E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Markaların Yeni Reklam Mecrası: “Messenger”

Markalar artık Messenger’da reklam vermeye başladı.  Messenger’ın aylık kullanıcı sayısı 1,2 milyardan fazla. Messenger üzerinden aylık mesajlaşma sayısı ise 2 milyarın üzerinde. Markalara daha fazla müşteriyle etkileşim sağlayan Messenger Reklamları iki şekilde karşımıza çıkıyor “Messenger Ana Sayfa Reklamları” ve “Sponsor Messenger Mesajları.”

Messenger Ana Sayfa Reklamları  

Ana sayfa reklamları kullanıcıya direkt olarak uygulama indirme, alışveriş yapma, siteyi ziyaret etme gibi seçenekler sunuyor. Görmek istemediğiniz reklamları yine Facebook’a bildirip reklamı saklayabiliyorsunuz.

Sponsor Messenger Mesajları 

Mesaj görünümündeki reklamların içerikleri markanın geliştirdiği chatbotlara göre değişiklik gösteriyor. Yine sponsor mesajlarında da chatbotun yönlendirmeleri ile alışveriş yapma, ürün fiyatını öğrenme, diğer ürünleri inceleme gibi seçenekler bulunuyor. Yazılan mesajlarla botlara komut verilebiliyor.

Aslında Facebook, Messenger botlarını markalar için kullanıma açarak bu özelliği daha önceden kullanıma sunmuştu. Absolut, Sephora, Shop Spring, CNN ve Everlane Messenger botlarını kullanarak yaratıcı kampanyalar oluşturan markalar arasındaydı.

CNN

CNN Messenger bot platformu açıldığından beri kullanıcı etkileşimini artırmak için bu botunu kullanıyor. Bot güncel olaylardan hızlıca haberdar olabilmenizi sağlıyor. Başlıklara göz atabiliyor dilerseniz haberin içeriğine erişiyor, kısa bir özet alabiliyor ve ayrıntılı bilgi için CNN’e ulaşabiliyorsunuz.

Absolut, Messenger üzerinden başlattığı promosyon kampanyasında müşterilerine üç kokteylden birini seçme şansı sunuyor. Ardından seçilen içkiye özel kodu gönderen Absolut, müşterinin yakınlarında bulunan bir bara gidip kodu kullanarak bedava kokteylleri denemelerini sağlıyor. Bu kampanya ile Absolut’un kokteylleri için beklenen satışın iki katına ulaşmış.

Sephora 

Sephora Assistant ile müşterilerini makyaj ve bakım rezervasyonu yapmaya ikna ediyor. Tüketici ne kadar az çabayla sonuca ulaşırsa harekete o kadar hızlı geçer. Normalde rezervasyon işlemlerinde internetten ya da telefon ile bilgilerinizi girmeniz gerekirken Sephora bütün bunlara gerek kalmadan bot ile bilgilerinizi sizden alıyor ve rezervasyonu bir komutunuzla gerçekleştiriyor. Sephora’nın rezervasyonları bu sayede %11 oranında artış göstermiş.

Shop Spring

Shop Spring’in botu da bir alışveriş yardımcısı. Sorduğu sorularla sitede vaktinizi kaybetmeden aradığınız ürünü karşınıza getiriyor.

Everlane

Diğer markalar sipariş verme sürecini kolaylaştırırken Everlane siparişinizi elinize ulaşana kadar gerçek zamanlı takip edebilmenizi de sağlıyor.

Messenger’dan direkt ödeme yapılamaması özellikle perakende markaların botları için büyük bir eksik. Bu yüzden Facebook ayrıca alışverişin Messenger üzerinden yapılması için beta sürümünü test ediyor.

Görünen o ki ilerleyen zamanda Messenger mobil ticarette daha önemli bir hacme sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir