Mc Donald’s ve Burger King’in Bitmeyen Savaşı

damattween

McDonald’s neredeyse kendi yaratmış olduğu fast food sektöründe inanılmaz bir hızla ilerlerken ortaya çıkan Burger King tabii ki dengeleri değiştirecekti. Burger King’in hızlı yükselişi, iki firma arasında yıllarca sürecek  reklam savaşı için ortamı hazırladı.

Sen Arabada Takıl! Biz Masaya Oturuyoruz.

Aslında iki firma da ortaya çıktıkları zamanki fikirleri, bugün bilinen halinden uzaktı. Genellikle sürücüler için yol kenarlarında arabalarına sunulan bu ürünler 1950’li yıllarda Amerika’da çok popülerdi. McDonald’s uzun yıllar zirvede tek başına olsa da, Burger King’in etkili marka stratejisi sayesinde, rekabet kısa zamanda kızıştı. Bir süre sonra, Burger King fast food fikrini bir yemek alanında, daha konforlu hale getirince, rekabet hızla yön değiştirdi. İki firma da geniş yemek alanları ve uygun fiyatları ile tüm dünyada yüzlerce şube ile büyük cirolar yapmayı başardı. Ne var ki, iki firmanın da başarılı tarihine rağmen, aralarındaki rekabet sürekli yükseldi. Dünyada tek olmak isteyen McDonald’s ve Burger King, sürdürdükleri reklam kampanyaları ile birbirilerine üstünlük sağlamaya çalıştılar.

Son zamanlarda yine bu iki firma arasında alevlenen reklam savaşı, yeni ve zekice fikirlerle farklı bir yöne evrildi. Reklamlarında birbirlerini kullanan firmalar, özellikle müşteriler için reklam izlemeyi ve rekabeti eğlenceli hale getiriyorlar.

İşte bu tatlı atışmalardan bir tanesi.

McDonald’s Her Yerde! Burger King Nerede?

Her şey McDonald’s’ın reklamı ile başlıyor. Reklamda otoyol kenarında iki tabela görünüyor. Tabelalardan biri çok uzun ve karışık. Diğeri kısa ve basit. Uzun ve karışık olan tabela 258 km. uzaklıktaki Burger King için yol tarifi verirken, kısa ve basit tabela McDonald’s’ın sadece 5 km ileride olduğunu gösteriyor. “McDonald’s Sizin İçin Daha Yakın” vurgusuyla, Burger King’e ulaşmanın zorluğuna ve onun yetersizliğine dikkat çekiyor.

Burger King’in Cevabı Çok Net: “Her Yerde Olduğun İçin Teşekkürler McDonald’s”

Aynı reklamı biraz daha uzun hale getiren Burger King, çok zekice bir cevap veriyor. Aynı otoyolda arabalarıyla ilerleyen bir çift, tabelayı gördükleri zaman bir McDonald’s şubesinde duruyor ve önlerindeki uzun yolda onları rahatlatması için birer kahve alıyorlar. Bundan sonra 253 km daha devam edip, Burger King’de mutlu bir yemek yiyorlar.

Ne kadar da güzel bir yanıt öyle değil mi? 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir