E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Mobil Dünyanın Verilerini İnceledik

Pazarlama Türkiye olarak incelediğimiz bütün sosyal medyaya dair istatistikler etkileyici düzeyde. Ve diyebiliriz ki bu yıl mobilin yılı olacak. Şaka şaka tabii ki öyle bir şey demeyeceğiz. Ancak mobil platformlardaki sosyal medya incelemeleri son 3 yıldır verilerde görüldüğü gibi yine dikkatleri üzerine çekiyor.

Mobil sosyal medya kullanımının hızlanan büyümesi yavaşlama belirtisi göstermiyor. En son veriler, dünya nüfusunun üçte birinden (2,5 milyar kişi) her ay mobil cihazlarla sosyal medya hizmetlerine eriştiğini ve bu rakamın sadece geçen yıl 581 milyon arttığını gösteriyor.

Tüm dünyadaki nüfusun yaklaşık % 8’i, son 12 ayda mobil sosyal medya kullanmaya ve saniyede 18 yeni kullanıcı kazanmaya başladı. Bunun ne anlama geldiğini anlamanız için şöyle diyebiliriz; bu cümleyi okumanızı gerektiren zaman içinde, 100’den fazla yeni kullanıcı mobil sosyal medyayı kullanmaya başlamış olacaktır. Bu etkileyici sayıları gördüğümüz zaman, toplam mobil sosyal medya kullanıcı sayısının ileride daha da yüksek olabileceğini düşünüyoruz.

Coğrafi inceleme söz konusu olduğunda Orta-Güney Asya ile Afrika’nın nispeten düşük seviyelerde mobil sosyal medya kullanımını sürdürdüklerini ve sosyal medya ile aynı trendi takip ettiklerini söyleyebiliriz.

Ülkelere baktığımızda Doğu Asya’daki ülkelerin mobil mesajlaşma uygulamarına ağırlık verdiğini görüyoruz. Özellikle Güney Kore’nin %83’ü Kakao Talk kullanıyor. Bunun yanında Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de Facebook mobil kullanım seviyesi zirvede.

Toplamda 10 ülkede mobil sosyal medya nüfuz oranları % 70’in üzerinde ancak 43 ülkenin nüfuz oranı % 10’dan az. Bu ülkelerin çoğunluğu da yine Afrika’da bulunuyor.

Dünya nüfusunun yaklaşık %75’i mobil telefon kullanıyor ve toplam küresel mobil kullanıcı sayısı 5 milyara yaklaşmış durumda.

GSMA Intelligence ve Ericsson, hem benzersiz kullanıcılar hem de etkin mobil bağlantılar için biraz farklı rakamlar bildiriyor ancak genel trendler birbirleriyle uyuşuyor: “Cep telefonları artık dünyanın her yerinde yaşayan insanların günlük yaşamında vazgeçilmez bir parçası.”

En güncel veriler, aynı zamanda dünya nüfusunun yarısından fazlasının bu yılki verilerde bir başka önemli dönüm noktası olan akıllı telefonu kullandığını da göstermektedir. Bu bulgunun, özellikle akıllı telefonların tüm dünyadaki Facebook aktif kullanıcılarının % 80’i tarafından kullanıldığını düşündüğümüzde, yukarıda belirttiğimiz internet ve sosyal medya kullanımındaki artışlarla doğrudan bağlantılı olması muhtemel. Dahası, akıllı telefon ve veri planlarının fiyatlarının dünya genelinde düşmeye devam etmesi ile elverişli ve her zaman açık internet erişimi, dünyanın “bağlantısız” taraflarını daha da erişilebilir hale getiriyor.

Büyük resim hala bölgeden bölgeye ve ülkeden ülkeye değişiklik gösteriyor. Ancak bölgesel mobil bağlantı oranları, internet ve sosyal medya penetrasyonu için gördüğümüz oranlarla benzer kalıyor. Nitekim bu yılın verilerinde ayrıntılı olarak incelenen ülkelerin içerisinde yalnızca Nijerya’da % 50’nin altında bir mobil nüfuz oranını gözlemlendi.

Mobil abonelik verilerde de Güney Asya ve Afrika, yerel nüfusa kıyasla dünyanın en düşük bağlantı seviyelerini kaydediyor. Doğu Avrupa’daki insanlar ise aktif mobil bağlantıları en yüksek seviyede tutuyor.

Mobil abonelik verilerde de Güney Asya ve Afrika, yerel nüfusa kıyasla dünyanın en düşük bağlantı seviyelerini kaydediyor. Doğu Avrupa’daki insanlar ise aktif mobil bağlantıları en yüksek seviyede tutuyor.

İlginçtir ki benzersiz kullanıcı başına düşen bağlantıların ortalama sayısı düşmeye devam ediyor. Muhtemel neden ise akıllı telefonların VOIP ve mobil mesajlaşma gibi veri merkezli hizmetlerin (OTT) yaygın şekilde benimsenmesi.

Ericsson’ın verileri akıllı telefonların tüm aktif bağlantıların % 55’ini oluşturduğunu bildiriyor. Geçen yılki verilerde bildirilen bu oran %46 civarı görünüyor.

Dünyadaki mobil kullanıcıların %70’i bağlantı planlarını ön ödemeli şekilde yapıyor. Bu rakam geçen yılki verilerde %76 bandında görünüyor.

3G ve 4G bağlantısı ise yıllık bazda %9 artışta. Sonuç olarak dünyanın mobil bağlantılarının yarısından fazlası geniş bant olarak düşünülebilir.

Toplam aktif bağlantı sayısına bakıldığında geniş bant sıralamasında en üst sırada Kuzey Kore yer alıyor. Diğer yandan Komorlar ve Ekvator Gine’sindeki tüm mobil bağlantıların %1’inden azı geniş bant kullanıyor olarak kabul edilebilir. 3G ve 4G bağlantı oranları, dünyadaki 13 ülkede % 10’un altında kalıyor. Bu %10’un içerisinde özellikle Afrika ülkeleri yer alıyor.

Geniş bant bağlantı sayısında ulusal nüfus küresel sıralamada en iyi yerleri Makao, Kuveyt ve Finlandiya alıyor. Yelpazenin alt ucunda ise Comoros ve Ekvator Ginesi’nde, ülkenin ilgili nüfuslarının 3G veya 4G mobil ağa bağlanarak en düşük mobil geniş bant nüfuz oranı gözlemlenmekte.

Android, web’e erişmek için dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olma konumunu geçen yıla göre daha da güçlendirdi. Geçen yıl, Apple cihazlarının web trafiğindeki payı da sadece % 1 artış gösterdi. Bununla beraber diğer işletim sistemlerinin web trafiğinin payı son 12 ayda % 40’dan fazla düştü. Bu da demek oluyor ki Android ve iOS tüm mobil web trafiğinin %91’inden fazlasını oluşturuyor.

Bu arada, mobil internet kullanıcılarının sayısındaki ve akıllı telefonlarının kullanımındaki artış, veri trafiği hacminde yıllık %50’lik bir artış sağlanmasında önemli bir rol almış. Dünyadaki toplam veri trafiği, her ay ortalama 7 milyar gigabaytı aşıyor ve bir akıllı telefon her ay yaklaşık 2GB veriye erişiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir