bir-pazarlamacının-gozunden-dubrovnik

Markalaşma ve Dubrovnik Gezi Rehberi

damattween

Şehirlerde aynı şirketler gibi birer markadır; markalaşma yolculuğunda Dubrovnik Gezi Rehberi ‘ne eşlik etmeye ne dersiniz?

Şehirlerin kendilerine özgü kimlikleri, simgeleri, inançları vardır. Şehir markaları insanların o şehir için sahip oldukları inançların, fikirlerin ve izlenimlerin toplamıdır. Bu toplam neticesinde şehirlerin aklımızda birer imajları oluşur. Milano deyince moda, İzmir deyince huzur, Paris deyince romantizm, Berlin deyince özgürlük, Rio deyince eğlence gibi.

Farkında olmadan bazı şehirlerin marka kimliklerini biliriz. Bu kimlikler insanların o şehri nasıl deneyimlediğini ve şehri ne için tanıdığını gözler önüne serer. Bu kimlikler bazen tarihsel bir olayla ilgilidir, bazen doğal bir güzelliktir, bazen de bir şehrin spor takımı ile ilişkilidir.

Şehir yöneticileri kendi markalarının farkına vardılar ve markalarını parlatmaları gerektiğinin bilinciyle hareket etmeye başladılar. Bu markalaşmanın turizm, yatırım gibi bir çok alanda etkilerini gördüler. Bu yüzden şehir markalamaları profesyonel olarak yönetilmeye başlandı.

Bu yazımda Dubrovnik’in genel tarihinden başlayıp markasını ne üzerine inşa edebileceğinden bahsedeceğim.

Kısaca Dubrovnik Tarihi

Bazı şehirler konumlarıyla ya da sahip oldukları tarihi-kültürel değerleriyle zaten çok eski tarihlerden beri birer marka özelliği göstermektedir. Bu konuda Dubrovnik çok şanslı sayacağımız şehirlerden birisi. Adriyatik Denizi kıyısında yer alan şehir “Adriyatik’in İncisi” lakabını sonuna kadar hakeden bir güzelliğe sahip. Bu güzelliğini de 1979 yılında Unesco World Heritage listesinede girerek kanıtlamıştır.

Bu yazıda odaklanacağımız kısım ise bu güzel şehrin doğal güzelliklerinden çok Game Of Thrones, Starwars gibi dünyaca ünlü yapımlara ev sahipliği yaparak şehrin pazarlamasının olumlu etkisi üzerine olacaktır.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Film Kaynaklı Turizm

Hırvatistan, 2012 yılından bu yana film ve TV üretimi için film yapımcılarına mali bir teşvik sunuyor. Belli oranlarda teşvik, yetenekli profesyonel ekiplerin temini ve Avrupa’daki en düşük üretim maliyetleri ile Hırvatistan’da çekilen uluslararası film yapımlarının sayısını hızlıca artırmıştır.

Desteklenen filmler arasında; Star Wars: The Last Jedi, Mamma Mia: Here we go again gibi dünyaca ünlü yapımlar bulunmaktadır.

Game Of Thrones

Dubrovnik şehri Hırvatistan’ın turizm konusunda baş tacıdır. Şehir tarih olarak çok eskilere dayanır ve  baş döndürücü güzelliklere sahiptir. İnanılmaz doğası, tarihi, plajları ile tam bi turizm cenneti diyebiliriz. Şehir 2011 yılına kadar bu saydıklarımla ünlüydü.

Ne zamanki HBO geldi ve Game of Thrones çekimlerinin önemli bir kısmı için Dubrovnik şehrini seçti, sonra işler Dubrovnik için daha da güzelleşti.

Dizi o tarihten itibaren gerçek bir fenomen dizi haline dönüştü ve tüm dünyada neredeyse gösterime girdi.

Dubrovnik ise filmde Westeros’un başkenti seçildi ve Kings Landing çekimleri burada yapıldı. 16 farklı sahne için kullanılan Dubrovnik’te çekimde kullanılan gerçek taht, Cercei’nin efsane utanç yürüşü yolu gibi kült sahneler yer aldı.

bir-pazarlamacının-gozunden-dubrovnik

Şehirde Game of Thrones turları, hediyelik eşyaları, kaçış odası oyunları, gibi Game Of Thrones ile bağlantılı bir çok pazarlama unsuru bulunmaktadır. Günlük en az 15 farklı Game of Thrones temalı turun düzenlenmesi şehirdeki Game of Thrones etkisini göstermektedir.

Game of Thrones en popüleri olmasına rağmen Dubrovnik daha birçok filme ev sahipliği yaptı. Burada Dubrovnik ve Hırvatistan yönetiminin şehir pazarlamasında film odaklı turizm konusuna yatırım yapmalarının, teşvikler oluşturmalarının payı çok büyük.

Dubrovnik Gezi Rehberi ve Over Turizm Tehlikesi

Sadece Game Of Thrones etkisi ile özetlemek mantıklı olmasa bile Dubrovnik, Turizm Yönetiminin açıkladığı verilere göre 2011 yılından itibaren her sene düzenli olarak yüzde 9 ile 12 arasında turist sayısı artış göstermektedir. Bu rakam şehrin kaldırabileceğinin çok daha fazlası durumuna geldiği için son iki yıldır, eski şehre yanaşacak cruise gemilerinde ciddi bir sınırlama getirilmiş. Şehir yönetimi turist sayısını dengeleyerek şehre sahip çıkmaya çalışıyor.

Bir film&dizi bir şehri bu kadar etkileyebilir mi? Kesinlikle yanıtım evet. Eğer ki o yapım dünyaca ünlü bir yapım ise hatırı sayılır derecede şehrin turizmine katkı sağlar. Bu fikrimi birçok araştırma da desteklemektedir. İnsanların izledikleri diziler ve filmler bir sonraki seyahat tercihlerinde kendilerini motive eden etkenlerden bir tanesi olarak görülmektedir.

Sinema ve TV sektörünün bu denli büyüdüğü günümüzde, şehirlerin kendilerini yönetmenlere doğru anlatabilmeleri, doğru pazarlayabilmeleri şehirlerine ek birçok fırsat çıkaracaktır. Bunun en güzel örneği Dubrovnik diyebiliriz. Film yapımcılarına verilen maddi teşviklerin ve planlamaların ülkenin ekonomisi kattıklarını görüyoruz.

Türkiye’de de Dubrovnik’le yarışabilecek birçok güzel şehir var. Neden bizim ülkemizde bu yapımlar çok daha az yer alıyor. İşte burada şehrin pazarlanması konusu devreye giriyor.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir