Ankara’dan Bir Marka Genişlemesi Girişimi Gaga Play


Marka genişlemesi , var olan markaların yeni ürün veya ürün kategorilerinde kullanılması anlamına gelmektedir ve pazarlama uygulamalarında geniş bir yer tutmaktadır. Marka genişletmeleri ile tüketicilerin yeni ürünleri kabul etmelerinin kolaylaştırılması ve böylece pazara sürülen yeni ürünlerde başarı sağlanması hedeflenmektedir.

Marka genişletmelerinin beklenen bir diğer faydası ise aynı marka isminin kullanılmasından dolayı pazarlama harcamalarının azaltılması ve bu sayede yeni ürünlerin karlılığının artırılmasıdır. Ankara’da Filistin Caddesinde güzel müzikleri, yemekleri ve kokteylleriyle gece yaşamını renklendiren Gaga Manjero, geçtiğimiz günlerde aynı binada Gaga Play adında bir Jazz Bar açarak, marka genişletmesi gerçekleştirdi.

Aslında Gaga Manjero da bir marka genişletme öyküsü. Yıllar önce Ankara’da başlayan ve şimdi Virgin Radio’da tüm Türkiye’ye seslenen bir radyo programı olan Modern Sabahlar ekibi, Ege Kayacan, Fahir Öğünç ve Oktay Demirci’nin  “Kafamıza göre bir yer açsak…” fikriyle ortaya çıkan ve Ankara’nın önemli mekanlarından biri haline gelen bir yer Gaga Manjero.

Bu yönüyle tamamen farklı bir sektörde, farklı bir isimle ama Modern Sabahlar “marka”sının farkındalığıyla başarı elde etmiş bir öykü…

 

Marka genişletmeleri, genişletme yapılan sektöre göre dikey ve yatay marka genişletmesi olarak ikiye ayrılıyor.  Gaga Manjero, Modern Sabahlar markasının tamamen farklı bir sektörde gerçekleşen yatay bir marka genişletmesi girişimi. Gaga Play bu sefer aynı sektörde gerçekleşen dikey bir marka genişletmesi. Yapılan araştırmalar, pazara sürülen yeni ürünlerin % 82’sinin mevcut marka isimleri altında tanıtıldığını yani marka genişletme stratejisinin uygulandığını ortaya koymuşlar. Bununla birlikte marka genişletme stratejisinin bu popülaritesinin yanında % 80 oranında başarısızlık oranına sahip olması da dikkat çekici. Dolayısıyla, marka genişletmeleri sık uygulanan bir pazarlama stratejisi olarak karşımıza çıksa da, bu stratejinin uygulanmasında başarı elde edilmesi için bazı koşulların varlığına ihtiyaç var.

Aaker ve Keller 1990 yılında yaptıkları çalışmalarında marka genişletmeleri için başarı faktörlerini dört noktada toplamışlar. Bunlar,

Uyum;

ana ürünün değerinin genişletme yapılan ürünün kategorisine ne ölçüde transfer edilebildiği,

Kalite;

ana markanın algılanan kalitesi,

Uyum ve kalitenin bileşimi;

ana markanın kalitesi ise marka genişletmesine konu olan ürün kategorileri ile ana marka arasındaki birbirini tamamlama derecesi,

Algı;

Genişletme yapılan markanın ürün kategorisini tasarlama ve üretmenin algılanan güçlüğü.

Bu koşullar değerlendirildiğinde, kalite, uyum ve algı açısından  başarı sağlayan ve kendi müdavimlerini oluşturan Gaga Manjero’nun, Gaga Play ile de aynı başarıyı yakalayacağını şimdiden öngörebiliriz.

Nilay Şahin
1978 Ankara doğumlu Nilay Şahin ilk, orta ve lise öğrenimini Özel Yükseliş Koleji'nde tamamladı. 1999 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümünü bitirdi. Yüksek lisans öğrenimini Avrupa Birliği'nin Jean Monnet bursuyla University of Buckingham'da Uluslararası İşletme alanında yaptı. Çalışma hayatına Türkiye İş Bankası'nda başlamış, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nda Avrupa Birliği Uzmanı olarak sürdürmüştür. Halen Ankara Sanayi Odası'nda çalışmaktadır. Aynı zamanda doktora çalışmalarına Çankaya Üniversitesi İşletme Bölümünde pazarlama ve marka yönetimi alanlarında devam etmektedir.

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara’dan Bir Marka Genişlemesi Girişimi Gaga Play

log in

reset password

Back to
log in
x
Bizi beğendiniz mi ?Her gün muhteşem yazıları okumak için beğenin.