E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Rekabetten Doğan Güç : Marvel Comics vs DC Comics

Marvel Comics 1939 yılında Timely Publications yayın evinin çıkardığı Marvel Comics adlı çizgi romanla ortaya çıktı. İlk olarak Timely Comics adı altında kurulan şirket henüz Marvel Comics olarak anılmıyordu.

Çizgi romanların altın çağı olarak tarihe geçen süper kahramanlar dönemi DC Comics’in “Superman” karakterinin ortaya çıkarmasıyla başladı. DC Comics de o dönem henüz National Comics  adını taşımaktaydı. Süperman’den sonra  “Batman” adlı karakterini yaratan National Comics’e ( DC Comics), Timely Publications yani Mavel Comics de önce “Namor” ardından da “Alev Adam” karakterini yaratarak karşılık verdi.

İkinci Dünya Savaşı’nın Çizgi Roman Dünyasına Etkisi

Amerika’nın savaşa girmesi çizgi romanların hikaye akışını etkilemiştir. Süper kahramanlar çizgi romanlarda hep Nazilere, çılgın bilim adamlarına ve suçlulara karşı mücadele içerisinde yer alır. Marvel Comics’in en önemli karakterlerinden biri olan “Kaptan Amerika” da  Amerika’nın savaşa girmesinden altı ay sonra Joe Simon ve Jack Kirby tarafından yaratıldı.

Savaş dönemi ilgi çeken süper kahramanlar savaş sonrası zorlu dönemde ilgisini kaybetmişti. İnsanlar süper kahramanlara değil daha duygusal çizgi romanlara yöneldi. Bu da Kızılderililerin hikayelerini içeren Western tür çizgi romanların doğmasını sağladı. Bunun yanı sıra korku, cinayet, dram öğeleri içeren çizgi romanlar da bu dönem öne çıkmaya başladı.

Rekabet Kızışıyor

Bu geçici süper kahramansız çizgi roman dönemi ardından 1959 yılında DC Comics tekrar süper kahramanları ön plana çıkardı. “Flash” karakterini tekrar öykülerinin içine sokan DC Comics, popülerliği tekrar yakaladı.

Süper kahramanlara daha çok odaklanan DC Comis  bir süper kahraman ekibi kurmaya karar verdi.  Superman, Batman, Wonder Woman, Hawkman, Flash, Martianman ve Aquaman’in yer aldığı  Amerika Adalet Birliği’ni tasarlayarak döneme damgasını vurdu.

Bunun üzerine Marvel Comics de Fantastik Dörtlü’yü kurdu. Aynı evrende Hulk, Thor, Örümcek Adam, İntikamcılar ve X-man gibi karakterlerinde yer almasıyla Marvel yükselişe geçti.

Rekabet Firmaları Güçlendirdi mi?

Bu aradaki rekabet hem parasal yönden hem de tanınma açısından iki şirketi de güçlendirmiştir. Bugüne kadar gelen bu serüven sinema filmleriyle ve yine çizgi romanlarla kazanılan hasılatla hem kızışmaktadır hem de artarak devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir