E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Markaların ve Şirketlerin Kullanmayı Düşüneceği 5 Veri Trend

2018’de pazarlama planlarınız varsa ve bunun tutmasını isteyen üreticilerdenseniz; sizin için en önemli şeylerden biri veridir. Veri analizi sektörü hızlı giden bir tempoda değişmekte, haliyle bu değişiklikleri takip eden bireyler ve kurumlar, değişime en iyi ayak uyduran ve lehine kullananlar oluyor. Çünkü veriler her şeyi yönlendiriyor, özellikle de işlerinizi. Bu nedenle 2018’de olası bir pazarlama planınız varsa bunu garantiye almak için aşağıdaki 5 trendin takipçisi olabilirsiniz.

1-) Gerçek Zamanlı Veri Analizi

2018’de ön plana çıkacak olan gerçek zamanlı veri analizi; çok çabuk değişen hızı takip etmekte yardımcı en büyük unsurlardan olacak gibi. Günümüzde yatırımcılar ve şirketler, en son ortaya çıkan akımlardan yararlanmak için gerçek zamanlı olarak pazarlama ayarları yapmak istiyorlar. İçerik pazarlamasından sosyal medya pazarlamasına kadar, bunu kullandıklarında müşterileri daha çabuk çekebilir ve yatırım getirilerini arttırabilirler. Gerçek zamanlı veri analizi araçlarını ilk keşfedenlerden olmak isterseniz, bu sektördeki çalışmalara dikkat edin.

2-) Yapay Zeka

Yapay zekanın çok fazla yaygınlaşmasıyla, yapay zeka ve veri analizinin birlikte kullanılması şüphesiz 2018’in en gözde trendlerinden biri olacak. Birçok şirket sahibi pazarlama ROI’sini -Return on Investment- yani yatırım getirisini birinci sınıf araçlarla talep ettiği için, yapay zeka destekli analiz, büyüme odaklı birçok şirket için zorunlu olacak gibi gözüküyor.

3-) Tahmini Analitik

Bir önceki madde içerisinde bahsettiğimiz yapay zeka ve makineleş öğrenim uygulamaya konulduğunda, tahmini analitik 2018’de hepimizin duyacağı trendlerden biri olacak. Markalar, verilerindeki modelleri anlamak için tahmini analitik araçlarını kullanabilecek ve model analizine dayalı iş kararları verebilecek. Hatta coğrafi lokasyonlu veri analizinden insan kaynaklarına kadar birçok departmanda ve şirkette tahmini analitik kullanımında gözle görülür bir artış olması bekleniyor.

4-) Veri Görselleştirme

Gireceğimiz senenin bir diğer önemli trendi olacak olan veri analizi görselleştirmesi; bir üniversite mezunu için kötü haber olsa da mezunlara ihtiyaç duymadan şirketlerinin bilgilerini ve veri detaylarını anlamak isteyenlerin tercihi olacak. Visual Analytics gibi bu hizmeti sunan girişim şirketleri, üniversite mezunları yerine bu görevi üstlenecek ve şirket sahipleri ile pazarlamacılara verilerinin detaylarını daha iyi anlamalarına olanak sağlamaya devam edecekler.

5-) Distributed / Blockchain

Özellikle 2018 ilerledikçe, distributed ve blockchain analitik seçeneklerinin de kullanılabilirliğinin artacağı tahmin ediliyor. Bilindiği üzere blockchain ve distributed analiz; bilgisayar odaklı, hızlı,saydamlık sağlayan analiz çeşitleridir. Dağıtık ve ortak veri kayıt sistemleridir. Günümüzde tüketicilerin giderek markaların güvenirliğinde saydamlık araması ve bu sektördeki faaliyet patlamasıyla,bu trend markaların tüketiciyle istatistik paylaşmasına ve işletmelerle tüketici arasındaki güveni inşa etmeye yarayacak.

Artan şirket büyümesi ve ürün satışlarında en yeni veri trendlerini takip edip, anlamak kritiktir. Eğer bu hızlı değişimleri takip edebilirseniz, şirketinizi ve ürünlerinizi bu hızlılığa adapte ederek daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Kaynakça; https://thenextweb.com/contributors/2017/12/22/5-data-trends-brands-include-2018-digital-marketing-plans/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir