Turkcell’den Otizmli Çocukların Eğitimine Dijital Destek


Türkiye’nin en önemli teknoloji şirketlerinden Turkcell, Milli Eğitim Bakanlığı ve otizmli çocukların eğitimi için kurulan mobil girişim Otsimo ile yeni bir iş birliğine imza attı. İş birliği kapsamında “İçimdeki Hazine” uygulamasını hayata geçiren Turkcell, otizmli olduğu için öğrenme zorluğu yaşayan çocukların gelişimine dijital destek verecek.

Son dönemlerde gerçekleştirdiği sosyal sorumluluk çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren Turkcell,  Engel Tanımayanlar çatısı altında topladığı İşaret Dilim, Diyalog Müzesi, Engelsiz Akademi gibi projelere bir yenisini daha ekledi.  Otizmli çocukların eğitimini kolaylaştırmak ve gelişimlerini desteklemek amacıyla mobil girişim Otsimo iş birliği ile Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde  “İçimdeki Hazine” adlı dijital bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Çocuk psikologları ve eğitmenler gözetiminde geliştirilen uluslararası sertifikalı bir eğitici oyun uygulaması olan “İçimdeki Hazine” otizm spektrum bozukluğu, down sendromu ve öğrenme zorlukları yaşayan çocukların eğitimine destek olmayı amaçlıyor.

Tohum Otizm Vakfı’nın da içerikleriyle destek verdiği uygulama aracılığıyla Turkcell, Türkiye’nin dört bir yanında yaşayan otizmli çocuklara ulaşmayı ve onların gelişimlerine katkı sağlamayı hedefliyor.

Uygulama içerisinde harfler, sayılar, renkler, hayvanlar ve eşyalar gibi temel bilgiler öğrenme güçlüğü ve odaklanma sorunu yaşayan çocuklara uygulamalı Davranış Analizi tekniği (ABA) ile geliştirilen seçme, eşleştirme, sıralama, çizme ve sesli oyunlar aracılığı ile gösteriliyor. Uygulamada her çocuk için kişiselleştirilmiş eğitimin yanı sıra ailelerin çocukların gelişimlerini takip etmelerini sağlayan günlük ve haftalık raporlama sistemi de bulunuyor.

Turkcell’in kitlesel fonlama platformu Arıkovanı üzerinden fonlanarak hayata geçirilen “İçimdeki Hazine” uygulamasıyla en az 1000 çocuğun eğitimine destek verilmesi planlanıyor.

Uygulama App Store ve Google Play üzerinden ücretsiz indirilebiliyor.

Uygulama hakkında bilgi ve detaylar için: https://www.turkcell.com.tr/servisler/icimdeki-hazine#nedir

Zeliha Şit
2011 yılında, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü'nü kazandı. Lisans eğitimi sırasında, Anadolu Üniversitesi (AÖF) Marka İletişimi bölümünü tamamlayarak 2016 yılında çift diploma ile mezun oldu. Aynı yıl Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı'nda yüksek lisansa başladı. Öğrencilik yıllarında Ege Üniversitesi PRatik Halkla İlişkiler Topluluğu'nda genel sekreterlik ve başkan yardımcılığı görevlerinde yer aldı. Sivil Toplum Kuruluşları'nın toplum faydasını gözeten, önemli kuruluşlar olduğunu düşünerek ''Let's Do it Akdeniz'' Projesi'nin iletişim takımında yer alarak aynı dönem Konak Belediyesi'nde öğrencilere gönüllü İngilizce dersleri verdi. Boyner Büyük Mağazacılık A.Ş'nin, Ege Üniversitesi Marka Elçiliği görevini yürüterek, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen önemli etkinliklerin gönüllü olarak yer aldı. Aynı dönemlerde Türkiye Halkla İlişkiler Derneği ( TÜHİD) tarafından düzenlenen 13.Altın Pusula Ödülü ve Hayal Edin Gerçekleştirelim yarışması ‘’Beni Geri Döndür’’ projesi ile 2 ayrı ödülün sahibi oldu. Pegasus Hava Yolları Misafir İlişkileri ve Kredi Kayıt Bürosu Stratejik Planlama ve Kurumsal İletişim Departmanları'nda stajlar yaptı. Denge Koleji, The English Academy gibi firmalarda da yarı zamanlı olarak çalıştı. Mezun olduktan sonra Keel Billed Interactive'de ve Brandistanbul İletişim Danışmanlığı'nda çalıştı. Şu an GoodWorks İletişim Danışmanlığı'nda temsilcisi olduğu markaların iletişim çalışmalarını yürütmekte, çeşitli platformlarda pazarlama iletişimi, halkla ilişkiler ve dijital üzerine yazılar yazmaktadır.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Turkcell’den Otizmli Çocukların Eğitimine Dijital Destek

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.