E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Marka İsimlendirilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Markalar hizmet ettiği alanda kabul görmek ve hedefledikleri kitleler tarafından fark edilmek için isimlendirme şekillerine dikkat etmek zorundalar. Hem hizmet ya da ürünü en iyi şekilde açıklayan hem de akılda kalması açısından dikkat çekici olması sağlanan isimler bu konunun çıkış yolu olacaktır.

Öncelikle  isim herkes tarafından anlaşılır olmalıdır. Kolay şekilde söylenebilmeli ve hitap ettiği alana gönderme yapmalıdır. Açıklayıcı olmaktan ziyade gizemli olması da dikkat çekip merak uyandıracaktır. Böylelikle kişiler markanızı tanımak isteyecek ve araştıracaktır. Marka isimleri bu şekilde belirlendiği zaman daha akılda kalıcı bir hal alır. Bu da markanın kurumsal kimliğini güçlendirmesini kolaylaştıracaktır. Genellikle çok uzun olan isimler söyleniş zorluğu yarattığı için pek tercih edilmez. Kısa olan kelimeler seçildiği zaman da nokta atışı sağlamak daha kolay olur.

 Çağrışım sağlanan kelimeler genellikle marka isimlendirmelerinde doğru bir adımdır. Markayı temsil eden isimler seçildiğinde sunulan hizmet ya da ürün satışı da bu durumdan etkilenecektir. Özellikle pazarlama çalışmaları için isimden destek almak da stratejilerin hayata geçmesine imkan tanır.

Markaların başarı hikayelerinde isimlerinin payının büyük olduğunun altını çizerek belirtmek isterim. Örneğin, Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook, adını; Amerikan üniversitelerinde, öğrencilerin, öğretmenlerin ve çalışanların doldurduğu “Paper Facebook (Kişisel Bilgi Sayfası)” formlarından alıyor. İlk etapta “The Facebook” olarak yola çıkan marka, bir süre sonra daha akılda kalıcı olmak adına başındaki “The” dan kurtuluyor ve yoluna Facebook olarak devam ediyor.

Doğru bir marka ismi sizin rakiplerinizden kolayca sıyrılmanıza yardımcı olur ve fark edilirliğinizi artırır. Tüm bu bilgiler ışığında marka isimlendirme sürecini bir uzmandan destek alarak gerçekleştirmek, markayı daha sağlıklı bir yolla dünyaya getirmenizi sağlayabilir.

1 yorum
  1. Yazdıklarınızın hepsi çok doğru ve gerekli. Bir ek yapmak istiyorum. Ne kadar güzel bir isim bulursanız bulun tescil açısından müsait değilse o isim derhal terk edilmeli. Aksi durum çok büyük riskleri beraberinde getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir