Markalaşma ve Münih Gezi Rehberi

damattween

Öncelikle bilmelisiniz ki; şehirler de aynı şirketler gibi birer markadır; Münih Gezi Rehberi ile marka yolculuğuna çıkmaya ne dersiniz?

Şehirlerin de kendilerine özgü kimlikleri, simgeleri, inançları vardır. Şehir markaları, insanların o şehir için sahip oldukları inançların, fikirlerin ve izlenimlerin toplamıdır. Bu toplam neticesinde şehirlerin aklımızda birer imajları oluşur. Milano deyince moda, İzmir deyince huzur, Paris deyince romantizm, Berlin deyince özgürlük, Rio deyince eğlence gibi.

Farkında olmadan bile bazı şehirlerin marka kimliklerini biliriz. Bu kimlikler insanların o şehri nasıl deneyimlediğini ve şehri nasıl tanıdığını gözler önüne serer. Bu kimlikler bazen tarihsel bir olay,  bazen doğal bir güzellik iken bazen de o şehrin spor takımı ile ilişkili olabilir.

Şehir yöneticileri kendi şehir markalarının farkında olmaları ve bu markalarını parlatmaları gerektiğinin farkına varmalıdır.

Bu yazımda Münih’in genel tarihinden başlayıp kendi markasını ne üzerine inşa ettiğinden bahsedeceğim.

Kısaca Münih Tarihi

Münih şehri 850 yıllık bir geçmişe sahip, Alpler’e yakın bir konumda yer alan bir şehirdir. ‘Münih’ adı ‘keşişlerin yakınında’ anlamına gelir ve şehir adını yakınlarda bulunan bir manastırdan almıştır.  Günümüzde Münih Bavyera bölgesinin başkenti 1.35 milyon nüfusla Almanya’nın en büyük üçüncü kentidir.

Münih Almanya’nın en büyük sanayi merkezlerinden biridir. Otomotiv, makine, bilgi ve iletişim sistemleri dahil olmak üzere birçok farklı endüstriye ev sahipliği yapmaktadır. Münih ayrıca barındırdığı birçok üniversite ile bir bilim, araştırma ve kültür şehridir.

Münih Gezi Rehberi

Bira

Münih denince sadece güzel ve tarihsel olarak büyüleyici bir şehir değil; bira, bira bahçeleri ve Oktoberfest gelir.

Tüm Münih şehri, hikayeleri, turistik noktaları bira üzerine kurulmuştur. Daha havaalanına girdiğiniz zaman küçük bir bira fabrikası sizi karşılar ve taze bir birayla Münih’e merhaba dersiniz.

Şehrin her köşesinde Münih’e özel biraların yapıldığı bira fabrikalarına rastlarsınız.

Şehri gezmeye başlarsınız bira ile söndürülen binaların hikayeleri anlatılır. Şehrin merkezine gelirsiniz bir çok bira bahçesi sizi karşılar. Şehrin her tarafında Münih’e özel biraları tadabileceğiniz yerler mevcuttur.

Aslında bira sevgisi Münih’e has bir durum değildir. Tüm Almanya için benzer durum geçerlidir. Bira sevgisinin istatiksel kanıtı ise Almanya’da kişi başı bira tüketim rakamının dünya ortalamasının 4 katı olmasıdır.

Birasına ek olarak bira bahçeleri, bira fabrikaları ve dünyanın en büyük festivallerinden olan Oktoberfest’te Münih için diğer önemli pazarlama materyalleridir.

Bira Bahçeleri

Münih ‘te gezilecek yerler planlanırken bira bahçelerini üst sıralara yerleştirmeyi unutmayın. Bira’dan hemen sonra Almanya’nın genelinde yer almasına rağmen Münih’te çok daha yaygın olan bira bahçelerinden bahsetmek gerekir. Kısaca tarihinden bahsederek başlayalım. Elektrikli soğutma olmadığı dönemlerde, bira üreticileri bira mahzenlerinin üzerine kireç ve kestane ağaçları dikiyorlarmış. Bu mahzenleri serin ve birayı daha uzun süre taze tutmasını sağlıyormuş.

Buradan taze biralarını alan kişiler ağaçların gölgesinde biralarını yudumluyorlarmış.

Bira Bahçeleri

Bugünkü ünlü bira bahçelerinin tarihten bu şekilde gelerek tüm Münih’e yayılmış durumda. İstediğiniz yiyeceğinizi dışardan getirebiliyorsunuz. Sadece biranızı bira bahçesinin kendine has birasından almanız gerekiyor.

Kadın erkek genç yaşlı herkesin bir arada keyifle vakit geçirdikleri bir ortam oluşmuş.

Son yıllarda ülkemizdede bira bahçesi örnekleri görmeye başladığımızıda belirtelim. Bakalım aynı etki olacak mı?

Münih Gezi Rehberi : Dünyanın en büyük festivallerinden Oktoberfest

İsminde kasım ayı geçmesine rağmen Eylül’de başlayan festival yaklaşık iki buçuk hafta sürüyor ve dünyanın her yerinden 6 milyonu aşkın ziyaretçi çekiyor. Festival Bavyera kültürünün çok önemli bir parçasıdır ve kökleri Ortaçağ’a kadar uzanıyor.

2018 verilerine göre yaklaşık 2 milyon galon biranın satıldığı Oktoberfest’te 1.1 milyar dolar euroluk bir ekonomi oluşmuş.

October Fest Munich

Sonuç olarak;

Münih birçok rakip şehirden tarih ve doğal güzellik olarak geride olmasına rağmen bir içecekle farklılaşmayı başarmıştır. Şehrin imajını Bira ile özdeşleştirmiştir.

Münih; New York, Paris, Berlin gibi çok üst düzey şehirlerle ismi anılsada turizm kapasitesi ve şehir bilinirliği olarak bir alt düzeyde diyebilirim. Burada Viyana, Barselona, Amsterdam gibi şehirlerle yarışmaktadır.

Çok ciddi bir marka bilinirliğine ve kimliğine sahip olan şehir düzenli olarak bu imajı geliştirmek için çabalıyor. Oktoberfest ve bira üzerine kurulu olan şehir imajını genişletmek için spor, noel pazarı, iş ve ekonomi merkezi gibi yan kimlikleride entegre ederek şehrin markasını daha da geliştirme hedefleniyor.

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir