E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Markafoni Ceo’su Sina Afra Röportajı

Markafoni Ceo’su Sina Afra Röportajı

Merhaba Sina Bey , Markafoni’de karşılaşılan en büyük sorunlar nelerdir ?

Sina Afra : 1 ) Ürünlerin çabuk tükenmesi ; elimizde 100 adet kazak varsa o nispeten bitebiliyor genellikle sezon sonu olduğunda..

2) Tüm ürünlerin %94’ü zamanında gönderiyoruz o %6 sını daha iyi göndermemiz lazım. %6’sı bir iki gün geç giden ürünler oluyor. Bizim hacimlerde %6 demek çok büyük hacimler oluyor onbinlerce şey oluyor o da her zaman bir sıkıntı ama üzerinde çalışıyoruz.

Markafoni Sina Afra Röportajı
Markafoni Sina Afra Röportajı

Markafoni’de kaç ekip var ve ne kadar çalışanınız var ?

Sina Afra : 643 kişilik bir çalışanımız var. 643 Kişinin Markafoni’de 16 kişi pazarlama departmnında çalışıyor.  Bir pazarlama direktörümüz var. Buna bağlı olarak 3 grup var. Birincisi ; Brand Managenment (Marka yönetimi ) İkincisi ; CRM , Üçüncüsü ; Online Marketing.

Bu büyük markaları %80-%90 indirimle nasıl satabiliyorsunuz ? Bunun işleyiş süreci nasıl ?

Sina Afra : Markalar bize geliyor genelde benim elimde şu kadar şu kadar ürün var diyor. Mesela Adidas geliyor 10 bin ürün var diyor. Ürüne bakıyoruz eğer iyi bir ürün grubuysa anlaşma yapıyoruz. Tüm ürünlerin fotoğrafını vücut üzerinde çekiyoruz. Markafoni Plaza’da fotoğraf çekim stüdyomuz var. Sonra siteye koyuyoruz. Malları bu arada sözleşme bazında blockluyoruz. Ondan sonra satış oluyor o ürünleri çekiyoruz. Karşı tarafta Kurtköy’de lojistik merkezimiz var. Oraya çekiyoruz toplu gelen ürünleri tek tek müşterilerin paketlerine yerleştiriyoruz ve Yurt İçi Kargo’ya teslim ediyoruz. Onlarda Türkiye’de ki her noktaya ulaştırıyorlar. Buna konsinye deniyor. Bu tamamıyla risk modeliyle alakalı risk modelini değiştirmek istesen önceden herşeyi alırsınız stoklarınıza alırsınız satamadığınız ürünler sizde kalır. Bizde öyle birşey yok.

 

2013 Hedefleriniz nedir ?

Sina Afra : Liderlikte devam etmek artık bizim için pazar oturdu. Liderliğimizi sarsabilicek  şuan bir yapı görmüyorum. Onun dışında ana hedefim verimliliği yükseltmek mesela ; bir kişi 500 paket yerine 650 paket yapsın , bir kişi 10 fotoğraf yerine 12 fotoğraf çeksin. Çok verimliliğe odaklı bir sene olucak bizim için.

 

The EuroPas Ödülüne aday oldunuz ve kazandınız. Hisleriniz , düşünceleriniz nelerdir ?

Sina Afra : İlk defa The Europas ödülünü kazanan bir Türk şirketi oldu. Bu doğal olarak gururlandırdı bizi. Genelde Türk şirketleri yurt dışında çok ödül kazanmamıştır bizim sektörümüzde. İki sene oldu zannedersem Fizy Mashable ödüllerini kazanmıştı Las Vegas’ta. Fakat o daha teknoloji ağırlıklıydı. Bu The Europas’ta klasik klasik internet ödülü , daha da yükseği yok Markafoni’den ziyade Türkiye için kazandık !

E-ticaret sektörünü gelecek yıllarda neler bekliyor ?

Sina Afra : E-ticaret sektörü çok büyüdü deniyor son 1-2 senede.. Daha yeni başlıyor e-ticaret sektörü , şuan eticaret sektörünün gıda dışında perakendeden aldığı pay %1,7 ile %2 arası tahmin ediliyor. Çok düşük bu tabiki , %6 – %8 olmaması için hiçbir neden yok. Bugün Amerika’da zaten %13 , Almanya’da %8 , İngiltere’de %9 Bizim gideceğimiz yerlerde buralar buda doğal olarak bu pazarın daha 4 kat büyümesi anlamına geliyor.

 

E-ticarete atılmak isteyen arkadaşlarımıza tavsiyeleriniz nelerdir ?

Sina Afra : İyi düşünsünler. Dışardan görüldüğü kadar kolay bir sektör değil. Sermaye gerektiren bir sektör. Kimse şeye kapılmasın ; Dükkan açmıyorum masraflar düşük falan… Bir bakıma perakendeciliğin yapmış olduğu herşeyi yapıyorsunuz. Dükkanınız yok ama ekranlarınız var. ve ekranlarınızı besmelek için Online marketing’e aynı parayı yatırmak zorundasınız. Yani çok bişey değişmiyor.  İyi düşünülmesi lazım. Genelde ama  E-ticaret yüzyıllardır uygulanan perakende taktiklerini mecraya taşımaktan ibaret.

 

 

Polonya’ya ilk olarak Markafoni olarak girdiniz. Şuanda ise Fashin Days Polska adıyla faaliyet gösteriyor neden isim değişikliğine gittiniz ?

Sina Afra : Biz Markafoni‘yle oraya girdikten yarım sene sonra bizim ortağımız fashion days diye Doğu Avrupa’da aktif olan bir şirket aldı. Onlar da bizimle aynı işi yapıyorlar.  Ve onları almamızla biz o ülkelerde yeni yeni organizasyon kurmaktan kurtulduk. Ortaklarımızla çok senkronize bir şekilde çalışıyoruz. Onlar Romanya , Bulgaristan , Sırbistan , Hırvatistan , Slovenya ve Çek Cumhuriyeti’ nde aktifler. Polonya onların doğal alanı. Hemde hepsi Avrupa Birliği üyesi tek bir yerden ürün göndermek veya tedarik etmek çok daha kolay olacaktır bu yüzden sadece ismini değiştirdik. Ukrayna’da da ismimiz Modna Kasta.

 

Polonya’da ki hedefleriniz nelerdir ?

Sina Afra : Polonya’nın lider özel alışveriş sitesi olarak kalmak. Orada da şuan 1 numarayız..

 

Neden Avrupa veya Asya Kıtasında büyümek için Polonya’yı seçtiniz ?

Sina Afra : Polonya doğu avrupa ülkelerine arasındaki en gelişmiş internet pazarına sahip. Nispeten iyi bir lojistik alanına sahip, Rusya’dan falan çok daha üstün. Artı ödeme sistemlerinde alternatif ödeme sistemleriyle kredi kart boşluğunu biraz aşmış bir ülke ve PayU’nun yüksek bir pazar payı var orada. Alt yapısı daha iyi diğer ülkelerle kıyaslayınca. Artı bütçe büyük diğer balkanlardaki doğu avrupa ülkeleri Estonya falan çok parçalanmış ülkeler. Polonya’nın çok büyük bir hacmi var bu anlamda…

 

 

Dikey E-ticaret siteleri hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Sina Afra : Dikey E-ticaret sitesi ;

1) Yeni sezon satıyor

2) Dükkanlık gibi satıyor.

Bence gelecek onlara ait. Çünkü onlar özellikle modanın peşinden giden insanlara hitap eden yapılar. Ama Türkiye şuan fiyat üzerine çok odaklandığından dolayı onların büyümesi beklediğimden daha yavaş genel olarak… Türkiye’de ki tüm dikey siteler %50 yerine %40 büyüyor.

 

 

Sponsor olduğunuz Reklam Oburları var. Bunun hakkında biraz bahseder misiniz ?

Sina Afra : Reklam Oburları Üniversitelerde kampüslerde film festivallerinin reklamlarını gösteren birşey. Biraz gençlerle buluşmak için kullandığımız kurumlardan birtanesi bir film seyretmeye davet ediyoruz hem biraz kendimizi tanıtma olanağımız var.

Markafoni Plaza’dan görüntüler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir