Motoru Olan Bisikletten Rüya Motosikletlere: Harley Davidson’un Kuruluş Hikayesi

damattween

Kendi çabalarıyla zirvelere tırmanmış hayat hikayeleri ile başka insanlara ilham kaynağı olacak yükseliş hikayelerinden biri de William Harley ve Arthur Davidson’na aittir.

1 . William Harley Ve Arthur Davidson’ın İlk Sahneye Çıkışı

William Harley 21 yaşında 1901 yılında arkadaşı  Arthur Davidson ile birlikte sahneye çıktı. William Harley bisikleti için yapacağı eklemeleri arkadaşı ile paylaştı. Bu iki arkadaş bisikletleri geliştirerek motosiklet üretimi için kolları sıvadılar.

2 .  Harley Davidson Motosiklet Üretiminin Başlangıcı

Çalışmaya başladıktan yaklaşık 2 yıl sonra kendi tamirhanelerini kurmaya karar verdiler. Kurdukları tamirhaneye soyadlarını verdiler.  Bu tamirhanede çabalayarak motosiklet üretmeye başladılar. Ürettikleri motosiklere de marka olarak kendi soyadları olan Harley Davidson’ı verdiler.

3 .  Harley Davidson’ın İlk Satış Mağazası

William Harley ve Arthur Davidson ilk motosikletlerini üretmeye başladılar ancak istedikleri motosikleti tam üretemediklerini düşündükleri için tatmin olmadılar ve motor yapma çalışmalarına devam ettiler. 1904 yılında ise ürettikleri motorlarını satmak için ilk satış mağazasını açtılar ve bu şekilde hayallerinin peşinden giderek ürettikleri  Harley Davidson motosikletlerinin ilk satışını yaptılar.

4 . Harley Davidson’ın Parlaması

1905 yılında ise çabalarıyla ürettikleri motorun yarışlarda birinci gelmesi üzerine adlarından söz ettirmeye başladılar. Ayrıca aynı sene bir binada üretime başladılar. Şu anda ise bu bina Harley Davidson’ın genel merkezi olarak kullanılmaktadır.

5 . Harley Davidson’ın Güvenlik Güçleri Tarafından Kullanılması ve Yükselişi

Harley Davidson motosikletleri 1. Dünya Savaşı’nda ise askeriye tarafından kullanılmaya başladı. Bunun yanı sıra 2. Dünya Savaşı’nda da Harley Davidson motosikletleri ordu tarafıdan kullanılan araçlardan biri oldu. Ürettikleri motosikletlerin polis teşkilatı tarafından kullanılmasıyla birlikte şirket ani bir yükselişe geçti. İhtiyaca binaen bu şekilde çok fazla sayıda motosiklet üretimi oldu.

6 . Harley Davidson’ın El Değiştirmesi

1969 yılında ise Harley Davidson motorları American Machinery Foundry’e satılmak zorunda kaldı.  Yüksek kalitesi ile birlikte adını duyuran firma American Machinery Foundry’nin eline geçtikten sonra itibarını hızla kaybetmeye başladı. 1981 yılında ise Harley Davidson firması tekrar el değiştirdi.

7 .  Harley Davidson Hayranları

Günümüzde ise Harley Davidson hayranları belli zamanlarda bir araya gelmektedir. Ayrıca Harley Davidson bot ve montları da bir hayli ilgi gören ürünlerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir