Menüde İlham Var! Hepsi Bitecek!: BrandWeek 2018

damattween

 

Dikkat: Bir Junior’ın hatıralarını içerir.

 

İlki 2013 yılında gerçekleşen BrandWeek 2018 etkinliği, 7-8-9 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlendi. Farklı sektörlerden markaların, pazarlamacıların, reklamcıların ve pek çok ilgilinin ağırlandığı organizasyonun bu yılki teması ise “Ideas Without Borders” oldu.  

Bizler de Pazarlama Türkiye ekibi olarak katılım sağladığımız buluşmada, baş döndüren oturum hareketliliğinden ve ilham kaynağı pek çok ustadan nasibimizi aldık! 

Bir katılımcı olarak; reklam, pazarlama ve iletişim sektörünü şık fikir ve yaklaşımlarıyla sıkça dansa kaldıran sektör insanlarının, seyirlik gösterilerinden birkaçını konuşalım isterim: 

 

Ne Kadar Hissedersen, O Kadar Satın Alırsın: Duygusal Reklamlar Markaları Nasıl Büyütür? 

MARK JOHNSON – System 1, Avrupa Genel Müdürü 

 

Mark, “En İnovatif Şirket” ve “En İyi Araştırma Ajansı” ödüllerinin sahibi bir ajans olan System1’in Avrupa Genel Müdürü olarak görev alıyor.  

Mark Johnson, Davranış Biliminin ve duyguların reklam ve pazarlama sektöründeki mühim yerini saptamış ve bu konudaki araştırma başarısını yürüttüğü kampanyalara yansıtmış bir sektör insanı. 

Oturumunda “Feel More, Buy More” (Ne kadar hissedersen, o kadar satın alırsın) başlığı altında pek çok kampanyasının bilim ve davranış/duygu takibi ile nasıl başarıya ulaştığına değindi. 

“Beynin bir bilgiyi hatırlaması için duygularla etkilenmiş olması gerekiyor. Her duygunun bir ağırlığı vardır ve bizi harekete geçiren bu duyguların değişken ağırlıklarıdır. Dolayısıyla kitleniz bir “şey” hissetmezse, bir “şey” de yapmaz.” diyerek bu sisteme ayak uyduramamış reklam kampanyası harcamalarının %50’sinin çöpe gittiğini vurguladı.  

Duygunun insanlar üzerinde ne denli tepkimeler yarattığının altını çizen pek çok etkileyici örnekle oldukça faydalı bir oturum gerçekleştirmiş oldu. 

 

Dünyanın En İyi Yaratıcı Kampanyalarından Dersler 

IMAAD AHMED – WARC, Pazarlama Direktörü

Imaad Ahmed, medya ve reklamcılık konularında hizmet veren WARC şirketinde Pazarlama Direktörü olarak görev alıyor. 

Oturumunda son zamanların yaratıcılık ve fayda konusunda ciddi başarılara ulaşmış farklı sektörlere ait etkileyici kampanyaları irdeledi. 

Kampanyalardaki amaçların açıklığına ve sunumlarındaki yaratıcı kazanımlara gösterdiği önemi dile getiren Imaad’ın verdiği örneklerden ikisi; 

Pedigree-Hard Man to Impress 

https://www.youtube.com/watch?v=3g3UxvUEpOk

Meet Graham- The Only Person to Survive On Our Roads   

 

Kültür, Topluluklar ve İletişimin Yeni Çağı 

WEERA SAAD – Facebook, MEA Bölgesi Creative Shop Direktörü

 

 

Anlatırken hisseden, hissederken anlatan bir konuşmacısı Weera! Kendisi Creative Shop’un Direktörü. Facebook’tan önce reklamcılık, iş geliştirme ve strateji gibi pek çok alanda kreatif çalışmalarını sürdürmüş başarılı bir kadın. Etkili marka hikayeleri yaratma ve sürdürmede oldukça deneyimli bir ödüllü iletişimci. 

Facebook içerisindeki çalışmalarının, tüm dünyayı etkileyen ve ilgilendiren hikayeleri ortaya çıkarmak ve bunları ilginç yöntemlerle etkileşime geçirmek üzerine kurulu olduğunu sunumunun pek çok yerinde gösterdi. 

Oturumunda, dünyada iletişimin nasıl başladığına ve günümüzde nasıl etkileyici bir evrim yaşadığına örnekleriyle birlikte değindi. Beyinlerimizin bilgi saldırısına uğradığı günümüzde 3 saniyelik filtreleme yeteneğine sahip olduğundan ve bu nedenle “3 saniyelik bir dünyada” yaşadığımızdan bahsederek dünyadaki güncel en değerli para birimini açıkladı; Dikkat/İlgi! 

Mobil ekosisteminde Facebook olarak yarattıkları dinamik dünyadan ve etkileşimlerden örnekler verdi. 

Facebook’un güncel temasının insanları bir araya getirmek değil de artık “topluluklar oluşturmak” olduğunu öne sürdü. “Çünkü insanlar bir “topluluk” oldukları ve ortada “güçlü bir sebep” oluşturdukları sürece bir araya gelirler.” 

 

Dönüşümü Tetikleyen Anlar: Müşteri Karar Yolculuğunu Anlamak 

JONATHAN DODD- Geometry Global, Strateji Yöneticisi 

 

Jonathan Dodd, bir marka aktivasyon ve deneyim ajansında küresel ve kurumsal stratejik sorunlara çözümler sunan deneyimli bir uzman olarak görev alıyor.  

“Dünyamız geçmişteki marka anlayışından çok daha farklı bir yerde. Bugünkü dünya daha karmaşık ve daha hızlı. Müşteriler her gün sonsuz ihtimallerle karşı karşıya kalıyor, bu noktada sınırları aşan verimli iletişim stratejileriyle uygulamalar düzenlemek gerekiyor.” diyerek örnek saptamalarla ekledi;  “Algoritmaların önemini çözmek, insanlara dokunacak fikirler bularak önemli anlar yaratmak, doğru zamanda harekete geçmek ve müşteri yolculuğunu içselleştirerek eylem/temas noktası saptamak doğru bir stratejinin kilit noktaları arasında yer alıyor.”  

Markaların stratejik yolculuklarını çeşitli anekdotlarla zenginleştiren Jonathan, planlama ve stratejinin önemi teması ile oturumunu gerçekleştirmiş oldu. 

 

YouTube PULSE

İlham meselesinin ev sahipliği yaptığı oturumların dışında pek çok eğlence gösterileri, workshoplar ve etkinliklerin düzenlendiği BrandWeek 2018’de tüm bunlardan farklı olarak bir ilk yaşandı.  

YouTube tarihi boyunca İspanya, Danimarka, Yunanistan ve birçok farklı ülkede düzenlenen ünlü YouTube isimlerinin katıldığı, hikayelerin anlatıldığı, çeşitli gösterilerin yapıldığı YouTube Pulse organizasyonu, ilk kez Türkiye’de BrandWeek 2018 etkinliği kapsamında gerçekleşti. 

İdil Yazar’ın sunumunu gerçekleştirdiği organizasyonda Çağla Şıkel, Orkun Işıtmak, Merve Özkaynak, Berk Coşkun, Refika Birgül gibi pek çok YouTuber kendi hikayeleriyle katılım gösterdi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir