarla tanışmak, projemizi duyurmak ve en iyi 10 startup arasına girmekti. Yarışma süresince hem eğitimlerde hem de diğer startuplarla yaptığımız fikir alışverişinde önemli kazanımlar elde ettiğimizi düşünüyorum. Sizin aracılığınızla da Mercedes-Benz Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum.

5)Projeniz şimdiye kadar hangi başarıları elde etti?

Projemiz daha önce de belirttiğim gibi Yeni Fikirler Yeni İşler 2016 hızlandırma programından en iyi projeye verilen Elginkan Vakfı Büyük Ödülü’ ne ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı Özel Ödülü’ne layık görüldü.

6)Bundan sonraki süreçte büyümek için nasıl stratejiler belirleyeceksiniz?

Bundan sonra ilk hedefimiz 2017 Kasım ayında Isıteks ısınabilir ayakkabı tabanını piyasaya sürmek ve aldığımız geribildirimler sonucunda ürünü yurt dışı pazarına hazır hale getirmek. Ayrıca 2018 Kasım ayına kadar 10.000 ayakkabı tabanı üretimi için gerekli fonu oluşturmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda ısınabilen eldivenlerin saha prototiplerini de geliştirmeyi hedefliyoruz. Bir yandan da ürünlerimizi/yöntemimizi lisanslayacak şirketler aramaya devam ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda yurtiçi ve yurtdışından tekstil ve savunma sektöründe faaliyet gösteren firmalarla görüşme halindeyiz.

7)Türkiye’de ‘Süper bir fikrim var nasıl yatırımcı bulabilirim?’ gibi genel bir soruya nasıl cevap verirsiniz?

Henüz yatırımcılardan herhangi bir yatırım almadığımız için bu soruya net bir cevap veremeyiz. Fakat aldığımız eğitimlerden ve yaptığımız yatırımcı görüşmelerinden öğrendiklerimiz şu şekilde: Öncelikle yatırımcılara gitmeden fikrinizin süper olup olmadığını test etmeniz gerekiyor. Bunun için de mümkün olduğunca kullanıcı/müşteri görüşmeleri gerçekleştirmek çok önemli. Bir diğer önemli husus da pazarın yeterince büyük olması gerekiyor. Başta belirttiğim gibi bu konu hakkında aktarabileceklerimiz sınırlı. Umarım ilk yatırımımızı aldıktan sonra nasıl yatırımcı bulunabileceğiyle ilgili daha uzun bir röportaj yapabiliriz.

8)Son olarak ‘Kimse başarısızlıklarını anlatmaz.’ sözü aksine proje sürecindeki başarısızlıklarınızı ve bunları nasıl geliştirdiğinizden bahsedebilir misiniz?

Proje sürecinde teknik konular öngörülerimizle paralel ilerledi. Tabi bunda uzun yıllardır akademik çalışmalar yürütüyor olmamızın ve ne yaptığımızı ve nasıl yapılacağını bilmemizin çok önemli etkisi oldu. Fakat ekibimizin tamamı malzeme bilimcilerden oluştuğu için, iş geliştirme kısmında zorluk çektiğimiz söyleyebilirim. Bu süreci daha fazla okuyarak ve en önemlisi başkalarının tecrübelerini, hatalarını ve çözüm yollarını dinleyerek aşmaya çalıştığımızı ve büyük ölçüde de iyi geçirdiğimizi söyleyebilirim. Neyse ki hızlı öğrenebilen bir ekibiz. Tabi bu süreçte ODTÜ Teknokent’in ve TTO’nin ve TTO uzmanı Ceren Öztürk’ün çok önemli destekleri oldu. Buradan onlara da teşekkürlerimizi iletiyorum.

Mercedes Benz Türk yarışması ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler bu habere tıklayabilir veya anılarını tazeleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir