2

Markanızın Nerede Olduğunu Biliyor Musunuz?

Marka konumlandırması için sorulması gereken 4 temel soru

Harika bir iş fikriniz var, dahası bunu hayata geçirecek cesaretiniz de mevcut. Büyük çabalar harcayıp, gecenin gündüze karıştığı mesailer sonucunda bir marka yarattınız. İş modeliniz hazır, hangi ihtiyaçlara nerede, nasıl karşılık vereceğiniz sizin aklınızda çok net, çünkü yaratıcısı sizsiniz. Markanız görücüye çıktığında sizin dışınızda kalanların aklında oturmayan, boşlukta dolaşan birtakım sorular olduğunu fark ettiğinizde aklınıza gelmesi gereken temel konu bu markayı akıllarda nereye koymak istediğiniz olmalı. Yani tam olarak “Bu markayı nereye koyacağız?” sorusunun cevabını vermek gerek.

Pazarlama Gurusu Philip Kotler’in “şirketin sunduğu hizmeti, ürünü, imajı, rakiplerinden farkını pazarda ayırt edici bir yer işgal edecek şekilde tasarlama eylemi” olarak tanımladığı marka konumlandırma; “hedef tüketicinin” markanızı diğerlerine tercih ederek satın alma nedenini ifade eder. Tüm marka faaliyetleri bu konumlandırma sonucu çıkan ortak amaca hizmet etmek üzere planlanır. Hedef müşterinin zihninde, onların hayatına katacağınız değeri netleştiren bu sonuç rekabette nereye ait olduğunuzu belirlemenize yardımcı olurken markanızın kendine özgü değeri konusunda netlik sağlar. Marka konumlandırması yaparken adım adım ilerleyerek soracağınız birçok soru var. Başlamak bitirmenin yarısıdır ilkesinden yola çıkarak, markanızın zihninden cevaplamaya başlamanız gereken ilk 4 soruyu aşağıda bulabilirsiniz.

1- Ben kimim?

Bu sorunun cevabı şirkete ait markanızın olması ya da direkt markanızın şirketiniz olması durumuna göre hizmet açıklaması noktasında ufak da olsa farklılık gösterebilir ama temelde sahip olduğu vizyon, misyon ve değerler farklılık göstermeyecektir. Bu sebeple yola çıkarken şirketiniz neden var ve var olurken hangi değerler üzerinde ilerliyor bunların belirlenmesi gerekir. Vizyon, misyon ve değerler üçlemesi tek bir kişinin klavyesinden çıkacak, internetten araştırılıp çıkarılan yirmi değerin elene elene beşe indirilmesi ile oluşturulacak bir şey değil, aksine şirketinizin geleceğini ve içeriye katacağınız kişileri belirleyecek, yani şirketinizin karakterini oluşturacak bir temeldir.

2– Kimin için varım?

Hedef kitle markanızı benimsemeye, ürünlerinizi satın almaya en yatkın olan tüketici kitlesidir. Hedef kitle belirlemesinde yaş, cinsiyet, yaşadığı yer gibi demografik farklılıklar bulunurken, ilgi alanları ve tüketim alışkanlıklarına göre sosyolojik farklılıklar da bulunabilir. Hedef kitleniz ne kadar spesifik hale gelirse markanızın doğru segmente ulaşma ihtimali o denli artar ve marka fikriniz tüketicinin fikri ile o denli örtüşür.

3- Yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim

Tam da burada sıralama biraz karışmış gibi görünebilir ama farkınız olduğundan emin olmanız için rakiplerinizi çok iyi tanımanız gerekmektedir. Bu sebeple markanızın bulunduğu kategoride kimler, nasıl, hangi yönleri ile ön plana çıkarak varlık gösteriyor, ilerlerken nasıl bir strateji çiziyor bunların hepsini bilmelisiniz. Rakip araştırması, marka konumlandırmasının önemli noktalarından biridir. Detaylı bir şekilde yaptığınız rakip analizi size marka konumlandırması başta olmak üzere birçok pazarlama faaliyetinde destek olacaktır.

4- Peki ama neden ben?

Markanızın bulunduğu alanda birçok alternatif olabilir, olacaktır. Bu sebeple tüketicinin sizi tercih etmesine fayda saylayacak bir farklılık ortaya koymanız şart. Hizmet verilen alan fonksiyonel anlamda her zaman ultra belirgin farklar ortaya koymanıza olanak sağlamıyor olabilir. İşte bu noktada kampanya, ulaşılabilirlik, satış sonrası hizmet gibi diğer alanlarda farklılaşmayı da düşünebilirsiniz. Her ne olursa olsun şu bir gerçek ki tüketiciye sizi tercih etmesi için vazgeçemeyeceği güçlü bir neden vermeniz gerekir.

Başlangıç için temeli oluşturan 4 sorudan sonra daha detaylı bir çalışma için birçok soru geliştirebilir, kaynaklardan destek alabilirsiniz. Karmaşık ve yorucu gibi görünse de elinizin altında bir kitapçık olarak bulunması gereken bu çalışma için profesyonel destek de almanız da mümkün.

2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre tüketicilerin %56’sı markanın yalan söylediğini fark ettiğinde o markayı bir daha tercih etmediğini dile getiriyor. İşte tam da bu yüzden yukarıda bulunan tüm bu sorulara cevap verirken, özellikle dördüncü soruda, ne kadar dürüst davrandığınızın önemi oldukça büyük. Sürdürülebilir bir marka konumlandırması elde etmek için tüm süreçlerde markanız adına şeffaflığınızı korumalı, tüketicinin sizden daha zeki olduğunu hiçbir zaman unutmamalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir