E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Mark Zuckerberg’ten Laf Arasında Yeni Tanıtım: Ücretli Facebook

Mark Zuckerberg’ten Laf Arasında Yeni Tanıtım: Ücretli Facebook

 

Sosyal medyanın, haberlerin gündemini son haftalarda Mark Zuckerberg meşgul ediyor. Facebook, Trump ve Cambridge Analytica’nın başrolleri paylaştığı “veri hırsızlığı” konusunun Facebook’a yani Mark Zuckerberg’e geri dönüşü düşen hisseler, kaybedilen paralar ve güvenle döndü. Bunların doğrultusunda kendisini, Senato Yargı ve Ticaret Komiteleri önünde, robot Sophia’dan bile robot olmuş bir şekilde gördük.

Elbette hepimizi kaygılandıran, Facebook’u silmek için kampanyalar başlatan bu veri suistimalinin yanı sıra, herkesin dikkatini çekmeyen, gizli bir pazarlama türü diye adlandırabileceğimiz ufak bir tanıtım yaptı Zuckerberg. Soruyu sanki kendi hazırlamıştı, o kadar net ve bizi şaşırtan bir cevap geldi kendisinden. Senatör Orrin Hatch, Mark Zuckerberg’e Facebook’un her zaman ücretsiz olup olmayacığına dayanan bir soru yöneltti. Bu soruyu ilginç kılan ise Zuckerberg’in cevabı oldu; “ Facebook’un her zaman ücretsiz bir versiyonu olacak.” Bu herkesin aklına; 2.versiyon bir Facebook olacak düşüncesini getirdi. Daha özel, ücretli, belki reklamların olmadığı, verilerin daha iyi korunduğu bir versiyon. Üstelik, bu fikir ilk kez ortaya atılmadı. Bu olaylar yaşanmadan önce, Facebook’un COO’su, kısa bir röportajında “reklamsız bir Facebook”tan bahsetmiş ve bunun ücretli olduğuna değinmişti.

Peki, İnsanlar Neden Facebook’a Ücret Ödemeyi Kabul Etsinler?

 

Artan reklamlar, belirli açıklar bir kısım insanı zaten buna ikna etmişti. Ancak, son olaylarla beraber insanların mahremiyetlerine girildiğini bu kadar idrak etmesi ve güven duygusunu yitirmesiyle bu fikre para ödemeyi kabul edecek insan sayısı oldukça yükseldi. Sosyal medyanın üzerimizdeki etkisi, gerçek arkadaşlık yerine sanalı tercih etme, tüm hayatlarımızı oradan yaşama gibi istek ve bağımlılıklarımız, sosyal medya hesaplarımızı silme kararı yerine, güven duysunu satın almaya itebilir. Bu fikiri yavaş yavaş dile getirip, Facebook’a güvenin en çok sarsıldığı zamanda, güvenli bir ortam olan yargının önünde dile getirmekse bir nevi pazarlama sanılabilir. Bu fikir gerçekten hayatımıza girdiğinde, “ücretli” facebook’un insanlarda neler hissettirdiğini, verilen ücretleri soyut bir şekilde değil, somut rakamlarla tartışmaya devam edeceğimiz mis gibi “pazarlama” sonuçlarımız olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir